GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

PARALİMPİK OYUNLARI’NDAKİ BAŞARIMIZ

Bundan 25 yıl önce kurulanUluslararası Paralimpik Komitesi önderliğinde ilk Paralimpik Oyunları 1992 yılında İspanya- Barselona’da yapıldı. Bundan önceki senelerde, 1960 yılından başlayarak, her Olimpiyat yapıldığında aynı tarihlerde bir başka kent veya bir başka ülkede engelli yarışmalarınınyapıldığını daha önce de yazmıştık.

1992 Barselona Paralimpik Oyunları’na, 83 ülkeden 3001 sporcu katıldı ve 3 bin gönüllü destek oldu. Son yapılan 2012 Londra Paralimpik Oyunları’na ise 164 ülkeden 4237 sporcunun katıldığını biliyoruz. Yine Londra Paralimpik Oyunları’nda 70 bin gönüllü yarışmalar süresince hizmet verdi.

Tek sporcuyla katılmıştık

Televizyon yayınlarında ise izleyici sayısı Barselona’da yapılan oyunlarda 7 milyon iken, 2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda 3 milyar 800 milyon olarak saptandı. Ülkemiz ise 1992 Barselona Paralimpik Oyunları’na davet kartı ile bir sporcu ile katılırken, 2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda bu rakam 67 sporcuya çıktı.

40 yılda arayı kapattık

Avrupa ve Amerika’da 1940’larda engelli spor federasyonları ve engelli sporları vardı. Bizde ise 40-50 sene sonra yani 1990’larda o zamanki adıyla Özürlüler Spor Federasyonu kuruldu. Aradan geçen süre içinde Türkiye 40-50 yıllık farkı bazı spor branşlarında kapatarak, birçok Batılı ülkenin de önüne geçti. Bu konuda gerek devlette gerekse özel kesimde destek verenlerin önemli bir bölümü biliniyor. Ama bugüne kadarki Gençlik ve Spor Bakanları’ndan Sayın Mehmet Ali Şahin’in bu konudaki destekleri hiç kimse tarafından inkaredilemez. İnkar edenler olmuştur. Hâlâ aynı partide çalışmakta olsalar bile küçümseyenler olmuştur. Abuk subukkonuşanlar olmuştur ve olmaktadır. Ama bu gerçekleri değiştirmez. Türk sporunda, Sayın Suat Kılıç zamanında başlayan yıkılmalar ve yanlışlar henüz toparlanabilmiş değildir. Bu konuda 1 Kasım seçimlerinden sonra yazılacak çok şey olduğu da muhakkaktır.

Bedensel Engelliler ve Rio 2016

Rio 2016 Paralimpik Oyunları’na bir yıldan az bir zaman kala Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’na bağlı sporcularımızdan 19’u barajları geçerek Paralimpik Oyunları’na katılma hakkını kazandı. Bunların dışında muhtelif branşlarda 55 sporcumuz da kota almaya aday. Yani önümüzdekidönemde katılacakları uluslararası şampiyonalarda alacakları derecelere göre 2016 Rio Paralimpik Oyunları’na katılmaya hak kazanacaklar.

Federasyonun gayretleri

2012 Londra Paralimpik Oyunları’na 43 bedensel engelli sporcu ile katıldığımızı düşünürsek, Rio’daki Paralimpik Oyunlar’aaday sporcularımızdan önemli bir bölümünün kotaları aşarak katılacağınainanıyoruz. Ve böylece 1992’de 1 sporcu ile katıldığımız Barselona Paralimpik Oyunları’ndan sonra,rekor seviyede sporcumuzla temsiledileceğimizi düşünüyoruz. Bu konuda özellikle son 1 senedir Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun sporcularımızı puan toplayacakları uluslararası yarışmalara göndermesi konusundaki çabayı da göz ardı etmemek lazım.

Spor sandalyesi sorunu çözülmeli

2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda toplam aldığımız 10 madalyanın üzerine çıkmamıza özellikle engelliler sporundaki gelişmiş ülkeler gıpta edeceklerdir. Her zaman yazdığımız gibi özellikle Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun gelişmesi altyapı çalışmalarına bağlıdır. Ve bir de örneğin; tekerlekli sandalye basketbolunda kurulmuş olan ve özellikle de Anadolu’da faaliyet gösteren kulüplerin spor sandalyesi sorununun da acilen çözülmesi gerekmektedir. Bu konudaki yasa ise açıktır. Bunları temin etmek Spor Genel Müdürlüğü’nün ve ona bağlı olarak Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun görevidir. Bir an önce buna çözüm bulunmazsa birkaç sene içinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da tekerlekli sandalye basketbolunun geleceği karanlık gözükmektedir. Şu anda tekerlekli sandalye ihtiyacı için federasyona başvuran spor kulüplerine ödeneksizlik nedeniyle bu konuda destek olunamıyor. Bulundukları illerdeki spor müdürlüğüne yapılan başvurular da “Bütçemiz yok” gerekçesi ile geri çevriliyor. Bu bakımdan Spor Genel Müdürlüğü federasyonla bir araya gelerek ihtiyaçları tespit etmeli ve bir çözüm yoluönermelidir diye düşünmekteyiz.

Duyuru

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden ‘Yazarlarımız’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ

Hiç bir zafere çiçekli yollardan gidilmez.

LA FONTAİNE