GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

PARALİMPİK YELKEN

Bedensel EngellilerSporFederasyonu branşlarından bir tanesi olan “Engellilerde Yelken” konusunda,MersinYelken İhtisas ve Yat Spor Kulübü büyük destek vermektedir.

İsminin açıklanmasını istemediğini bildiğim biriş adamıkardeşim bundan üç sene önce beş adet engellilerin kullanımına uygun yelkenliyiTürkiye’ye getirip, engellilerin yelken sporuna başlamasına destek olacağını söylemiş idi.

Daha sonra Mersin Yelken Kulübü bu kardeşimizi arayarak teknelerin Mersin Kulübü’ne verilmesini sağladı. Belirli koşullarda Mersin Yelken Kulübü’ne verilen tekneler ile, öncelikle Mersin’de bulunan 17 engelli dernek ile temasa geçilip görüşüldükten sonra, 37 engelli sporcunun yelken kayıtları yapılıp derslere başlandı.

Milli Takımhazırlık kamplarını,2012yılında 70 sporcuya verilen yelken eğitimi takip etti. Şu anda ise Mersin Yelken Kulübü’nde 40 tane lisanslı bedensel engelli yelken sporcusu bulunmakta.

2013yılında Nisan ayında,İspanya’nın Mayorka kentinde yapılan Dünya Şampiyonası ilk ayağı olan yarışmalara 3 engelli sporcumuz ilk defa katıldı. Mersin’den katılan Refik Aktuğ’un 19’uncu,İstanbul’dan katılan Murat Etler’in 20’inci olduğu bu yarışmalarda toplam 8 ülkeden 28 tekne yarışlara katılmış idi.

Şimdilerde Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun bütçesinin yetmemesi dolayısıyla, yapılacak kamplarda destek olunamamaktadır. Önümüzdeki günlerde Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile görüşerek bu yapılması gereken kampların maddi sorununun çözülmesi için uğraş verecek.

Mersin Yelken Kulübü’nde yukarıda saydığımız tüm etkinliklerde destek olan Sedat Çelikcan’a da teşekkürlerimizi sunuyoruz. 2016 Rio Paralimpik Oyunları’na yelken branşında katılabilmenin ilk koşulu zaman geçirmedengereklidevlet desteğinin sağlanmasıdır.