GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

OLMADI SAYIN MUMCU!

Yavuz Kocaömer Posta

Bugünkü konumuz Kültür Bakanı Erkan Mumcu. Bakan Mumcu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu nda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşülürken çıkan tartışmalarda, tutanaklara göre aynen şunları demiş: Hakkımdaki iddialar için dava açacağım. Hak edeceğim tazminatla zihinsel özürlüler için yardımda bulunacağım. Çünkü gerçekten nesillerin sıhhatini son derece tehdit eden bir sorundur zihinsel özür sorunu.

Mumcu bununla da kalmayıp, tartışmanın ilerleyen bölümünde meclise hitaben “Yalan söylüyorsunuz diyen arkadaşlarımın isimlerini de değerli arkadaşlardan rica edelim, zihinsel özürlüler bütçesine katılacak önemli şeyler artıyor” diye sürdürmüş konuşmasını.

Size hiç yakışmadı

Erkan Bey! Sizin gibi bu ülkede daha önce de bakanlık yapmış, genç, dinamik bir politikacıya yukarıdaki sözler hiç yakışmadı. Ülkemizde yaşayan 2 milyon 200 bin civarındaki zihinsel engelliler ve onların yakınları adına sizi kınıyorum. Meclisteki görüşmeler sırasında çok sinirlenmiş olabilirsiniz, haksız bir takım sözle saldırılara uğramış olabilirsiniz. Ama bu sizin zihinsel engelli insanlarımızı aşağılayacak bir şekilde, siyasi rakiplerinize, yukarıdaki sözleri söylemenizin mazereti olamaz.

Mühim olan insanlık

Önemli olan insanlıktır Erkan Bey. Milletvekili, bakan, başbakan hatta bir gün cumhurbaşkanı da olabilirsiniz. Ama insanlara sevecen yaklaşmazsanız, mesleğiniz icabı uyguladığınız politikaları engellileri aşağılayacak şekilde kullanırsanız, bu dünyada affedilseniz bile, kimse size hakkını helal etmez. Sizin gibi kültürlü (hem de kültür bakanı olarak görev yapan) bir insanın böyle bir yanılgıya düşmesini içimize sindiremiyoruz.

Özür dilemelisiniz

İlk fırsatta, yaptığınız bu çirkin imadan dolayı milletin önünde özür dilemeniz gerekmektedir. 26 Mart günü meclisteki tartışmaların ilerleyen bölümünde “Böyle bir imada bulunmadım” demeniz yeterli değildir. Alacağınız tazminatı bağışlayacak başka dernek, vakıf kalmadı mı ki, özellikle zihinsel özürlüleri konu ediyorsunuz? Kelime oyunlarına hiç gerek yok. Bu sözlerinizden sonra, Milli Eğitim Bakanlığı görevinize devam etmemeniz bizleri sevindirmiştir. Kimbilir sizin gibi düşünen bir insanın Eğitim Bakanlığı döneminde, özel eğitim okulları ve zihinsel engelli çocuklarımızın eğitimleri ne kadar önemli olurdu.

CHP liler

Yine aynı meclis tutanaklarına göre CHP li Hasan Aydın, Enver Öktem ve Rasim Çakır ın da, Kültür Bakanı Erkan Mumcu nun konuşmalarına sık sık laf atarak “Özürlü lafını sana iade ediyorum. Özürlü sensin” dedikleri anlaşılmaktadır. Bu üç milletvekilini de aynı şekilde kınıyoruz.

Özürlü olmak bu kadar ayıp, utanılacak bir şey midir ki bu alınganlığı ve reaksiyonları gösterdiniz sayın vekiller! Engelli insanların bu şekilde aşağılanması meclise yakışmamaktadır. Aranızda, birbirinize istediğinizi söylemeniz kişisel sorununuzdur. Ama bu ülkenin 7.5 milyon insanını temsil eden engellileri aşağılayacak şekilde konuşmanızı anlamakta zorlanıyoruz.

Parti önemli değil

Hangi partiye ait olursanız olun, bu milletin vekili olduğunuzu; o meclise, beğenmediğiniz ve aşağıladığınız engelli insanlar ile onların yakınlarının oylarıyla da geldiğinizi unutmamanız gerekir. Hiç değilse çevrenize biraz baksanız, sadece Dünya Özürlüler Günü olan 3 Aralık tarihinde şov yapmak için tekerlekli sandalyeye oturup, gözünüze siyah bant bağlatmazsanız, o zaman engelli insanların önemli bir bölümünün sizlerden çok daha başarılı olduğunu görürsünüz. Hiç değilse insanlık konusunda!

Unutmayınız ki, benzeri bir davranış, bir batı ülkesinin parlamentosunda olsaydı, bakan ve milletvekilleri, insanları aşağılayıcı sözlerinden sonra toplum baskısıyla ertesi gün görevlerinden istifa eder, hatta siyasi yaşamlarına son verirlerdi. Ama sizler de haklısınız, “Burası Türkiye”…