GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
PARALİMPİK TARİHİNDE BİR İLK: PARİS 2024 AÇILIŞ SEREMONİSİ STAT DIŞINDA
| Posta

PARALİMPİK TARİHİNDE BİR İLK: PARİS 2024 AÇILIŞ SEREMONİSİ STAT DIŞINDA

Paris 2024, Paralimpik Oyunları’nın açılış töreni, Fransa başkentinin kalbinden ikonik Concorde Meydanı’na kadar uzanan ‘Sporcular Geçit Töreni’ ile bir stadyumun dışında ilk kez düzenlenecek. Sporcular geçit törenine Champs-Elysees’de (Şanzelize) başlayacak ve doğuda Louvre ve Tuileries Bahçesi’nden batıda Zafer Takı’na kadar şehrin manzarasını sunan Paris’in en büyük meydanına varacaklar.

28 Ağustos 2024’te gerçekleştirilecek olan açılış töreni, engelli bireylerin ve genel olarak Fransız toplumunun yaşamlarında devrim yaratmayı amaçlayan 12 günlük spor etkinliğinin büyük bir başlangıcı olacak. Paris 2024 Organizasyon Komitesi Başkanı Tony Estanguet, “Şehrin göbeğindeki bu tören, Paralimpik Oyunları’na ülkemizde ilk defa ev sahipliği yapmanın avantajını kullanma ve engellilerin topluma dahil edilmesini toplumun merkezine koyma konusundaki tutkumuzun güçlü bir yansımasıdır,” dedi.

“2023 Olimpik ve Paralimpik Haftası için bir tema olarak katılımı seçmekten, sporcuları öne çıkarmak ve herkesin para sporları keşfetmesine izin vermek için bir Paralimpik Günü oluşturulmasına kadar, Paris’in kalbindeki bu açılış töreni, Paris 2024 Paralimpik Oyunları için sahip olduğumuz yüksek seviyedeki tutkunun bir örneğidir. Açılış Töreni sırasında sporcular, Champs-Elysees (Şanzelize) ve Place de la Concorde (Concorde Meydanı) arasındaki rotada yer alan ve Fransız başkentinin en güzel simgelerinden olan bazı yapıları boyunca geçit töreni yapacaklar.

Cesur ve özgün plan

Paris’in merkez meydanı, Fransız kültürü ve tarihinde büyük bir sembolizme sahiptir. Paralimpik Hareketin de paylaştığı kararlılık, eşitlik, ilham ve cesaret değerlerini besleyen Aydınlanma Çağı’na geri döner. IPC Başkanı Andrew Parsons, “Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) ve Paralimpik Hareket adına, Paris 2024’ün ilk Paralimpik Oyunları açılış törenini bir stadyumun dışında düzenlemeye yönelik cesur ve özgün planına ilişkin büyük heyecanımızı ifade etmek istiyorum. Tarihe yansıyan bir şehirde Paris, insanların gelecek yıllarda hakkında konuşacakları yeni bir an yaratıyor. Benim için çok net olan şey, Paris 2024 Paralimpik Oyunları için özel bir şeyin yaratıldığıdır,” dedi.

Paris 2024 Organizasyon Komitesi, etkinliğin tamamen erişilebilir olmasını sağlamak için IPC, Fransız Paralimpik ve Spor Komitesi (CPSF) ve ilgili yerel makamlarla birlikte çalışıyor. Paris 2024 törenlerinin Sanat Direktörü Thomas Jolly, “Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nın açılış töreni tarihi bir ilk olduğu için, büyük ölçekli ve halka açık konsepti her şeyden önce benim için büyük bir ilham kaynağı. Champs-Elysees’den (Şanzelize) Concorde Meydanı’na, Paris’in kalbini daha önce hiç görülmemiş performanslarla eşsiz bir sanatsal festivale dönüştürecek bir gösteri yaratmak için sabırsızlanıyorum. Paralimpik sporculara ve temsil ettikleri değerlere ışık tutacak, Paralimpik Oyunları’nın eşsiz ruhu etrafında dünya çapındaki izleyicileri ve TV izleyicilerini bir araya getirecek bir gösteri,” diye konuştu.

‘Herkese Açık Oyunlar’

2024 Paralimpik Oyunları’nın Açılış Törenini bir stadyumun dışında yapmak, Paris 2024 sloganı olan ‘Herkese Açık Oyunlar’ı yansıtıyor ve Organizasyon Komitesi’nin ikonik şehirlerde spor müsabakaları düzenleme konusundaki tutkusuyla da uyum gösteriyor. Örneğin; Eyfel Kulesi’nin eteğinde Görme Engelliler Futbol maçları, Versay Kalesi bahçelerinde Para Binicilik etkinlikleri, Büyük Saray’da ise Tekerlekli Sandalye Eskrim ve Para Tekvando sahnelenecek.

