GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

MERHABA

Yavuz Kocaömer Posta

Her şey bundan 1.5 yıl kadar önce, Fanatik Gazetesi Genel Yayın yönetmeni sevgili Necil Ülgen’le bir akşam yemeğinde basladı. Kendisinin “Engelliler sporu ve onların yaşamlarıyla ilgili bu kadar çalışıyorsun, niçin artık basın yolu ile de insanlarımıza ulaşmayı düşünmüyorsun” demesi ve ardından yaptığı teklif üzerine Fanatik Gazetesi’nde ve de daha sonra Radikal’de engelliler ile ilgili spor, sosyal yaşamları ve zorlukları konusunda yazılara başladım.

Sonra, Fanatik dünyada ilk defa bir spor gazetesi olarak ayda bir engelliler sporu ile ilgili özel sayfa yapmaya başladı. Bunlar hep spora gönül vermiş Fanatik yönetici ve çalışanlarının desteği ile oldu. Şu anda, her ayın ilk çarşambası hazırladığımız bu sayfa büyük beğeni topluyor. “No problem” sayfası ve Fanatik’teki Çarşamba yazılarımız devam edecek.

Neden POSTA?

Çünkü POSTA gerçek bir halk gazetesi. Hep engelli insanlarımızın yanında olan, onları destekleyen bir yayın. Okunmak için alınan bir gazete. Promosyonsuz olarak ülkemizin en çok satan gazetesi. İnsanlarımız POSTA’yı okumak için alıyor. Cep telefonu, müzik seti, radyo sahibi olabilmek için değil. İşte bu nedenlerden dolayı, daha geniş halk kitlelerine ulaşmak için, her hafta pazartesileri bu köşede sizlerle birlikte olacağız. Ayrıca köşemizin isim babası sevgili Metin Kalkavan’a da sonsuz teşekkürler.

Peki ben kimim?

Tabii ki benim kim olduğumu, engellilerin yanında neden yer aldığımı merak ettiniz. Yıllardır sporun içindeyim. Aktif olarak kürek çektim. Türkiye Şampiyonu oldum. Türkiye’de ve Almanya’da tenis ve engelliler sporunda idarecilik yaptım. Federal Alman Spor Teşkilatı Başkan Danışmanlığı, Türkiye’de Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı görevlerini üstlendim. Yaklaşık iki yıldır TESYEV’in (Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı) başkanıyım. TESYEV, engelli insanların daha iyi koşullarda, onurlu şekilde yaşamalarını sağlamak için uğraş veren bir sivil toplum örgütü. Engelli dostların yanında olmak benim yaşam biçimim. Neden mi? Yaşamımın 22 yılını bedensel engelli bir ağabey ile geçirdim. Bu süre içinde insanın fiziksel ve psikolojik olarak nelere katlanabileceğini çok yakından yaşadım. Şimdi de engelli insanlarımızla onların yaşam savaşında birlikte olmak en büyük hedefim. İşte köşeyi hazırlamamın tek nedeni budur.

Engellilerde Spor

Yazılarımızın genel konusu engelliler, onların yaşamları, karşılaştıkları zorluklar, ülkemizde bu konudaki eksiklikler olacak. Ancak, engelliler sporuna da önemli bir yer ayıracağız. Çünkü engellilerde spor, sadece yarışma anlamına gelmemektedir. Onun çok ötesinde, spor engelli insanlarımızı yaşama bağlamakta, toplum içinde onların hak ettikleri yere gelmeleri konusunda olanaklar sağlamakta, rehabilitasyonlarına katkıda bulunmaktadır. Bu bakımdan, bugünün modern dünyasında engelli insanları sporsuz düşünmek mümkün değildir.

Çengelli pano

Engelli insanlarımızın günlük hayatta karşılaştıkları sorunlar için, bu köşe kamuoyuna açılan bir pencere olacak. Bir başka deyişle, engelli insanlarımız bu sütunlarda seslerini duyuracaklar, kendilerine verilmeyen değerleri kamuoyu ile paylaşma olanağına sahip olacaklar.

Amacımız

Bizi yakından tanıyanlar bilirler. Ne rant, ne de reyting kaygımız vardır. Amacımız tek: Engelli insanlarımıza, ülkemizde daha iyi olanakları sağlamaya katkıda bulunmak, onları aşağılayan, günlük yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemleri almayan şahıs, kurum ve kuruluşlara yapmaları gerekenleri buradan anlatmak ve hatırlatmak. İş konuşmaya geldiği zaman, engellilerimizi koyacak yer bulamayıp da , seçimlerden sonra onları unutan politikacılarımızdan ve mahalli idare yöneticilerimizden tutun da, engelli insanlarımızı istismar ederek kendilerine kişisel çıkar sağlamaya çalışan çeşitli dernek yönetici ve idarecilerine kadar herkesin karşısında olacağız. Politik hiçbir eğilim ve amacımız olmayacağına göre, yazacaklarımız hep sizlerin sesi olacaktır.

Ayrıca Spordan, Özürlülerden (bu deyim artık değişmeli) ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ndan Sorumlu Devlet Bakanlıklarının engelliler ile ilgili çalışmalarını yakından izleyip sizleri bilgilendireceğiz. Yapacakları her olumlu işin yanında, engellilere yönelik her yanlışlık ve ilgisizliğin karşısında olacağız.

Lütfen bize yazın. Dertlerinizi, zorluklarınızı paylaşalım. Sizin gözünüz, kulağınız ve sesiniz olalım. Gazeteniz POSTA hep yanınızda olacaktır.