GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ÖĞRENMEYE NİYETİ OLMAYANLAR

05- 12 Temmuz 2015 tarihleri arasında, Litvanya’da yapılan Goalball Avrupa Şampiyonası’nı kazanan Görme Engelli Erkekler ve Bayanlar Milli Takımlarımızın bu başarılarını konuşmak için, geçtiğimiz hafta bir TV Kanalında Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Abdullah Çetin ile Bayan Milli Takımımızın kaptanı bir spor programında konuk idiler.

Bay Abdullah Çetin konuları, görme engelli sporcularımızın diğer başarılarını anlatırken, önümüzdeki yıl yapılacak olan RİO Paralimpik Oyunları’ndan, hep ‘Olimpiyat Oyunları‘ diye bahsetti. Tabi Bayan Milli Takımının kaptanı da. Genç olan sunucu da onlara katılınca, ekip tamamlandı.

Bay Abdullah, Goalball’‘un nasıl geliştiğini o da yanlışlarla dolu olarak anlatacağına, evvela federasyonun başkanı olarak, sporcularının “Olimpiyat Oyunları’’na değil, “Paralimpik Oyunları’’na katılacağını öğrenmesi gerekir. O öğrenirse, bu konuda görme engelli sporcuları da eğitirse, böyle gerçek dışı deyimleri de kullanarak komik duruma düşmez.

Kaç defa yazdık, söyledik. “OLİMPİYAT” diye bir şey artık Dünya’da yok. Bunun adı “OLİMPİYAT VE PARALİMPİK OYUNLARI.”

Bu durum yalnız görme engellilerde geçerli değil. Diğer engelli sporlarından, paralimpik oyunlarına dahil olanların, federasyon yetkilileri ve sporcuları da aynı hatayı yapıyorlar. Bu da yetkililerimizin konuları inceleyip, araştırmadan, televizyonlarda ahkam kesilmesine yol açıyor.

Gerçi sporlara ilgisi olan bir çok bürokratımız, spor yetkililerimiz de aynı hatayı yapmaya devam ediyorlar. Bu konuda da görev Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın. Destek vermesi halinde, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ile yapılacak bir işbirliği sonucunda, belki önümüzdeki nesiller böyle hataları yapmazlar.