GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
PARA ŞOV SÜRÜYOR

PARA ŞOV SÜRÜYOR

2024 Paris Paralimpik Oyunları’na artık iki yıldan daha az bir zaman kaldı. Oyunlara katılmak için kota mücadelesi veren Para sporcularımız da giderek vitesi yükseltiyorlar. Katıldıkları uluslararası organizasyonlarda hem kota puanlarını topluyor hem de ülkemize yeni madalyalar kazandırıyorlar.

Eylül ayının hemen başında İtalya’da Para Judocularımız, Fransa’da da Para Taekwondocularımız tatamide adeta şov yaparak toplam 15 madalya kazandılar. Aynı süreçte ülkemizin ev sahipliği yaptı Oturarak Voleybol Avrupa Gümüş Ligi’nde ise Milli Takımımız 2.’liği elde etti.  

İtalya’nın Cagliari kentinde 2-4 Eylül tarihlerinde gerçekleşen ve Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na kota puanı veren IBSA Judo Avrupa Şampiyonası’nda sporcularımız 3 altın 3 gümüş 2 bronz olmak üzere toplam 8 madalya kazanırken takım müsabakalarında Erkek Milli Takımımız Avrupa Şampiyonu, Kadın Milli Takımımız ise Avrupa 2.’si oldular. Şampiyonada ülkemizi temsil eden judocularımızın madalya dağılımı şöyle: 

Erkekler J1 -60 Kg’da Abdürrahim Özalp, J2 +90 Kg’da İbrahim Bölükbaşı, Kadınlar J2 -57 Kg’da da Zeynep Çelik altın madalya alırken, Kadınlar J1 -70 Kg’de Esmer Taşkın, J1 +70 Kg’de Nazan Akın Güneş ile Erkekler J1 -90 Kg’de Gökhan Biçer gümüş madalyanın sahibi oldular. Kadınlar J1 -57 Kg’de Merve Uslu ile Erkekler J1 -90 Kg’de Yasin Çimciler de bronz madalya elde ettiler. Takım müsabakalarında ise Erkek Judo Milli Takımımız Avrupa Şampiyonu, Kadın Milli Takımımız Avrupa 2’ncisi olarak bizleri gururlandırdılar.

Fransa’nın başkenti Paris’te 5 Eylül’de düzenlenen ve yine 2024 Paralimpik Oyunlarına kota puanı veren Paris 2022 Dünya Taekwondo Grand Prix’inde milli sporcularımız 3 altın, 1 gümüş, 3 bronz olmak üzere toplam 7 madalya kazandılar.

K44 kategorisindeki müsabakalarda, erkekler 63 kiloda Mahmut Bozteke ile kadınlar 52 kiloda Meryem Betül Çavdar ve 57 kiloda Gamze Gürdal altın madalya kazanan isimler oldular. Erkekler 70 kiloda Fatih Çelik gümüş madalya elde etti. Erkekler 58 kiloda Ali Can Özcan ve +80 kiloda Mehmet Sami Saraç ile kadınlar 47 kiloda Nurcihan Ekinci ise bronz madalyanın sahibi oldular.

Ülkemizi gururlandıran son bir diğer başarı ise Oturarak Voleybol Erkek Milli Takımımız’dan geldi. Türkiye Bedensel Engelliler Spor  Federasyonu’nun ev sahipliğinde Zonguldak’ın Karadeniz Ereğlisi ilçesinde gerçekleştirilen Avrupa Oturarak Voleybol Gümüş Ligi’nde Milli Takımımız 2. oldu. Karadeniz Ereğli Spor Salonu’nda yapılan müsabakalara Türkiye, Slovenya, İtalya, Hollanda, Polonya ve Letonya katıldı.

Son güne namağlup olarak giren Milliler şampiyonluk maçında Polonya ile karşılaştı. İlk iki seti 30-28 ve 25-20 kaybeden Ay-Yıldızlı ekibimiz, üçüncü seti 25-17 alarak farkı bire indirmesine karşın dördüncü seti 25-23 kaybederek, maçtan 3-1 mağlup ayrıldı ve turnuvayı 2. sırada tamamladı.

Madalya kazanan tüm sporcularımızı yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.