GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

‘’ LOKMAN AYVA’YI BİR DE BENDEN DİNLEYİN ‘’

Bir süre önce AKP ‘li görme engelli milletvekili Lokman Ayva ile ilgili bir yazı yazmıştık. Sizlerden çok sayıda telefon ve mail geldi. Bunların içinde bir tanesi vardı ki, sizlerle paylaşmamız gerektiğini düşündük. İşte İstanbul’dan Gülaç Bağ isimli okurumuzun yazdıkları.

Kendisini yakından tanırım‘’ 20 Şubat günü Posta Gazetesi’nde köşenizde yazdığınız ‘’ Lokman Ayva nereye koşuyor ? ‘’ başlıklı yazınız ve diğer yazılarınız için sizi tebrik etmek istedim. Engelli arkadaşlarımızın dertlerini kaleme aldığınız için teşekkür ederim. Ben , Lokman Ayva’yı çok yakından tanırım. Kendileriyle düğünümde tanıştım. Benim eşim de yüzde 100 görme engellidir. Boğaziçi Üniversitesi’nde okurken eşimle aynı odayı paylaşmışlar. Kendileri daha önce Saadet Partisi’nden milletvekili adayı olmuş ve kazanamamıştı. Recep Tayip Erdoğan AK Parti’yi kurarken , Lokman Ayva’yı kurucu üyeler arasına almıştır. Seçim dönemi bizim de oturduğumuz Güngören’den milletvekili adayı olduğu için, Güngören’e geldiği zamanlar bizlerle görüşüp oy için insanları ikna etmemizi istemişti.

Göstermelik komisyon Eşime ‘’ Sen de milletvekili olabilecek kapasiteye sahipsin ‘’ diyerek övgüler yağdırıyordu. Seçimlerden sonra , belediye seçimlerinde ‘’ Kimse aday olmasın, adayı ben belirleyeceğim ‘’ diyerek AK Parti’de bugüne kadar görev yapan, engelliler komisyonunda çalışan arkadaşlarımızın adaylığını engelledi. Seçim için kimsenin tanımadığı bir insanı aday gösterdi ve kazanmasını sağladı. Bu durum üzerine engelli komisyonunu iptal ettik. Şu anda partide göstermelik bir komisyon çalışmaktadır.Başıma gelen felaket Silivri Belediyesi her yıl ‘’ Yoğurt Festivali ‘’ düzenliyor. 2004 yılında, engellilere özel bir gün ayrılmıştı. Bu özel güne eşim Ramazan Bağ ile birlikte katıldık. Festival alanında engelliler için ayrılan kısım, kolonların hemen altında kalıyordu. Gösteriler esnasında kolonlardan gelen sesten çok etkilendik. Yetkililer ‘’ Buradan başka yere gidemezsiniz ‘’ dedikleri için de aynı yerde oturmaya devam ettik. Yani zorunda bırakıldık. Gece konserlerden sonra evimize gittik. Ertesi gün eşim evde yön bulmakta ve bizi duymakta zorlandı. 21/07/ 2004 tarihinde Güngören SSK Dispanseri’ne müracaat ettik. Bizi acil olarak Vakıf Guraba Hastanesi’ne sevk ettiler. Burada yapılan ölçümlersonucunda eşimin sağ kulağında yüzde 100 işitme kaybı tespit edildi. Hastaneye acil olarak yatırılan eşime 16 gün boyunca kortizon ve hiperborik oksijen tedavisi uygulandı. Ancak 16’cı günün sonunda kulakta sadece yüzde 30 oranında iyileşme sağlandı. Yüzde 70 oranında işitme kaybı sabit kaldı. Hastanedeki doktorumuz Op. Dr. Yasemin Korkut eşimle çok ilgilendi. Adeta eşimin görmediği anne şefkatini ve sevgisini eşime ve bana gösterip tam bir doktor olarak elinden gelenin en iyisini fazlasıyla yaptı. Engelli insanlara yaklaşımı ve ilgisi nedeniyle yılın annesi ve doktorumuz olmuştur. Kendilerine o günlerde gösterdiği ilgiden dolayı halen şükran duymaktayız.

