PARA SPORCULAR DOLU DİZGİN

PARA SPORCULAR DOLU DİZGİN

2024 Paris Paralimpik Oyunları’na katılmak için uluslararası şampiyonalarda ter döken para sporcularımız aldıkları başarılı sonuçlarla yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta da dünyanın dört bir yanında gerçekleşen organizasyonlarda; tekvandoda badmintonda, eskrimde ve kürekte tarihi başarılar geldi, sporcularımız aldıkları kota puanlarıyla Paris 2024’e katılma yolunda önemli mesafeler kat ettiler.

TEKVANDOCULARDAN TOPLAM 8 MADALYA

Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na kota puanı veren Taiyuan 2023 Para Tekvando Grand Prix müsabakalarına 9 sporcuyla katılan Türkiye, 8 madalya kazandı. 9 Ekim tarihinde Dünya Tekvando Federasyonu tarafından Çin’in Taiyuan kentinde düzenlenen organizasyonda tatamiye çıkan 9 sporcumuzdan 8’i madalya kazandı. Milliler, grand prix müsabakasını 2 altın, 3 gümüş ve 3 bronz madalya ile tamamladı. Erkekler 63 kiloda Mahmut Bozteke ile 70 kiloda Fatih Çelik altın madalya kazanan isimler olurken, 58 kiloda Ali Can Özcan, kadınlar 47 kiloda Nurcihan Ekinci ve 52 kiloda Meryem Betül Çavdar gümüş madalyanın sahibi oldu. Kadınlar 65 kiloda Seçil Er ve +65 kiloda Nisa Nur Gürses ile +80 kiloda Mehmet Sami Saraç ise bronz madalyayı boynuna geçirdiler.

HAKAN AKKAYA TEKERLEKLİ SANDALYE ESKRIM’DE DÜNYA 3’ÜNCÜSÜ

İtalya’da 3 Ekim’den bu yana devam eden Tekerlekli Sandalye Eskrim Dünya Şampiyonası’nda sporcumuz Hakan Akkaya, epe A kategori üçüncülük mücadelesinde Fransız sporcu Luca Parisi Platania’yı 13-12 mağlup ederek bronz madalyanın sahibi oldu. Terni kentinde ter döken sporcumuz tablo-32’de Büyük Britanyalı Joshua Waddell’i 15-3 yenip, t-16’da Çinli Jianquan Tian’a ise 15-5 yenildikten sonra; repesajla yeniden döndüğü mücadelesinde sırasıyla İtalyan Matteo Dei Rossi’yi 15-6, Iraklı sporcu Hayder Al-Ogaili’yi 15-8 ve Alman Maurice Schmidt’i 7-6 mağlup ederek bronz madalya maçı için Fransız Luca Parisi Platania ile eşleşti. Bu turu da 13-12’lik galibiyetle tamamlayan Akkaya Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya elde etti. Öte yandan aynı organizasyonda Hakan Akkaya flöre A kategoride 17’nci, Elke Lale Van Achterberg flöre A kategoride 15’inci, epe A kategoride 22’nci, olurken; Şenay Güner flöre A’da 32’nci, ve kılıç A kategoride mücadelesini 38’inci sırada tamamladı.

PARA KÜREK’TE DÜNYA 4’ÜNCÜSÜ OLDUK

Türkiye Kürek Milli Takımı, ilk kez Para Kürek branşında katıldığı Deniz Küreği Dünya Şampiyonası’ndan Dünya 4.’lüğü ile döndü. Kürek Milli Takımı, Ebru Akınal ve Muharrem Dakın ikilisinden oluşan Para Kürek Mix İki Çifte ekibi Dünya 4.’sü olarak bir ilke imza attı. Türkiye Kürek Milli Takımı, 29 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında İtalya’nın Barletta kentinde düzenlenen Deniz Küreği Dünya Şampiyonası Beach Sprint finallerinde Para Kürek ekibiyle dünya dördüncülüğü elde etti. Ebru Akınal ve Muharrem Dakın ikilisinden oluşan Para Kürek Mix İki Çifte ekibi, yarışları B Final ikincisi olarak tamamladı ve genel sıralamada dördüncü sırada yer aldı. Bir olimpik sporcu ve bir Para Kürek sporcusundan oluşan ekiplerin yarıştığı PR3 (Para-Rowing 3) klasmanı Mix İki Çifte kategorisinde gelen bu derece ile Muharrem Dakın, ilk kez derece elde eden Para Kürek sporcusu olurken, Kürek Milli Takımı olimpik sporcusu Ebru Akınal da bu branşta elde ettiği dereceyle bir ilke imza attı. Deniz küreğinde ilk kez uygulamaya konulan Para Kürek branşında Dünya Kürek Federasyonu kurallarına göre PR3 branşında yarışan ikili teknelerde bir sporcunun Para Kürek, diğer sporcunun ise engelli olmayan sporculardan seçilmesine izin veriliyor.

PARA BADMINTON’DA 1 GÜMÜŞ, 1 BRONZ

2-6 Ekim 2023 tarihlerinde Avustralya’da yapılan, Batı Avustralya Para Badminton Uluslararası 2023 Turnuvası’nda Tek Kadınlar SL 3 Kategorisinde sporcumuz Halime Yıldız, final karşılaşmasında Endonezyalı rakibine 21-17 / 15-21 / 12-21’lik setlerle 2-1 yenilerek gümüş madalyanın sahibi oldu. SL 3-SU 5 Kategorisinde Halime Yıldız-İlker Tuzcu çifti, son 16 turu müsabakasında Hintli rakiplerini 21-5 ve 21-13’lük setlerle 2-0 yenerek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde Hintli Ruthick Ragupathi- Manasi Girishchandra Joshi çiftini 2-1 yenen sporcularımız, yarı finalde bir başka Hintli çift Kumar Nitesh-Thulasimathi Murugesan’e 2-0 yenilerek turnuvaya veda ettiler. Sporcularımız bu sonuçla bronz madalyanın sahibi oldular.