GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

MARDİN İZLENİMLERİ

Mayıs ayının son haftası Mardin’deydik. Amacımız bir tekerlekli sandalye sporları kulübü kurmak ve destek olmaktı. Mardin Gençlik ve Spor İl Müdürü Cevat Ercan ile yaptığız görüşmeler sonucunda, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) olarak, kurulacak kulübün tekerlekli basketbol sandalyeleri başta olmak üzere tüm malzemelerini temin ederek götürdük. Ayrıca engellilere dağıtılmak üzere tekerlekli sandalyeler de yolladık.

Mardin Artuklu Üniversitesi

31 Mayıs günü de Mardin Artuklu Üniversitesi Vali Koçaklar Konferans Salonu’nda, Rektör Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Mardin Vali Yardımcısı Selim Palamut, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cevat Ercan, İstanbul eski valisi Muammer Güler, AKP Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey ve engelli sporcuların katılımlarıyla bir söyleşi yaptık. Dilimizin döndüğü kadar engelli vatandaşlarımıza nasıl davranmamış gerektiği, dünyada ve Türkiye’ de engellilerin durumunu anlatmaya çalıştık.

Erdoba Elegance Oteli‘nde kaldık ama…

Kaldığımız Erdoba Elegance Oteli 5 yıldızlı olarak düşünülmüş ve henüz açılalı 1,5 ay kadar olmuş. Belli ki sahipleri Mardin’deki turizm potansiyelini görerek güzel bir otel yapmışlar. Ama oteli açmakta biraz acele etmişler.

Servis kötü

Günde 700 TL aldıkları suit odanın telefonu çalışmıyor. Çalışmadığı için de sabah uyandırma servisi devreye girmiyor. Şikayetçi olduğunuzda, ön büro personeli ‘’Aradık, açmadınız, hatta cebinizden de aradık‘’ diye yalan söylemekten de çekinmiyor. Benim cebim geceleri zaten kapalıdır. Hem fiyatları yüksek, hem de servisleri kötü. Ama alternatifi olmadığı için de herhalde kimse bir şey söylemiyor. Önümüzdeki dönem yine Mardin’e gideceğiz ama herhalde bir daha Erdoba Oteli’nin yakınından bile geçmeyiz.

Kasımiye Medresesi

Zamanımız kısıtlı olduğundan Mardin’in tarihi yerlerini çok detaylı gezemedik. Ama Mardin Gençlik ve Spor İl Müdürü Cevat Ercan ile Kasımiye Medresesi‘ni ziyaret ederken bizi çok şaşırtan bir olay oldu. Müdür beyle beraber dolaşırken yanımıza Halit Albayrak isimli bir polis memuru yaklaştı. Müdürle selamlaştıktan sonra bize Kasımiye Medresesi’nin tarihini anlatmaya başladı. Orada bulunan bir başka yerli turist gurubu da bize katıldı. Sanki karşımızda bir polis memuru değil de Kasımiye Medresesi’nin tarihini incelemiş, en ince detaylarına kadar anlatan bir turist rehberi vardı.

Mardin Polisi

Mardin asayiş bakımından son derece sakin. Gece yolda yürüdüğünüzde kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Bu bağlamda huzur içinde gezilecek ilginç bir kentimiz. Mardin Emniyet Müdürlüğü’nün bir elemanının medreseye gelenlere gerçek tarihi bilgiler vermesi bizleri çok duygulandırdı. Mardin’de polisimizin yalnız emniyet ve güvenlikte değil, turizm konusunda da ne kadar ilerlemiş olduğunu böylece görmüş olduk. Mardin Emniyet Müdürlüğü’ ne bu bakımdan teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Spor tesisleri

Son yıllarda sporda olan gelişmelere Mardin‘deki tesisler maalesef ayak uyduramamış. Çok amaçlı küçük bir spor salonu kentin ihtiyaçlarını karşılamaktan son derece uzak. Umarız, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü en kısa zamanda Mardin’e yakışacak, orada yalnız diğer sporları değil, engelliler sporunu da destekleyecek bir salonun yapımına başlar. Bedensel engelliler sporları bakımından Mardin, iki kulübü rahatlıkla taşıyacak kapasitede.

Gençlik kampları

Bu arada gerek ulusal, gerekse uluslararası gençlik kamplarının yapılabileceği, engellilerinde dahil olabileceği mükemmel bir bölge var. Ve gördüğümüz Mardin’de güvenlik bakımından da bir sorun olacağını düşünmüyoruz.

Önümüzdeki dönemde Mardin’e desteklerimiz devam edecek. Ve özellikle engelliler sporu bakımından Güneydoğu Anadolumuzda örnek çalışmaların yapılacağı bir merkez haline geleceğine inancımız tamdır.

GÜZEL SÖZ Düşlemek bilmekten daha önemlidir. Albert Einstein

DUYURU Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.