GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
MÜLTECİ PARALİMPİK TAKIMI KURULUYOR
| Posta

MÜLTECİ PARALİMPİK TAKIMI KURULUYOR

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda yarışmak üzere mültecilerden oluşan bir paralimpik ekibi oluşturuyor. Buna istinaden IPC, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’na 6 sporcuyu gönderme planlarını doğruladı. IPC, ticari ortakları ve Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı ile birlikte çalışarak mülteci sporcuların karşı karşıya kaldığı kötü durum hakkında farkındalık yaratacak ve dünya çapında zorla yerinden edilmiş yaklaşık 80 milyon kişiye bir umut mesajı gönderecek. Bunun muhteşem bir hareket olduğunu düşünüyoruz.

Takım lideri Ileana

Ekibe lider olarak kendisi hem eski bir mülteci hem de Londra 2012 Paralimpik Oyunları’nda paralimpik sporcu olan Ileana Rodriguez atandı. Rodriguez, Tokyo 2020 için oyunlara katılma potansiyeline sahip halihazırda tanımlanmış mülteci para-sporcuların oluşturduğu güçlü bir havuzdan seçilecek ekibi belirlemek için IPC ile birlikte çalışacak.

Sporculara fon sağlanacak

IPC, belirlenecek mülteci paralimpik sporcularına çeşitli yarışma içi ve dışı destek sunmayı son derece organize bir şekilde planlamış. Bu plan doğrultusunda Uluslararası Paralimpik Komitesi aday sporcuların oyunlar için kalifikasyon hedefine ve uygunluk kriterlerine yardımcı olacak. IPC, ayrıca sporcuların Tokyo 2020 yeterlilik etkinliklerine katılmaları için fon sağlayacak. Başta sporculara antrenör temini olmak üzere rekabete hazırlanmaları için destek verecek. Bunun nedeni ise COVID-19 pandemisinin mülteci sporculara dayattığı eğitim sınırlamaları. Bu sebeple mülteci paralimpik sporcularının 2021’in sonuna kadar daha fazla yarışmada yarışmasına ve rekabet etmesine yardımcı olunacak.

Pek çok yerden destek

Takımda yer alacak sporcuların uluslararası, ulusal ve bölgesel yasalara uygun olarak mülteci statüsünün onaylanmış olması gerekiyor. Sporcular IPC ve/veya uluslararası federasyonları tarafından seçilecek ve bu da öncelikle performansa ve uygunluk kriterlerini karşılamaya dayanıyor. Tokyo Paralimpik Oyunları için şu anda hiçbir sporcu seçilmedi.

Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin ticari ortaklarından birkaçı, Mülteci Paralimpik Takımı’na yardım etme taahhütlerini çoktan sunmuşlar: Dünya çapında paralimpik ortağı Airbnb, aidiyet misyonunun bir parçası olarak 2015 yılından bu yana ‘Açık Evler’ programı ve paralimpik deneyimleriyle mülteci girişimlerini destekliyor ve aynı zamanda Mülteci Paralimpik Ekibi’nin lider ortağı olacak.

IPC’nin resmi tedarikçisi ASICS, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda resmi spor giyim seti sağlayıcısı olacak. Dünya çapında paralimpik ortağı Panasonic, geçtiğimiz günlerde ‘2020’ye Doğru Güzel Japonya’ kampanyasını sergileyen ‘Ayase Haruka Güzel Sporcularla Buluşuyor’ adlı bir fotoğraf kitabı yayınladı. Bu kitabın satışından elde edilen gelirin bir kısmı Mülteci Paralimpik Takımı’nı desteklemek için bağışlanacak.

