| Milliyet

NUR İÇİNDE YAT TEVFİK AĞABEY!

Eski Gençlik ve Spor Genel Müdürlerimizden, sevgili ağabeyimiz Tevfik Sarpkaya, geçtiğimiz günlerde talihsiz bir kaza sonucu aramızdan ayrıldı. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz.

Tevfik Ağabey ile tanışmamız 1991 senesine rastlar. Daha sonra, Sayın Yücel Seçkiner’in Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı sırasında, 1997 senesinden itibaren, o zamanki adı ile Türkiye Özürlüler Spor Federasyonu’ndaki görevlerimiz dolayısıyla çok sık beraber olduk. Kendisinin olaylar karşısındaki objektif tavrı ve engelliler sporu konusundaki verdiği destekler bizleri çok etkilemiştir.

Daha sonra 1999 senesinde Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nı birlikte kurduğumuz insanlardan biriydi. O zamanlar engelliler sporu bugünkü seviyesinde olmamasına rağmen, kendisine götürdüğümüz tüm projeleri elinden geldiğince iyi niyetle hemen uygulamaya koydu.

1999 senesinde, ilk Görme Engelliler Satranç Milli Takımımızın Polonya’daki uluslararası turnuvaya katılması onun sayesinde gerçekleşmiştir. Daha sonra görme engelli satranççılarımızla birlikte olduğu bir fotoğraf o günden beri evimizde, engelliler sporu ile ilgili köşemizde durmaktadır.

Hayat böyle bir şey! Allah herkese sıralı ölüm versin. Biz yaşadığımız sürece, kendisini önümüzdeki dönemlerde bir takım etkinliklerle hatırlayacağız. Kendisi ile, engelliler sporu ile ilgili birçok anımız var.

Bir gün federasyon başkanlığı dönemimde, bir konuyu görüşmek üzere randevulaşmış idik. Makamına gittiğimde, kendisinin orda olmadığını söylediler. O zaman bugünkü gibi haberleşme olanakları da çok ileri değil ve öğrendiğime göre, kendisi spor bakanımız tarafından çağrılmış ve gitmek zorunda kalmış idi. Bunu haber alınca derhal bakanlığa doğru yola çıktım, gittiğimde kendisi orda yoktu. O da benim geldiğimi haber alıp, bakanımızdan izin isteyip makamına doğru yola çıkmıştı. Sonunda buluştuk ve bedensel engellilerde spor türlerinin artırılması konusunda uzun bir görüşme yaptık. İşte rahmetlinin engelliler sporuna verdiği önemi gösteren örneklerden biri.

Nur içinde yat Tevfik ağabey! Seni her zaman gönüllerimizde yaşatacağız.