GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
O SES TÜRKİYE – ENGELLERİ KALDIRALIM

O SES TÜRKİYE – ENGELLERİ KALDIRALIM

2 Mart Cumartesi akşamı Star TV’de saat 23.30’dan itibaren (birçoğunuzun da izlediği gibi) Acun Ilıcalı ile “O Ses Türkiye” jüri üyeleri, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) yararına canlı yayındaydılar. “O Ses Türkiye”nin 8 yarı finalisti 8 engelli kardeşimizle keyifle izlenen düetler yaptılar. Bu arada özellikle SMS yoluyla bağışlar toplandı. Saatler 03.00’ü gösterdiğinde program kapanırken ulaşılan rakam 4.220.000 TL civarında idi.

Anlamayanlar

Buradan elde edilen gelirle zor durumda olan, devletimizin verdiği desteklerle ayakta durmaya çalışan, yaşamlarını sürdürme durumunda olan engelli kardeşlerimize destek olunacak. Programın bitmesinden sonra yine bazı çekemeyenler, bu konularda bilgisi olmayanlar atıp tutmaya başladı. Engelli insanlar istismar edilerek paralar toplanıyormuş, bunlar devletin göreviymiş, bu harcanan paralar nereye gidiyormuş…

Sosyal sorumluluk

Bu tip kampanyalar yalnız Türkiye’de değil ekonomik olarak Türkiye’den daha ileri olan ülkelerde de her zaman yapılıyor ve yapılır. Burada amaç, bir yandan o ülkede yaşayan insanları o konularda duyarlı hale getirmek öte yandan da devletin yetişemediği yerlerde insanlara destek olmak. Şimdi kimse kalkıp da “Devletin görevidir” demesin. Devletin de bir gücü vardır, devletin de sosyal adalet politikasını eksiksiz yürütebilmek için ihtiyacı olduğu kaynakları belli bir program içinde kullanması gerekir ki, bu ülkemizde layığı ile yapılıyor. Ancak bir de işin diğer yönü var: Her şeyi devletten bekleyemezsiniz! Hangi ülkede olursa olsun sivil toplum örgütleri bu tip kampanyalarla desteklerini sürdürürler.

Suat Kılıç

Bu arada canlı yayına Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç katılıyor. Duygularını belirttikten sonra, bir aylık maaşını bağışladığını söylüyor. Ve Cumartesi gece yarısını çoktan geçmiş bir saatte verdiği sözü 4 Mart Pazartesi sabahı 09.30’da TESYEV’in hesabına bir maaşını havale ederek yerine getiriyor. Umarız Sayın Bakan’ın bu davranışı diğer taahhüt edenlere de örnek olur.

Toplanan paralar nereye gidiyor?

Üzerinde durulması gereken en önemli nokta budur. Ülkemizde benzeri kampanyalar yapılır, paralar toplanır, bir daha ne olduğunu duymazsınız. Bu genelde böyledir. Burada yanlış olan ilgili derneklerin açık bir şekilde elde ettikleri gelirleri belirtmemeleri ve nereye harcandıklarını kanıtlamak, denetlettirmek zorunda olmamalarıdır. Elde edilen paralarla nereden araç gereç alınır, o dernek başkanlarının hangi yakınları malzeme satan firmalarda çalışır, o firmalarla olan ilişkiler nedir, bunlar net bir şekilde ortaya konmalıdır.

TESYEV’de durum

TESYEV’in durumu biraz farklıdır. Çünkü TESYEV kendi iç denetiminin dışında, Türkiye’nin en büyük denetleme şirketlerden Güreli Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim Hizmetleri A.Ş.’nin kontrol ve denetimindedir. Buna ilave olarak televizyonlarda yapılan bu tip kampanyalarda dünyaca ünlü denetim şirketi KPMG, TESYEV’in hesaplarını denetlemekte ve 6 aylık raporlar halinde arşivlemektedir. İsteyen herhangi bir vatandaş bu bilgilere her an sahip olabilir.

Çekememezlik

Engelli veya engelsiz belirli sivil toplum örgütleri ile ilgisi olanların, kendi başaramadıkları kampanyaların verdiği rahatsızlığı sağa sola çamur atarak gidermek istemeleri de bizce son derecede insanidir. Bunların bir gün hesabı ama bu dünyada ama ahirette verilir. Dolayısıyla kendi beceriksizliklerine veya düzenli çalışmayışlarına, başkalarına “pislik atarak” çözüm bulmak doğru olmasa gerek.

Bilgilendirme

İki denetim şirketinin yanı sıra Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı her 3 ayda bir bu sütunlarda kampanyadan elde edilen gelirlerin nerelere harcandığını özetler halinde verecektir. Ayrıca taahhüt yoluyla önemli miktarlarda bağışta bulunanlara ise verdikleri para ile kimlere nasıl destek olunduğunun faturalarını, raporlarını ve fotoğraflarını içeren dosyalar gönderilmektedir.

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı olarak böyle anlamlı bir geceyi düzenlendiği için Acun Ilıcalı ve ekibine, Star TV’ye, o gece hiçbir ücret almadan programa katılan “O Ses Türkiye” jüri üyeleri sevgili Hülya Avşar, Hadise, Murat Boz, Mustafa Sandal’a, o gece bizlerle beraber olan Türkiye İş Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Akbank, Denizbank, Şekerbank yönetim ve personeline ve tüm bağışçılara bir kez daha şükranlarımızı sunarız. Ayrıca “O Ses Türkiye”nin 4 jüri üyesi önümüzdeki Sonbaharda Bostancı Gösteri Merkezi’nde yine engelliler için bir araya gelecek.

Duyuru

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden ‘Yazarlarımız’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ

Bir insanın gerçek zenginliği bu dünyada yaptığı iyiliktir.

Hz. Muhammed