GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

‘PARALİMPİK AYIBI’

Bu başlık 19 Eylül 2016 tarihli Bild Gazetesi’nin internet sitesinden. Şöyle diyor: “Onlar büyük başarılar elde ettiler, 57 madalya kazandılar. 155 engelli sporcumuz Paralimpiklerde büyük övgü topladı. Ve dün Frankfurt’a indiler. Ama tamamıyla yalnız bırakıldılar. Ne bir bakan, ne de Frankfurt Anakent Belediye Başkanı bu sporcuları onurlu bir şekilde karşılamak için zaman bulabildi. Sporcular tabii ki üzgündü. Tekerlekli sandalye masa tenisinde 2 gümüş madalya sahibi Thomas Brüchle “Ben bunu da sportmence görüyorum. Lufthansa bize harika bir karşılama hazırladı. Önemli olan ailelerimizin orada olmasıydı” dedi.

Dünyanın öğrenmesi gerekiyor

Bir de Alman Milli Paralimpik Kafilesi’nin Rio’daki oyunlara gidişine bakalım. Almanya Cumhurbaşkanı Berlin’den Frankfurt Havaalanı’na gelerek diğer bakan ve yetkililerle kafileyi uğurlamıştı. Böylece herhalde görevlerini yerine getirdiklerini düşündüler. Gördüğünüz gibi böyle aksaklıklara yalnız ülkemizde değil, Almanya gibi engelliler sporu konusunda çok ileri gitmiş bir ülkede dahi rastlanabiliyor. Yalnız ülkemizde değil, dünyanın en ileri gitmiş ülkelerinin bile engelliler sporunda daha öğrenmesi gereken çok şey var. Örneğin; Amerika Birleşik Devletleri’nde, Olimpiyat’ta altın madalya alan sporculara, Paralimpik Oyunları’nda altın madalya alan sporcuların tam 5 misli fazla ödül verilmesi gibi. 

Sizce suçlu hangisi?

Ormanda yaban eşeği ile tilki otun rengi konusunda tartışıyorlar. Eşek, otun renginin kırmızı, tilki ise yeşil olduğunu iddia ediyor. Tartışma büyüyüp kavgaya dönüşüyor ve birbirini yaralıyorlar. Ormanda huzur ve sükuneti bozdukları için aslan kralın huzuruna çıkarılıyorlar. Her ikisi ifadelerini verip birbirinden davacı oluyorlar. Aslan kral, her ikisini iyice dinledikten sonra eşeğe berat, tilkiye hapis cezası veriyor. Tilki haklı olarak itiraz edip aslan krala otun rengini soruyor. Aslan kral tereddütsüz “Yeşil” diyor. Tilki, “Madem otun rengi yeşil ve ben iddiamda haklıyım. Eşeği berat ettirip bana ceza vermeniz haksızlık değil mi?” diye soruyor. Aslan kral tilkiye dönüp “Eşekle tartıştığın için seni suçlu buldum” diyor. 
Yukarıda okuduğunuz hikayede, bazen kendimi yaban eşeği ile tartışan tilkiye benzetiyorum. Ama çok da pişmanım. Yaşamım süresince, özellikle engelliler konusunda birçok yaban eşeği ile tartıştım. Ama sevincim son birkaç senedir böyle tartışmalara girmemek.

“BİR TEBESSÜM YETER”

“Bu pazar arkadaşlarla Üsküdar Altunizade’de Üsküdar Belediyesi’nin desteğiyle açılan Tebessüm Kahve’ye uğradık. Burası çok özel bir yer, bir sevgi ve özveriyle çalışıyor. Menü sade ve güzel. İç mekan, bahçe, çocuk oyun alanı, geniş park ve otopark alanıyla tam engelli dostu. 

Engelleri birlikte aşalım

Kahve, sıcak bir çorba içmek ve Down sendromlu kardeşlerimizle bir arada olmak için ideal. Yıllarca Amerika’da engellilerin sahip olduğu olanaklara şahit olduktan sonra bu imkan ve anlayışın ülkemizde de yaygınlaştığını görmek gurur veriyor. Down sendromlu kardeşlerimiz sizleri ve desteklerinizi gördükçe tebessüm edecek. Sevgiyle ve tebessümle tüm engelleri aşabilmenin mümkün olduğunu görmek için sizler de bu güzel mekana uğrayın. İnanın vazgeçemeyecek, tekrar uğrayacaksınız.”

Denizhan NacarTebessüm Kahvesi Adresi:Barbaros Mahallesi Veysi Paşa Caddesi No:14(Burhan Felek Köşkü Bahçesi) Üsküdar/İstanbul

NOT: Üsküdar Belediyesi’ne sonsuz teşekkürler.