GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ONLAR VE BİZ

Bir süre önce Federal Almanya’da, Aşağı Saksonya Başbakanı, Hıristiyan Demokrat Christian Wulff, ailesi ile birlikte bir ucuz bilet alarak Florida’ya tatile gidiyor. Uçuştan önce ilgili havayolu Başbakan’ı arayarak kendisini, eşini ve 2 çocuğunu bir üst sınıfa, business class’a oturtmak istediğini söylüyor ve Başbakan da bunu kabul ediyor. Daha sonra olay basına yansıyor.

‘Yanlış yaptım’

Ve Başbakan Wulff basının önünde şunları söylüyor: “Bu sınıf atlamayı kabul etmemeliydim, bu bir hatadır. Bir politikacı kendisine daha avantajlı sayılabilecek bir durumu kabul etmemeliydi. Bu yüzden de ekonomi sınıfı ile business sınıf arasındaki farkı derhal ödedim. Basında haberlerin çıkmasından sonra kendime geldim.”

Bu arada savcılık harekete geçiyor. Zira bir politikacının, bir başbakanın böyle avantajı geri vermesi halinde dahi ceza- i davanın başlaması gerektiği savunuluyor. 21 Aralık’ ta Düsseldorf’dan ailesi ile birlikte Air Berlin ile Miami’ye uçan Başbakan Wulff, 3 Ocak’ta yine business class’la geriye dönüyor. Olayın ortaya çıkması üzerine 14 Ocak’ta da 3.056 Euro farkı ödüyor.

Bizdeki durum

Bizde ise yıllardır hangi partinin üyesi olursa olsun, milletvekillerimiz, bakanlarımız Türk Havayolları’nda bir üst sınıfa geçirilmezlerse, olan o havaalanındaki Türk Havayolları yetkilisine oluyor. Milletin vekilleri olarak ‘’ Milletin sahip olamadığı“ avantajları rahatlıkla kullanıyorlar.

Bu satırların yazarı yıllarca mücadele ederek İstanbul – Ankara hattına sonunda business class uygulamasının getirilmesini sağladı (Arşivde bu belgeler mevcuttur). Şimdilerde ise yine ekonomi class ‘ta uçan siyasilerimiz ilk fırsatta bir üst sınıfa kendilerinin geçirilmelerinden hiç rahatsız olmuyorlar. İşte onlar ile bizler arasındaki farklardan bir tanesi.

www.ajansspor.com

İnternetteki spor siteleri içinde engelli sporuna en fazla yer veren site www.ajansspor.com Siteye girdiğinizde ‘’ Diğer sporlar ‘’ bölümünde ‘’Engelliler ‘’ kısmına gelirseniz en son haberleri okumanız mümkün. Benim dahi bilemediğim birçok konudaki haberler bu sitede devamlı güncellenerek yer alıyor. Ayrıca spor etkinliklerinizle ilgili siteye atacağınız maillerin de değerlendirileceğine inanıyorum. Ajansspor.com sitesi yöneticilerini gösterdikleri duyarlılıktan dolayı kutluyorum.

Almanya ve engelli Türk sporcular

2,5 milyondan fazla insanımızın yaşadığı Almanya’da birçok engelli gencimiz de çeşitli Alman kulüplerinde ve ilgili branşların milli takımlarında spor yapıyorlar. Bunlardan bir tanesi Almanya Tekerlekli Sandalye Masa Tenisi Şampiyonu Selçuk Çetin. Son olarak katıldığı İtalya’daki turnuvada Hırvat Zoran Krizanciy finalde 3-0 yenerek şampiyon oldu. Finale gelirken de Avrupa ikincisi Nicolas Ayıra’yı 3- 0 `la saf dışı bıraktı.

Daha önce de Almanya’dan ülkemize gelen Uğur Savluk, Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nın kurulduğu ilk sene görev almıştı. Ondan sonra gelen Serdar Antaç ise, Galatasaray’dan sonra şimdi Yalova Ortopedik Engelliler Spor Kulübü’nün antrenör oyuncusu olarak görev yapıyor.

Bizce şu anda Almanya’da engelliler sporu ile uğraşan gençlerimizin, diğer birçok engelsiz spor branşında olduğu gibi, Türkiye’ye getirilme olanakları araştırılmalıdır. Bunun için de görev Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün desteği ile Bedensel ve Görme Engelliler Spor Federasyonu’na düşmektedir.

Temasa geçilmeli

Bu konuda Almanya Engelli Spor Federasyonları ile temasa geçilebilir. Almanya’da yapılan ulusal turnuvalara katılmaları sağlanabilir, bu konuda dış temsilcilerimizden yardım istenebilir.

Böylece hem bizden daha ileri branşlarda yarışan Türk kökenli gurbetçi sporcularımız bildiklerini, öğrendiklerini bizim engelli gençlerimize öğretirler, hem de uluslararası alanda ve özellikle 2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda başarı şansımız artar. Ne kadar önce harekete geçersek, başarı şansımızda o kadar yüksek olur. Kısa bir süre önce katıldığım bir televizyon kanalında, yabancı engelli sporcuların Türk tabiiyetine geçirilerek ülkemiz adına yarıştırılmaları sorulmuştu. Ve biz buna sıcak bakmadığımızı söylemiştik. Umarım yukarıda yazdıklarımız bu sorulan sorunun da bir ölçüde cevabı olmuş olur.

DUYURU

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ

İnsan, savaşamadığı düşüncelerini değiştiremez. THOMAS MANN