GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
OKÇULARDAN 5 MADALYA
| Posta

OKÇULARDAN 5 MADALYA

Dünya Okçuluk Federasyonu (World Archery) tarafından düzenlenen ve 17-23 Temmuz 2023 tarihleri arasında Çekya’nın Pilsen kentinde gerçekleşen Para Okçuluk Dünya Şampiyonası’nda milli sporcularımız 2 altın, 2 gümüş ve 1 bronz olmak üzere toplam 5 madalya kazandı. Milliler bu başarılarıyla Paris 2024 Paralimpik Oyunları için de 7 kota aldılar. Şampiyonada ilk madalyamız Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Sporcu Konseyi Başkanı olan Öznur Cüre Girdi’den geldi.

Girdi, Makaralı Yay Açık Kadınlar Kategorisi’nin finalinde Hintli rakibi Sheetal Devi’yi mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu. Şampiyonadaki ikinci altın madalyamız ise çiftler kategorisinde geldi. Sadık Savaş ve Yavuz Papağan’dan oluşan Türk ekibi, Erkekler Klasik Yay Çiftler Kategorisi’nde verdikleri şampiyonluk mücadelesinden ilk sırada çıkarak altın madalyaya uzandılar. Şampiyonada madalya kazanan diğer sporcular ise şöyle: W1 Erkekler Açık Kategorisi’nde Bahattin Hekimoğlu Gümüş Madalya. W1 Erkek Çiftler Kategorisi’nde Bahattin Hekimoğlu ve Yiğit Caner Aydın Gümüş Madalya. Klasik Yay Kadın Çiftler Kategorisi’nde Merve Nur Eroğlu ve Yağmur Şengül Bronz Madalya.

Kıtasal kota mücadelesi

Elde ettikleri derecelerle Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na katılma hakkı kazanan sporcular: Öznur Cüre Girdi, Sadık Savaş, Yavuz Papağan, Yağmur Şengül, Bahattin Hekimoğlu, Sevgi Yorulmaz, Merve Nur Eroğlu. Milli sporcularımız, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na tam kadro gidebilmek adına 14-20 Ağustos 2023 tarihleri arasında Hollanda’nın Rotterdam kentinde kıtasal kota mücadelesi niteliğinde gerçekleşecek olan Para Okçuluk Avrupa Şampiyonası’na katılacak.

İŞİTME ENGELLİLER VOLEYBOLDA ERKEKLER AVRUPA ŞAMPİYONU

Karabük’te düzenlenen 11. Avrupa İşitme Engelliler Voleybol Şampiyonası’nda Erkek Milli Takımımız şampiyon olurken, Kadın Milli Takımımız ise finalde kaybederek ikinci sırada kaldı. Türkiye İşitme Engelliler Erkek Voleybol Milli Takımı, şampiyona finalinde Ukrayna’yı 3-1 mağlup ederek Avrupa Şampiyonluğu’na ulaştı.

Yeni Mahalle Spor Salonu’nda gerçekleştirilen organizasyonda Erkek Milli Takımımız şampiyonayı namağlup tamamladı. Grup ve yarı final müsabakalarında bütün rakiplerini yenmeyi başaran ay-yıldızlı ekip, finalde ilk ve ikinci seti 25-19, üstün tamamladı. Üçüncü seti Ukrayna’nın 25-23 kazanmasıyla uzayan dördüncü sette Türkiye rakibini 25-17 mağlup etmeyi başararak Avrupa Şampiyonu oldu. Şampiyonada Türkiye İşitme Engelliler Voleybol Kadın Milli Takımı, finalde Ukrayna’ya 3-0 mağlup olarak Avrupa ikincisi oldu. Ay yıldızlı ekibimiz grup ve yarı final müsabakalarında ise tüm rakiplerini 3-0 yenmeyi başardı.

PARİS 2024’ÜN MEŞALELERİ TANITILDI

Önümüzdeki yıl Fransa’da yapılacak olan Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın meşaleleri düzenlenen bir törenle basın ve kamuoyuna tanıtıldı. Paralimpik Oyunları Meşalesi Paris 2024’ün üç özelliğinden esinlenmiş bulunuyor. Bu üç özellik şöyle:

1-) Eşitlik, tam bir simetri ile temsil edilir!

Olimpik Oyunları’nı düzenleme konusundaki hedefimizle, Paralimpik Oyunlar’a aynı ölçüde önem veriyoruz. Aynı sayıda kadın ve erkek sporcu içeren tamamen cinsiyet dengesi sağlanacak olan ilk Olimpik Oyunları olacak.

2-) Su, kabartma ve aydınlatma efektleri ile vurgulanmıştır!

Su, oyunlarımızda özel bir yere sahip olacak. Alev, Akdeniz ve okyanusları geçerek tüm Fransız halkıyla oyunların enerjisini paylaşacak. Oyunlar başladıktan sonra, Seine Nehri, Paris 2024 için merkezi bir rol üstlenecek!

3-) Huzur, saf ve yuvarlak hatlarıyla temsil edilir!

Olimpik ve Paralimpik Oyunlar her zaman barışın simgesi olmuştur. Antik Yunan’dan bu yana Olimpik Alev, halklar ve milletler arasında birliği simgelemek tedir!11 bin meşale taşıyıcısı tarafından büyük bir gururla taşınan ve geçtiği tüm bölgelerde büyüleyici bir şekilde izlenen meşale, Fransa ve Paris’e Olimpik ve Paralimpik Oyunlar’ın gelişini temsil eden efsanevi bir nesnedir! Meşale 8 Mayıs’tan itibaren Fransa’da tur düzenleyecek.