GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ÖZEL SPORCULAR

Zaman zaman bu sütunlarımızda, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun yaptıklarından, etkinliklerinden, çabalarından bahsediyoruz. İşine gelmeyen bir federasyon başkanı da ‘Yavuz Kocaömer’e biat edenler’ diye bir laf etmiş geçenlerde.

Öncelikle Yavuz Kocaömer kimsenin kendisine biat etmesini beklemez. Ayrıca hiçbir Federasyon Başkanı da ona biat etmez. Bu lafları söyleyenler, önce kendi yaptıklarına bir bakacaklar.

Tekrar ederek söyleyelim; Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’na bağlı milli sporcularımız, kulüplerinin, antrenörlerinin desteği ile başarılara ulaşmışlardır. Bundan ötesi hikayedir.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’na gelince; orada gönüllü olarak, iyi çalışanların bir kısmını da yakından tanıma fırsatını bulduk. Federasyon Başkanı Birol Aydın, özel sporcuların gelişmesi için göreve geldiği günden beri gereğini yapıyor. Bize göre tek eksikleri uluslararası toplumda, ülkemizin federasyonunun bazı konularda istediklerinin yaptırılması konusunda biraz zayıf kalmaları. Bunun için de Türkiye Milli Paralimpik Komitesi her zaman destek olmaya hazırdır.

Paralimpik Komitesi derken, bu komite, federasyonların üzerinde bir konuma sahip değildir. Paralimpik Oyunları bakımından Türkiye’yi uluslararası alanda temsil etme yetkisine sahiptir. Ama bunu içine sindiremeyenler abuk sabuk konuşmaya devam ederler. Onlar, uluslararası kuralları bilmeyen ve öğrenmek istemeyen sözde spor adamlarıdır.

Ülkemizin sportif başarılarının yanında, uluslararası konularda da söz sahibi olmasının zamanı çoktan gelmiştir.