Yardım edeceğim Doktorlar eşimin durumu nedeniyle artık santral operatörü olarak çalışmasını istemediler. Bu gelişmelerin ardından görüştüğümüz 3’ncü bölge milletvekili Lokman Ayva’ya bu durumu bildirdik. ‘’ Şu an evimi taşıyorum. Size yardımcı olması için birini göndereceğim ‘’ dediği halde , bize yardımcı olacak bir muhatap bulamadık. Eşimin yapabileceği başka bir iş olmadığından işine devam etmek zorunda kaldı. İşinin yoğunluğu ve apartmanımızda yaşadığımız bir takım sorunlardan dolayı eşimin psikolojisi bozuldu, çekilmez hale geldi. Bu durum üzerine yine Lokman Ayva ‘yla bizzat buluşup görüştüm . Beni ‘’Sabırlı ol , eşine ve sana yardım edeceğim . Sizleri çok seviyorum ‘’ diyerek oyaladı. Eşimin durumu nedeniyle yıllık izne ayrıldık . Muayene için gittiğimiz doktorun ‘’ Acil psikologa görünün ‘’ tavsiyesine uymayan eşim , bize hayatı zehir etmeye başladığından boşanma kararı almak durumunda kaldım. Eşimi çok seviyorum. Yaşananlar yüzünden ‘’ Artık kendim için yaşayacağım ‘’ diyen eşimin durumunu yine Aile, Sağlık, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi sıfatını taşıdığı için Lokman Ayva’ya bildirdim. Kendisinden yuvamın yıkılmaması, çocuklarımın babasız büyümemesi için bize yardım etmesini istedim. Her seferinde ‘’ Bugün yardım edeceğim, yarın yardım edeceğim , sorun o kadar büyük değil halledilir ‘’ denilerek oyalandık. Bunun üzerine Güngören Belediyesi Başkanı Şakir Yücel Karaman ve AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Aydın Bey’le defalarca görüştüm. Daha önce eşimin ve çocuklarımın onlar için ne kadar çalıştıklarını hatırlatıp yardımcı olmalarını istedim. Bana ‘’Sana günlük sıcak yemekten başka bir yardım yapamayız ‘’ dediler ve yardımda bulunmadılar. Kendilerine bildirdiğim gibi ben evime giremiyordum ki her gün Kadıköy İçerenköy’den nasıl gelip yemek alalım.

Sana söz vermedimŞu an bana ‘’ Sana hiçbir söz vermedim, seninle uğraşamam . Git durumunu Cumhurbaşkanı’na ilet. Sana ondan başka kimse yardım edemez ‘’ diyen vekilimize sizlerin aracılığıyla şunları sormak istiyorum. Her zaman ‘’ Sizi çok seviyorum, siz haklısınız , tamam şimdi hallediyorum‘’ deyip sonra ‘’ Ben size yardım sözü vermedim ‘’ diyen bu insanın yanında , bence unuttuklarını hatırlatması ve verdiği sözleri tutması için artık bir noter bulundurması gerekmektedir. Çünkü artık ben bu insanın sözlerinin hiç birine inanmadığım gibi maalesef bu fikrimde yalnız olmadığımı anladım. Görüştüğüm bir çok insan da böyle düşünüyor. Eğer benim de sesimi köşenizde duyurup yaşadıklarımı kaleme alırsanız çok mutlu olurum. Çalışmalarınızın başarıyla devam etmesi ve cesur yürekliliğinizin sonsuza kadar sürmesini diler, sevgi ve saygılarımı sunarım. ‘’

Gülaç Bağ / İstanbul

İşte böyle sevgili okuyucularım. Yorum size ait. Biz ise son haftalarda Lokman Ayva’ya sorup da cevaplarını alamadığımız soruları önümüzdeki haftalarda sormaya devam edeceğiz.

DUYURU TESYEV Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı yeni yerine taşınmıştır. Tüm okurlarımıza duyurulur. Yeni Adres: Hattat Halim Sokak No. 13 Kat 3 Balmumcu – İstanbul Tel : 0 212 – 347 16 12 – 274 10 32 – 274 11 71Faks : 0 212- 274 04 47 e-mail : info@tesyev.org

Hamdım, piştim, yandım.

Mevlana

KULÜP TANITIM KÖŞESİ

Bu hafta ‘’ Haydi Samsunlu engelli gençler, spor yapmaya ‘’ diyoruz ve size Samsun’daki engelli spor kulübünün iletişim bilgilerini veriyoruz.

Samsun Ekspres Spor Kulübü

Adres : 19 Mayıs Mah. Meşrutiyet Sok No:20 / A Samsun

Tel – Fax ( 0 362 ) 432 00 41

Ana spor Branşları : Basketbol , masa tenisi , okçuluk , Satranç , Atıcılık

İlgili: Hüseyin Kılınç