GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

Neler Oluyor Hayatta

Neler Oluyor Hayatta Posta

Yavuz Kocaömer Posta

Bazen 22 yıldır Almanya’da yaşadığım için, bu kadar uzun bir sürenin büyük bir bölümünü orada geçirdiğim için kendi kendime kızıyorum. Ne işim vardı benim Almanya’da? Niye gittim oralara da kendimi böyle mutsuz kıldım? Veya Almanlar mecbur muydu insana verilen değer konusunda bu kadar titiz olup beni üzmeye? Sıra geldiği zaman eleştirdiğimiz, “Canım onlar da insanlıktan ne anlar” dediğimiz, o beğenmediğimiz batılı ülkelerde insana verilen değeri gördükçe kahroldum. Geçenlerde elime “tekerlekli sandalye modası” isimli bir giysi katalogu geçti. 2001’de tekerlekli sandalyeli insanların giyecekleri için kış modasının tanıtımı yapılıyor… İnsana verilen değer, insanın rahatlaması için alınan önlemler, normal yaşam koşullarının sağlanmasının ötesine çıkmış. Temel ihtiyaçları çoktan karşılamışlar ve artık engelli insanları nasıl daha rahat ettiririz kaygısına düşmüşler. Bunları gördükçe, yaşadığınız ülkedeki engellilere verilen değeri anımsadıkça kızmadan yapamıyorsunuz.

Neler yapmışlar?

Katalogdaki kot pantolon örneklerinin arka kısmındaki, ortadaki kalın dikişleri, daha ince iplikle ve kalın kot kumaşının üst üste gelmesi dolayısıyla ortaya çıkan kalınlığı ortadan kaldırmak için presli ütüyle ezerek yumuşak hale getirmişler. Ve böylece, tekerlekli sandalyede oturan insanın kuyruk sokumu çevresinde meydana gelecek olan basınç dolayısıyla canlarının acımaması ve yaralar çıkmaması sağlanıyor. Pantolonun fermuarı aşağıya doğru daha uzun yapılmış; giyip çıkarırken daha kolay olsun diye. Ve daha bunun gibi bir çok tekerlekli sandalyede yaşayan insanların giysiler bakımından hayatını kolaylaştırıcı önlemler. Bunlar yalnız pantolonlarda değil, kazaklarda, takım elbiselerde, ceketlerin tekerlekli sandalyede buruşmaması için daha kısa yapılmasından tutun da, vücuttan kaymaması için alınan önlemler. vs… Ne diyelim, umarız böyle güzellikleri biz de ülkemizde bir gün yaşama olanağına kavuşuruz. Tabii ki daha oralara gelene kadar yapılacak çok işimiz var…

Yine Almanya’da bir firma, engelli insanların seyahatleri sırasında tuvalet ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebilmeleri için bir katlanabilir tuvalet sandalyesi geliştirmiş. Orta büyüklükteki bir bavulun içine konan bu sandalyeyi engelli insan seyahati sırasında kendisine uygun tesislerin bulunmadığı yerlerde çok rahatlıkla kullanıp tekrar katlayıp çantasına koyabiliyor.

Yeni bir umut

Amerika’da bilim adamları, tekerlekli sandalye bağımlısı insanların yeniden yürüyebilmeleri konusunda büyük bir gelişme kaydettiler. 43 yaşındaki bir tekerlekli sandalye bağımlısı hastanın omuriliğine geçtiğimiz aylarda yapılan ameliyatla bir elektrot konuldu. Arizona Üniversitesi’nde yapılan bu operasyonla, hasta bir müddet sonra bir defada 300 metreye kadar hiçbir yardıma ihtiyaç duymadan yürümeye başladı. Omuriliğin alt tarafına monte edilen elektrotlar vasıtasıyla sinirlerin harekete geçirilmesi sonucu, bir müddet sonra bu hastanın hiç kimseye ihtiyacı olmadan uzun yürüyüşler yapabildiği ortaya çıktı. Böylece, kuvvetlenen kaslarla bir müddet sonra hayatı normale döndü. Şimdi tüm Amerika bu sistemin daha yaygın bir şekilde kullanılabilir hale getirilmesini bekliyor.