RALPH&KATIE: DOWN SENDROMLU EVLİ BİR ÇİFTİN AŞK HİKAYESİ

BBC One’ın hit dizisi ‘The A Word’ün iki engelli karakteri Ralph ve Katie, kendi hikayelerinin anlatıldığı özel bir diziyle ekranlara konuk oluyor. Altı bölümlük dizi, Leon Harrop ve Sarah Gordy tarafından canlandırılan yeni evli çift Ralph ve Katie’nin maceralarını ekranlara taşıyor. Baş yazar Peter Bowker yönetiminde, engelli yazarlardan oluşan bir ekip tarafından yazılan ‘The A Word’ (A Harfi) dizisindeki her iki karakter de down sendromlu.

The A Word’de neler oluyor?

The A Word, bir ailenin oğullarına otizm teşhisi konulduktan sonraki süreçte yaşadıklarını ekrana yansıtıyor. Joe Hughes (Max Vento), iletişim kurmakta zorluk çeken ve kulaklıklarla müzik dinleyerek kendini sürekli izole eden beş yaşında bir çocuktur. Joe’nun ebeveynleri Paul (Lee Ingleby) ve Alison (Morven Christie), onun sosyal durumlarda neden zorlandığını anlayamaz ve nihayetinde bu sorunun sebebini öğrenebilmek için Joe’yu hastaneye götürürler. Bu aşamada doktorlar Joe’yu daha sonra ona otizm teşhisi koyacak olan bir uzmana yönlendirirler. Dizinin üç bölümlük serisi ailenin otizmi anlaması ve kabullenmesi ve bunların getirdiği eşsiz zorluklar üzerine kurulu. Dizinin sonlarına doğru bu geniş ailenin bir parçası haline gelen Ralph, Katie ile evleniyor. Yeni spin-off dizi Ralph&Katie, her 30 dakikalık bölümünde yeni evlilerin karşılaştığı aile içi zorlukları ele alacak. Ayrıca Pooky Quesnel Ralph’in annesi Louise rolünde, Katie’nin ebeveynleri Steve ve Clare rolünde Nigel Betts ve Sherry Baines ve Tom rolünde Matt Greenwood olacak.

Engelli bir bireyin temsil edilmesine mükemmel bir örnek

BBC daha önce, “Tüm yeni evlilerin karşılaştığı sorunları ele alacak, ancak yeni bir bileşen olarak çiftin Down sendromlu olması faktörü farklılık katacak” açıklamasıyla yeni dizinin konusuna dair minik bir ipucu vermişti. Katie’yi oynayan Sarah Gordy “The A Word’ün üçüncü sezonundaki heyecan verici yolculuğunun ardından Katie karakterini daha da ileriye taşıyabilmek harika. Evlenmek ve gelinlik giymek Katie için bir rüyanın gerçekleşmesiydi,” sözlerini kaydetti. The A Word dizisinin yaratıcısı Peter Bowker aynı zamanda, BBC Yazarlar Odası ile ortaklaşa seçilen ve tamamı engelli yazarlardan oluşan yeni bir ekiple birlikte Ralph&Katie dizisinin de baş yazarlığını yapmaktadır.

Yazarlar arasında Amy Trigg, Annalisa Dinnella, Genevieve Barr, Tom Wentworth ve Lizzie Watson bulunuyor. Aynı zamanda dizi, yine engelli bir birey olan BAFTA ödüllü yönetmen Jordan Hogg tarafından yönetiliyor. ITV Studios ve BBC Drama, kamera arkasında ve önünde daha kapsayıcı bir geleceği teşvik etmek amacıyla High-End TV prodüksiyonunun nasıl yapıldığı ile ilgilenenler için kamera arkası erişimi sağlamak üzere Ralph&Katie projesinde TripleC DANC ile birlikte çalıştı. DANC, süreç boyunca katılımcılara erişim ve destek sağladı.

Proje, (Birleşik Krallık’ın) kuzeybatı ve ötesindeki sağır, (bedensel) engelli, otistik, nörodiverjan ve kariyerlerinin başında olan bireylerin katılımına sunuldu. Altı ay süren proje uzaktan gerçekleşti ve katılımcılara ilk bölümün yapım öncesinden son düzenlemesine kadar uzanan döneme ait önemli belgelerine özel erişim verildi. Engellilerle ilgili farkındalık çalışmaları yürütenler, yeni programın/projenin duyurulmasını memnuniyetle karşıladılar ve bunu, ekranda ve ekran dışında engelli temsilinin mükemmel bir örneği olarak nitelendirdiler.

Down Sendromu Derneği İcra Kurulu Başkanı Carol Boys da konuyla ilgili şunları söyledi: “Ralph ve Katie’nin hikayesinin devam etmesinden ve iki harika oyuncu olan Leon ve Sarah’ın bir BBC yapımında ana karakter oynamak üzere hak ettikleri fırsatı elde etmelerinden çok memnunuz.” Ralph&Katie, 5 Ekim 2022’de saat 21.00’de BBC One’da yayınlanmaya başladı. Program için BBC iPlayer’ı takip edebilirsiniz.