Dev bir adım

Buna ek olarak, Mülteciler Paralimpik Takımı Şefi, çatışma ve zulüm nedeniyle evlerinden zorla çıkarılan tüm mültecilere ve diğerlerine güçlü bir destek mesajı göndermek amacıyla oyunlardan yararlanmak için Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı ile yakın işbirliği içinde çalışacak. Hepsi önemli zorluklarla karşı karşıya kalsa da, engelli kişiler genellikle yüksek risk altında yardım, hizmet ve fırsatlara erişimde engellerle karşılaşmaktadır. Yaratılan bu fiili durum, IPC’nin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile birlikte paralimpik sporlar aracılığıyla engelli mültecilerin topluma aktif olarak dahil edilmesini ve tam katılımını teşvik etmek için dev bir adım.

Küba’da doğdu

Tokyo 2020 için IPC ve Takım Lideri Rodriguez, Mülteci Paralimpik Takımı’nın ihtiyaçlarını tam olarak desteklemek için bir ekip kuruyor. Eski bir mülteci ve paralimpikçi olarak Rodriguez, kurula paha biçilmez bilgiler sunuyor. Küba’da doğdu, o ve ailesi Rodriguez’i felçli bırakan omurgadaki bir malformasyon için daha iyi bir tedavi bulma umuduyla gençken Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Amerika vatandaşı olduktan sonra, Rodriguez Londra 2012 Paralimpik Oyunları’nda ABD Takımı için yüzmede yarıştı. Londra’daki Kadınlar 100 metre kurbağalama SB5 yarışmasında finalistti. 35 yaşındaki Rodriquez aynı zamanda mimar. Binalar için erişilebilir tasarım yaratma konusunda uzmanlaşmış bir danışmanlık hizmeti veriyor.

Mülteci Paralimpik Takımı çok önemli

Ileana Rodriguez atanmasından şöyle bahsediyor: “Bu rol için IPC tarafından atanmak bir onurdur. Paralimpik Oyunları’nda yarışacak kadar şanslı olan eski bir mülteci olarak, bir Mülteci Paralimpik Takımı’na sahip olmanın değerini takdir ediyorum. Milliyetlerin ötesinde sporları temsil ediyor ve Tokyo’da yarışacak sporcularımız dünyadaki diğer mülteciler için bir umut sembolü olacak. Ayrıca Sir Ludwig Guttmann’ın mirasını temsil etmekten gurur duyacağız. Sir Guttmann, kendisini karşılayacak yeni bir yuva bulan ve dünyanın en büyük hareketlerinden biri olan Paralimpik hareketin yaratılmasına yardım ederek bu iyiliğin karşılığını veren bir mülteciydi. Umarım, bu takım dünyanın her yerinden diğerlerini mülteci sporcuları desteklemeye teşvik eder ve onlara tüm mültecilerin karşılaştığı kötü durum hakkında farkındalık yaratmak için bir platform sağlar.”

Zorluklara rağmen

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı Dış İlişkiler Bölümü Direktörü Dominique Hyde ise şunları söyledi: “Çok keskin bir varoluş yaşamasına ve COVID-19 salgını nedeniyle antrenman rutinlerinde zorluklarla karşılaşmasına rağmen, bu mülteci sporcuların dayanıklılığı ve kararlılığı devam ediyor.”

Bravo

Hiç kuşku yok ki, başta bölgesel savaşlar olmak üzere çeşitli nedenlerle yurtlarından edilmiş milyonlarca mültecinin yaşadığı dramlar, 21. yüzyılın en dikkat çeken trajedisi. Dünya, henüz bu sorunun üstesinden gelebilmiş değil. Çeşitli ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının bu konudaki samimi çabaları da takdire şayan. İşte IPC’nin ‘Mülteci Paralimpik Takımı’ kurarak Tokyo 2020’de yarıştırma kararını da bu çerçevede değerlendiriyoruz ve büyük takdirle karşılıyoruz. Kendilerini, yaşlı dünyamızın bu kanayan yarasına parmak bastıkları, mülteciler sorununu paralimpik özelinde gündeme getirdikleri için kutluyoruz. Çok güzel hareketler bunlar, bravo.