GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ÖZEL KAYAKÇILARIMIZ

27 Şubat-3 Mart 2018 tarihleri arasında Polonya’da yapılan Özel Sporcular Dünya Kayak Şampiyonası’na barajları geçen 5 sporcumuz ile katıldık.

Bunlardan Kısa Slalom yarışında Ayşe Kader Yavuz dünya ikinciliğini elde etti. Kendisini bir kez de buradan yürekten kutluyoruz. Diğer 4 sporcumuz ise Tuğba Çelik, Tacdin Ören, Aliye Zeynep ve Muhsin Murat Bingül kardeşler. Bingül kardeşler otistik ikizler. Yarın Posta’da yayınlanacak ‘Çengelli İğne’ köşemizde onların yaşam hikayelerini, ailelerinin yaşadıklarını sizlerle paylaşacağız.

Bu ikizler maalesef Dünya Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu’nun (INAS) yanlış ve taraflı uygulamalarına kurban oldu. 14 yaşında olan bu gençlerimiz kendilerinden 12 yaş daha büyük olan sporcularla yarışarak ilk üçe giremediler. Ancak diğer taraftan, bir Fransız otistik yarışmacıya ayrıca bir yarış açıldığı ve orada tek başına Dünya Şampiyonu olduğu da bize gelen bilgiler arasında.

Dünyanın her yerinde yapılan bu tip kayırmalar, üç kağıtlar INAS’ın bünyesinde de kendini gösterdi. Şimdi Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne düşen görev, bu olayın üzerine giderek, INAS yetkilileri ile görüşmek ve gerekirse uluslararası ortamda bir kampanya başlatmak.

Zaten INAS’a üye olan 68 ülkeden bu Dünya Şampiyonası’na sadece 9 ülke katıldı. Dolayısıyla kendi içlerinde bir şeyler yapıyorlar ama bu sefer galiba baltayı taşa vurdular.

Bir diğer konu da ‘Ödül Yönetmeliğimiz’. Herhangi bir branşta ödül alabilmek için, o şampiyonaya en az 12 ülkenin katılması gerekiyor. Bazı zor branşlarda bu katılım maddesinin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.