GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
PARKEDE ŞOVUMUZ BAŞLADI
| Milliyet

PARKEDE ŞOVUMUZ BAŞLADI

1990’lı yılların sonuna doğru engelliler yavaş yavaş evlerinden çıkıp spor alanlarına akın etmeye başladığında takım sporlarında ilk organize olan tekerlekli sandalye basketboluydu. Burada bir parantez açıp yeri gelmişken bu süreçten çok kısa bahsetmek istiyorum. 2000 yılına kadar bütün engelli spor branşları tek federasyon çatısı altında faaliyet gösteriyordu. Yeni binyılda ise bu konuda ben ve ekibim tarafından büyük bir devrime imza atıldı. Engelli sporları, benim federasyon başkanlığım sırasında 4 federasyona bölünerek daha organize, daha profesyonel bir anlayışla yollarına devam ettiler. Ki olması gereken de buydu. O zaman ekip arkadaşlarımla beraber bu devrime öncülük ederek ülkemizin engelliler sporunda önünü açan bir atılıma imza atmaktan dolayı da çok mutlu ve gururluyuz.

Federasyonların 2006 yılında özerkleşmesinden sonra da art arda başarılar gelmeye başladı. Bu başarılara imza atan branşlarımızın başında da engelliler sporunun lokomotifi diyebileceğimiz tekerlekli sandalye basketbolu geliyor. Gerek kulüpler gerekse Milli takımlar bazında birçok uluslararası başarıya imza attılar parkelerdeki çocuklarımız. Öyle ki, Türkiye artık tekerlekli sandalye dalında dünyanın en başarılı ülkeleri arasındaki yerini almış durumdadır. 20 yıl önce başlayan hikaye bugün de bütün hızıyla devam ediyor.

Tekerlekli Sandalye A Milli Basketbol Takımımız son olarak yer aldığı Avrupa B Ligi’nde şampiyon olarak A Ligi’ne yükseldi. A Milli Takım Teknik Direktörü Remzi Sedat İncesu şampiyona öncesi yaptığı açıklamada, 2022’yi Saraybosna’da B Ligi, 2023’ü Rotterdam’da A Ligi Avrupa Şampiyonu, 2024’ü de Paris’te Paralimpik Oyunları Şampiyonluğu ile tamamlayacaklarını iddia etmişti. İncesu ve ekibi böylece ilk hedeflerini gerçekleştirmiş oldular.

12-22 Haziran tarihlerinde Bosna Hersek’in Başkenti Saraybosna’da düzenlenen ve 14 ülkenin katıldığı şampiyonada Ay-Yıldızlı ekibimiz, B Grubu’nda Çekya’yı 84-27, Yunanistan’ı 99-36 yenerek grup birincisi oldu ve çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde Hırvatistan’ı 90-50, yarı finalde de Litvanya’yı 93-39 mağlup eden Milliler, finalde Letonya’nın karşısına çıktı. Bundan önceki maçlarında olduğu gibi finalde de rakibi karşısında ezici bir üstünlük kuran Milli Takımımız salondan 84-34 galip ayrılarak B Ligi Avrupa Şampiyonu oldu ve A Ligi’ne yükseldi. Şampiyon takımımız şu sporculardan oluşuyor: Fikri Gündoğdu, Rıdvan Aksoy, İsmail Ar, Hakan Kıroğlan, Deniz Acar, Mahsun İpekşen, Ferit Gümüş, İbrahim Yavuz, Enes Bulut, Ahmet Efetürk, Mücahit Günaydın ve Kemal Kaan Şafak.

Para Dansçılardan 8 madalya

Geçtiğimiz haftanın bir başka sınavı ise Para Dans Polonya Açık Turnuvası’ydı. 17-19 Haziran tarihleri arasında yapılan turnuvada sporcularımız 2 altın, 4 gümüş ve 2 bronz olmak üzere  toplam 8 madalya kazandı. Şampiyonada madalya kazanan sporcularımız şöyle: Barış Bayraktar Tek Erkekler Serbest Stil Klas 1 ve Tek Erkekler Standart Latin Klas 1 kategorilerinde 2 altın madalya kazandı. Abdulkadir Ünal Klas 2 Standart Latinlerde üçüncü, Tek Erkekler Serbest stil klas 2’de ikinci ve partneri Nezihe Koçak Ünal ile yarıştığı Duo Serbest Stil Klas 1 ve Duo Latin klas 1 kategorilerinde gümüş madalya kazandı. Abdullah Kılıç ve Hazal Zengin Çifti Combi Serbest Stil Klas 2 kategorisini üçüncü tamamlayarak bronz madalya kazandı. Elde ettikleri bu başarılarla ülkemizi gururlandıran tüm sporcularımızı ve teknik ekiplerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.