GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

PARALİMPİKLER BAŞLIYOR

Yavuz Kocaömer Posta

Paralimpik, her dört senede bir yaz olimpiyatlarıdan sonra, düzenlenen engelliler olimpiyatıdır. Bu yıl da 17-28 Eylül arası Atinada yapılacak.

Paralimpik adı

Paralimpik adı ülkemizde çoğu kez yanlış yorumlanır. Parapleji den geldiği düşünülür. Oysa doğrusu şu: 1960 Roma Olimpiyatlarıdan başlayarak , 1964 Tokyo , 1986 Meksika Oyunları nda, olimpiyatlarla eş zamanda , aynı kentte, paralel olarak yapıldı. Bir süre sonra paralel kelimesinin \ Para \ bölümü, olimpik kelimesinin de \ limpik \ bölümü alınarak \ PARALİMPİK \ diye adlandırıldı.

Bu yıl ki Atina Oyunlarına 140 ülkeden 4000 sporcu katılacak. Dünyada , işitme engelliler özel nedenlerle CISS denen Uluslararası İşitme Engelliler Spor Federasyonu çatısı altında kendi olimpiyatlarını yapıyordu. Bu yüzden Paralimpiklere 2000 Sydney Oyunlarıa kadar, bedensel, görme ve zeka engelli sporcular katılıyordu.

İspanyolların sahtekarlığı

2000 yılında Sydneydeki Paralimpik Oyunlarıda İspanyol Zeka Engelliler Basketbol Milli Takımı altın madalya kazanmıştı. Bir süre sonra Madridde noterin kapısını çalan uzun boylu bir şahıs, boynundaki altın madalyayı teslim ederek \ Vicdanım rahat değil. Ben gördüğünüz gibi zeka engelli falan değilim. Ayrıca bizim Zeka Engelliler Milli Takımıın 9 oyuncusu da benim gibidir. İspanyaın Paralimpiklerde altın madalya kazananlara verdiği yüksek ödülden yararlanmak için Zeka Engelliler Spor Federasyonumuz bu yola başvurdu. Madalyamı alın ve sözlerimi zapta geçirin \ dedi.

Skandal !

Dünya engelliler sporu bir anda bu skandalla çalkalandı ve IPC Uluslararası Paralimpik Komitesi zeka engelli sporlarını Paralimpiklerin dışında bıraktı. Bu yüzden Atinadaki oyunlar sadece bedensel ve görme engelliler sporlarında gerçekleşecek.

Türkiyein durumu

2000 Sydney Paralimpiklerie o zamanki federasyon başkanının ilgisizliği ve bilgisizliği dolayısıyla son anda yapılan müracaatlar ve ricalarla, ülkemiz sadece 1 sporcu ile katılmıştı. 17-28 Eylülde Atinada ise 8 sporcumuz yarışmalara katılacak. Bunlar atıcılık dalında Korhan Yamaç, Muhiddin Cemiloğlu, atletizm dalında Ömer Cantay, halter dalında Murat Ceylan, Turan Mutlu, masa tenisi dalında Neslihan Kavas, yüzme dalında Ali Uzun ve İsmet Ayık .

Ancak Almanlar, Atina Paralimpikleri ne 210 sporcu ve 130 refakatçiden oluşan 340 kişilik bir kafile ile katılıyor. Ancak ülkemizdeki spor koşulları ve ekonomik durum gözönüne alındığında 8 sporcu ile katılmamız küçümsenmemeli. Madalya şansı olan sporcularımız mevcut. Umarız ülkemizin engelliler sporu tarihinde ilk madalyayı Atina Paralimpikleride alırız.

50 bin bilet

Yunanistan Eğitim Bakanlığı çeşitli sporlara ait 50 bin adet bileti parasını ödeyerek satın aldı. Bu biletlerle 40 bin öğrenci ve 10 bin öğretmen Paralimpik müsabakalarını izleyecek. Yunanistan Milli Eğitim Bakanı Giorgios Kalos \ Bu yarışmaları izleyecek çocuklarımız hayatları boyunca unutamayacakları bir ders alacaklar. Engellilerin nasıl yarıştıklarını ve olimpik ideallere nasıl bağlı olduklarını görecekler\ dedi.

Ülkemizdeki eğitim sistemimizin engelliler konusunda hiçbir şey yapmadığını bilen biri olarak bu satırları yazarken içim acıyor. Umarız yakın bir gelecekte bizim de çocuklarımız ve genç neslimiz engelin ne demek olduğunu okul sıralarında öğrenmeye başlarlar.

Paralimpik Gençlik Kampı

Ayrıca Atina Paralimpikleri ne yarışmacı sporcularımız dışında 14-18 yaş arası 12 engelli genç sporcumuz da katılacak. Bunların 3ü İstanbuldan diğerleri ise Adana, Aydın, Hakkari, Karabük, Manisa , Ordu, Samsundan. Gençlerimiz 14 gün süreyle Alman ve Avusturya genç sporcularıyla birlikte Atinada bir kamp yaparak hem çevreyi tanıyacaklar, hem de tüm müsabakaları izleyerek ileride ülkemize bu tip organizasyonların yapılmasında da katkı sağlayacak duruma gelecekler. Bir başka deyişle bizim gibi 40 yaşından sonra engelliler sporunu öğrenmek zorunda kalmayacaklar. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüün bu güne kadar süren desteği devam eder, Engelliler Spor Federasyonları daha ilmi bir şekilde çalışıp, engelliler sporunu tüm Türkiyeye yayabilirlerse 2008 Pekin Paralimpiklerie ülkemiz çok daha büyük bir engelli sporcu grubu ile katılabilecektir.

DUYURU

JANDARMA – TESYEV bilgisayar kursu Ekim ayında İstanbulda başlayacaktır. Katılmak isteyen engelli vatandaşlarımız TESYEVin ( 0212) 274 10 32 – 274 11 71 nolu telefonlarına başvurabilirler.

Güzel Söz

Her şeyi kaybetseniz bile tecrübeleriniz size kalır ( T.B. Macaulay )