GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

MARDİN İL SPOR MÜDÜRÜ

Geçtiğimiz mayıs ayında eski İstanbul valimiz, yeni milletvekilimiz sevgili Muammer Güler ile Mardin’e giderek Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) verdiği destekle bir tekerlekli sandalye basketbol kulübü takımı kurduk. Mardin Artuklu Üniversitesi’nde mükemmel bir ev sahipliği yapan Rektör Prof. Dr. Serdar Bedii Omay ile birlikte hem sporcularımızla tanışma fırsatı bulduk hem de yaklaşık 100 bin TL değerindeki spor sandalyelerini teslim ettik. Daha sonra Bedensel Engelliler Spor Federasyonu gerekli incelemeleri yaparak Mardin Kızıltepe Engelliler Spor Kulübü’nü liglere almaya karar verdi.

Siyaset sporun içindeBu arada seçimlerden sonra Spor Bakanlığı’na gelen Suat Kılıç, 81 ilin spor müdürlerini araştırma kadrosuna alarak köklü değişikliğe gitti. Ancak bunu yaparken, her ilin milletvekillerinin tavsiye edeceği kişileri İl Spor Müdürü olarak atayacağı konuşuldu. Başta inanmadık, ama gördük ki birçok ilde benzeri durumlar yaşanıyor. Bu bağlamda Mardin İl Spor Müdürü olarak da Mustafa Kuzu tayin edildi.

Türkçe öğretmeniGeçmişine baktığımızda Sayın Mustafa Kuzu Türkçe öğretmeni. Mardin Milli Eğitim Müdürlüğü’nde şube müdürü olarak çalışıp, bir yandan da müdür yardımcılığını vekaletten götürürken, kendisini bir anda İl Spor Müdürü koltuğunda buldu. Daha Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli iken, okulların spor salonlarını gençlere açmaya direnen bu kişi, 2010 senesinde Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Mehmet Genç’in Mardin’e ziyareti sırasında, bir konuşma yaptıktan sonra, “Şimdi sözü Ekzantrink Federasyonu Başkanı’na bırakıyorum” demesi Mardin’de hala konuşuluyor. Varın siz düşünün bu arkadaşımız sporla ne kadar ilgili…

Ümit Gençlik ve Spor Bakanı’ndaMardin-Kızıltepe Engelliler Spor Kulübü Derneği’nin Başkanı, Mustafa Kuzu’yu 3 defa ziyaretine gidiyor. İstedikleri de 10-11 Aralık’ta başlayacak liglerde giyebilmek için forma ve eşofman. İl Spor Müdürü her defasında yardımcı olamayacağını bildiriyor. Bir sivil toplum örgütü yaklaşık 100 bin lira maliyetli spor sandalyeleri ile Mardin’de engelliler sporunun başlamasına ön ayak oluyor, sonra o İl’in Spor Müdürü 1-2 bin liralık forma ile eşofman teminine sıcak bakmıyor.Umarız Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bu konuda gerekli desteği verir de, Kızıltepeli engelli basketbolcular liglere forma ve eşofmanları olmadıkları için katılamamakla karşı karşıya kalmazlar.