GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
ONLAR DAİMA ‘ÖZEL’!
| Milliyet

ONLAR DAİMA ‘ÖZEL’!

Bildiğiniz gibi her yıl 21 Mart’ta ‘Dünya Down Sendromu Günü’ kutlanır. O gün tüm ülkelerde çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenlenir. Down Sendromu’nun bir hastalık olmadığı, sadece bir kromozom anomalisi olduğu konusunda toplumları bilinçlendirme toplantıları yapılır. Zira, down sendromlularla ilgili hemen hemen tüm toplumlarda baş edilmesi gereken yaygın önyargılar, hastalıklı bakış açıları mevcuttur. Bu nedenle 21 Mart’ı Birleşmiş Milletler (BM) bu özel insanlara ayırmıştır.

Bütün bunlar insanlık adına güzel hasletler tabi. Ancak bir de madalyonun diğer yüzü var. Onlar yılda bir gün değil, hep aramızdalar! Down sendormluları sadece yılda bir gün mü hatırlamalıyız? Onları daha iyi tanımamız, anlamamız, içselleştirmemiz, aramıza katmamız; onların farkına varmamız için sadece bir günümüzü mü ayırmalıyız? Elbette hayır.

Biz down sendromlulara yılda bir günü layık görürken, onlar yılın 365 günü var olduklarını ispatlamak için canla başla çalışıyorlar. Hayatın her alanında becerilerini sergiliyorlar. En çok da spor alanlarında kendilerini gösteriyorlar. Tıpkı geçtiğimiz hafta Çekya’nın Nymburk şehrinde yaptıkları gibi.

Dünya Down Sendromlular Spor Federasyonu’nun 20-24 Haziran’da organize ettiği Down Sendromlular Masa Tenisi ve Atletizm Dünya Şampiyonaları’nda özel sporcular 4 gün boyunca hem rekabet ettiler hem de dostluğun ve dayanışmanın en güzel örneklerini sergilediler. Şampiyonalara damga vuran ise bizim sporcularımız oldu.

Down Sendromlular Atletizm Milli Takımımız, 10 altın, 10 gümüş ve 10 bronz olmak üzere 30 madalya kazanarak madalya rekoru kırarken, toplamda 254 puanla Dünya Şampiyonu oldular.

Emirhan Akçakoca ise 100 Metre koşuda 14:35’lik derecesi ile yeni Dünya Rekorunun yeni sahibi oldu.

Masa tenisinde ise sporcularımız 1 Altın, 2 Gümüş ve 6 Bronz Madalya ile toplamda 9 madalya kazandı. Karışık Çiftler’de Benay Balcı ve Merve Peker’den oluşan Milli Takımımız, finalde İtalya’yı 3-1 yenerek tarihimizde ilk kez Dünya Şampiyonu oldu. Kadın Milli Takımımız gümüş alırken, Erkek Milli Takımımız ise bronz madalya kazandı.

Erman Çetiner ve Salihcan Öztankal’dan oluşan Erkek Milli Takımımız ise Erkekler Takım, Erkekler Open ve Erkekler Çiftler kategorilerinde 3 bronz madalya kazandı. Ferdi Müsabakalarda da Merve Peker gümüş, Salihcan Öztankal ile Erman Çetiner ise bronz madalyaların sahibi oldular.

İşte gördüğünüz gibi özel çocuklarımız boş durmuyorlar, yılın her günü hayatın içindeler sevgili okurlar. Özellerimiz böyle de diğer engelli sporcularımız nasıl? Onlar da çalışmaya ve madalyalar kazanmaya devam ediyorlar. Para Atletlerimiz de geçen haftanın kazananlarından.

27-29 Haziran’da Tunus’ta düzenlenen Para Atletizm Grand Prix’sine ülkemizi temsil eden para atletlerimiz 6 altın, 6 gümüş, 1 bronz olmak üzere toplam 13 madalyayla ülkemize döndüler.

Tunus’ta topladığımız madalyalar şöyle:

Kadınlar T53/54 400m: Zübeyde Süpürgeci – 1.01:13 – Altın, Zeynep Acet – 1.08:20 – Gümüş.

Kadınlar T53/54 100m: Zübeyde Süpürgeci – 17:36 –Altın, Zeynep Acet – 18:23 –Gümüş

Kadınlar T20/46/64 Uzun Atlama: Fatma Damla Altın – 5.57m – Altın, Esra Bayrak – 5.16m – Gümüş.

Erkekler T46/47 Yüksek Atlama: Abdullah Ilgaz – 1.93m – Altın, Gökhan Akın – 1.60m – Bronz.

Kadınlar F11/20/44/46 Gülle: Mihriban Korkmaz – 12.40m – Altın, Eda Yıldırım – 11.99m – Gümüş.

Erkekler F57 Cirit: Muhammet Khalvandi – 51.33m – Altın.

Erkekler F33/34/53 Cirit: Muhsin Kaedi – 31.64m – Gümüş.

Erkekler F/40/41 Cirit: Gürkan Uncuoğlu -34 m – Gümüş

Tüm sporcularımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.