GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

PARALİMPİK GÜNLERİ

Yıllardır dünyadaki birçok ülkede her sene belli bir günde Paralimpik Oyunları tanıtımı yapılmaktadır. Bunların en büyük ve en önemlileri bizdeki bilgilere göre Almanya , İngiltere ve İran’da yapılmaktadır.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi son yıllarda böyle bir günün benzerini ülkemizde yapmak istedi. Ancak o tarihlerde, özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından destek verilmemesi konusunda zorlukları görerek vazgeçtiği projeyi önümüzdeki yıl yeniden denemeye karar vermiştir.

Böyle bir günde , açık bir alanda veya kapalı salonda engelliler sporu ile ilgili çeşitli gösteriler yapılmakta. Bunun yanı sıra ülkemizde son yıllarda engelliler sporu konusunda elde edilen başarıların medyamız da pek fazla yer almadığı da göz önünde bulundurularak, bu, ülkemizin sesini dünyaya duyuran şampiyonlarda tanıtılacaktır.

Böyle bir gün organize edilmesi , tabiidir ki Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yapılacak , ancak Gençlik ve Spor Bakanlığı`nın bu konudaki destekleri ile mümkün olacaktır. Kısa bir zaman içinde Türkiye Milli Paralimpik Komitesi konu ile ilgili taslak programı hazırlayıp Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere , Gençlik ve Spor Bakanlığı`na gönderecektir.

Umudumuz ve beklentimiz böyle bir günün Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yapılması ve dünyadaki birçok ülkelere de örnek olmasıdır.

28.10.2018 Milliyet Gazetesi