| Milliyet

ONLAR VE BİZ

Geçtiğimiz Kasım ayının 27. günü, üyesi olduğumuz Alman Spor Yazarları Derneği Frankfurt’ta bir sohbet ve tartışma gecesi düzenledi. Geceye, Eintracht Frankfurt’un antrenörü Thomas Schaaf’‘ın yanı sıra, Almanya’nın en önde gelen tekerlekli sandalye basketbol takımı RSV Lahn-Dill ile menajerleri Andreas Joneck ve aynı zamanda Alman Milli Takım Tekerlekli Sandalye Antrenörü olan Nicolai Zeltinger davet edildi. Futbolun yanı sıra tekerlekli sandalye basketbolu ile ilgili bilgiler verildi, sorunlar tartışıldı.

Bizde ise; Türkiye Spor Yazarları Derneği, yılda bir kere Antalya’da düzenlediği toplantılara, eğer akıllarına gelirse veya biri hatırlatırsa, paralimpik sporla ilgili bir-iki kişi davet ediyor. O da akıllarına gelirse. Çünkü Spor Yazarları Derneğimiz, aslında Futbol Yazarları Derneği. Bir başka ifade ile engelli sporlarını neredeyse yok sayıyorlar. Bunların örneklerini biz de geçtiğimiz senelerde yaşadık.

Bundan 10 sene kadar önce, yine Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin bu konudaki tutumunu eleştirirken, bu sütunlarda yazımızı şöyle bitirmiştik: “Sevgili spor yazarı kardeşlerim ve ağabeylerim, aslında ben bunları niye yazıyorum? Skor yazarlığına devam.”

Bu sözlerimiz dolayısıyla, o zamanki Spor Yazarları Derneği, üyelik başvurumuzu reddetmiş, biz de Alman Spor Yazarları Derneği tarafından kabul edilmiş idik. Hâlâ da onların basın kartını taşımaktayız.

Bu arada, bu yazdıklarımın şu andaki Türkiye Spor Yazarları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ile bir ilgisi yok. Çünkü kendisiyle bir süre aynı çatı altında çalışmamıza rağmen, 2-3 sene evvel, yine Antalya toplantısı ile ilgili görüşürken yaptığı saçmalıklar üzerine ilişkimizi kesmiştik. Sahi şu anda Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanı olan o kişinin adı ne idi?