GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

Özür dileyebilmek

Özür dileyebilmek Posta

Yavuz Kocaömer Posta

İçimizden hangimiz hayatımızda bilerek veya bilmeyerek hata yapmamıştır ? Ancak ,  insanın hatasını anlaması ve özür dilemesi kadar da büyük bir erdem olmadığı kanaatindeyiz.

Semra Aksu’nun sözleri

Bir süre önce Milliyet Gazetesi’nde  cumartesi günleri yazdığımız spor yazısında ,  eski milli atlet , şimdi İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanı Semra Aksu’nun 6 mart Pazar günü İzmir’de yapılan tekerlekli sandalye basketbol maçında , Beşiktaşlı engelli sporculara bir tartışma sırasında tribünden el hareketi ile ‘’ Hadi be topallar ‘’ diye bağırdığını yazmıştık.

Bu arada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Koçaoğlu’na çağrıda bulunup ‘’Bakalım soruşturma açacak mısınız ? Bu olayın üstüne gidecek misiniz ? ‘’ demiş ve yazımızı şöyle bağlamıştık : ‘’ Semra Aksu hatasını anlayıp kamuoyunun önünde özür dileyene kadar bizlerin ve engelli sporcuların gözünde artık Türkiye rekortmeni Semra Aksu  sportif anlayışa sahip , sevecen bir sporcu olarak yaşamayacaktır ‘’ demiştik.

Hala ses yok

Aradan yaklaşık bir ay geçti ,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan  ve Semra Aksu’dan ne bir ses çıktı , ne de  özür dilendi. Türk milletini ‘’ balık hafızalı‘’ zannedenlerin  tipik bir örneği daha . ‘’ Nasıl olsa basın yazar , unutulur’’  kafası hala bazı insanlarımızda değişmiyor.

Dengir  Mir Mehmet Fırat

Dengir Mir Mehmet Fırat , AKP Genel Başkan Yardımcısı. Mersin’de bayrağımıza yönelik , asla kabul edemeyeceğimiz çirkin olaydan sonra , bu girişimde bulunanları ‘’ akıl hastası ve özürlü ‘’ olarak nitelendirdi. Bunun üzerine engelli vatandaşlarımız haklı tepkilerini ortaya koydular. Bu  sözlerin ciddi bir ayrımcılık olduğunu , bu ülkede yaşayan , vergisini ödeyen ama çeşitli sebeplerle engelli duruma gelmiş insanların , bayrağımızı yakan vatan hainleri ile aynı kefeye konulmayacağını , çeşitli yolardan kamuoyuna duyurdular.

Türkiye Sakat Derneği Genel Merkezi , Dengir Mir Mehmet Fırat’ın bu sözlerinden dolayı sakat yurttaşlara ve ailelerine bir özür borçlu olduğunu belirtti. Ama AKP Genel Başkan Yardımcısı’ndan hiç ses çıkmadı. O da herhalde ‘’ Nasıl olsa biraz zaman geçer, unutulur ‘’ diye düşünmüş olmalı.

Till Becker

Mercedes Benz’in Türkiye’deki Genel Müdürü Till Becker’ın  basına yaptığı bir konuşmada ‘’ Otobüste  37 yıldır piyasa lideriyiz. Genellikle bunu her yerde söylemeyiz. Başka firmalar,  üreticiler gibi çıkıp kendimizi övmeyiz veya Başbakan’a bedavadan otobüs hediye etmeyiz. Böyle şeyler yapmayız. Mütevazı davranırız ‘’ şeklindeki maksadını aşan sözlerini bu sütunlarda yayınladık. Bir ülkenin Başbakanı’nı  rakiplerini küçümsemek ve zor durumda bırakmak için alet edemeyeceğini dile getirdik. Bay Till Becker’den de hatasını anlayıp özür dilemesini beklerdik. O da her halde ülkemizde uzun süre yaşamanın sonucu bizlere benzemiş olsa gerek. İki satırlık bir özrü bile dileyemedi.

Atilla Koç

Kültür ve Turizm Bakanımız Atilla Koç, Rus turistlerden bahsederken ‘’Sonradan görme, görgüsüz ‘’ diye maksadını aşan bir söz söyledi. Olayın basına yansımasının hemen ertesi günü , önce Rus Büyükelçiliği’ne bir özür mektubu yazdı,  sonra da basına yaptığı açıklamada ‘’ Ben Türkçe’yi iyi konuşurum. Ama arada sırada espritüel hayatım böyle bir söz söylettiyse özür dilemek erdemdir. Özür de dilerim ‘’ dedi.

Adam gibi adam

Bazen ağzımızdan çıkan sözleri kulağımız duymaz. Daha sonra pişman oluruz. Eğer insani duygulardan çok yoksun değilsek , bu hatalarımızı telafi etmeye çalışırız. Özellikle belirli görevlerde bulunan , kamuoyu ile temas halinde olan  insanların sözlerine dikkat etmesi gerekir. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi hata yapmak da  biz insanlara ait. Önemli olan hatayı anlayıp , özür dilemeyi bilmek . Bu bakımdan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç bizce ‘’ adam gibi adam ‘’ olduğunu ortaya koymuştur. Yukarıda verdiğimiz diğer örneklerdeki insanları nasıl mı isimlendireceğiz ? Ona da siz karar verin.               Güzel Söz

Ya doğru dürüst konuş , ya da akıllı ol  sus.  J. Herder

NOKTA , KOCAÖMERin ödülüne iki sayfa ayırdı.

NOKTA Dergisi bu haftaki sayısında , Alman Spor Teşkilatıın Yavuz Kocaömere verdiği özel ödüle iki sayfa ayırdı. \ Türkiyein görmediğini Almanlar gördü \ diyen NOKTA Spor Editörü Mehmet Güçlüün haber araştırma yazısında , 13 Nisanda Commerzbankın Frankfurt aki merkezinde gerçekleştirilen ödül töreninden ilginç detaylara yer veriyor.

sonu