GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
PEKİN 2022’DE ERİŞİLEBİLİRLİK İÇİN BÜYÜK ÇABA HARCANIYOR
| Posta

PEKİN 2022’DE ERİŞİLEBİLİRLİK İÇİN BÜYÜK ÇABA HARCANIYOR

Pekin, 2022 Kış Paralimpik Oyunları vesilesiyle önümüzdeki Mart ayında dünyada spora ev sahipliği yapacak bölgelerden ikisi olan Pekin ve Zhangjiakou’da erişilebilirliği artırarak engelliler için bu iki bölgede kalıcı miraslar sunuyor. TBM Pekin Belediye Komitesi ve Pekin Belediyesi, Pekin’deki engelli kişilerin uzun vadeli erişilebilirliğini iyileştirmek için binlerce pratik ve yasal değişiklik yaptı. Çin’in başkenti, açılış ve kapanış törenlerine, Ulusal Su Sporları Merkezi’nde Tekerlekli Sandalye Curling’e, Ulusal Kapalı Stadyum’da Para Buz Hokeyi’ne ve Paralimpik ve Olimpiyat Köyü’ne ev sahipliği yapacak.

PEKİN’DEKİ İYİLEŞTİRMELER NELERDİR DİYE BİR BAKALIM:

Kentin neredeyse tamamında cadde ve yollara kaldırım rampaları yapılırken, 12.528 adet dokunsal kılavuz yol, 2.986 yaya geçidi ve 32 adet üst geçit ve yer altı geçidi onarıldı.

Toplu taşıma alanında ise 12.700 otobüs durağı, metro istasyonları ve otoparklar erişilebilir hale getirildi.

Binalardaki düzenlemeler ve iyileştirmelerde 41.223 eğlence, ticari, kültürel, spor ve kamusal alanların yanı sıra engelli ve yaşlıların barındığı 28.901 konut binasına giriş rampaları ve erişilebilir tırabzanlar kuruldu.

Halkı bilgilendirme web siteleri 600’den fazla hükümet web sitesi ve uygulaması, ‘yapay zeka tabanlı bilgisayar simülasyonlu işaret dili haber spikeri’ gibi teknolojilerle daha erişilebilir hale gelirken, Baidu haritalarında 14 bin erişilebilir noktanın pilot uygulaması gerçekleştirildi.

Pekin Olimpiyat ve Paralimpik Köyü için bir mobil uygulama aracılığıyla erişilebilir rotanın sağlandığı akıllı bir erişilebilirlik hizmet platformu geliştirildi. Köy odalarındaki lambalar, klimalar ve perdeler uygulama veya akıllı kontrol panelleri ile kontrol edilebilir hale getirildi.

Ulusal Kapalı Stadyum ve Ulusal Su Sporları Merkezi’ndeki müsabakaları izlemek için birinci sınıf koltuklar engelli seyirciler için ayrıldı.

Oyunlarda hizmet verecek tüm salonların zeminleri tesviye edildi ve duvarların dış köşeleri sıvanarak kavisli hale getirildi.

Oyunlarla ilgili yerlerin çevresindeki mahalleler, yaklaşık 1 kilometre yarı çapındaki 7.362 konumun erişilebilir hale getirilmesiyle, erişilebilirlik için birer model haline geldi.

Uzun vadeli yönetim değişiklikleri de memnuniyetle karşılandı. Pekin Belediyesi’ne inşaat projelerinin erişilebilir olmasını sağlayan yeni düzenleme getirildi. Ek olarak, tesisler, konut toplulukları, kamu binaları, belediye yolları ve demiryolu ulaşımı gibi alanları kapsayan 30’dan fazla erişilebilir tasarım ile standartlar sistemi iyileştirildi.

‘PEKİN 2022 BİZE IŞIK TUTACAK’

Uluslararası Paralimpik Komitesi Başkanı Andrew Parsons’a göre, Çin’de Paralimpik spora artan yatırım, daha geniş engelli topluluğuna kalıcı şekilde fayda sağlayacak. Parsons şunları söyledi:

“Pekin 2022’nin 2008 yazındaki Paralimpik Oyunları kadar önemli olacağına inanıyorum. Çin’in kış Para sporlarına yaptığı yatırım ve kış sporlarına katılmak isteyen engelli sayısı etkileyici. Ama bu spordan daha fazlası ile ilgili. Pekin 2022’nin engelli kişilerin günlük olarak karşılaştığı zorluklara daha fazla ışık tutmamıza yardımcı olmasını istiyoruz. Paralimpik Oyunlar’ın, hükümetler ve yetkililer için engelli insanlara daha iyi erişilebilirlik sağlamak için bir katalizör olması gerektiğine inanıyoruz. Pekin ve Zhangjiakou’da uygulamaya konulan ve engellilerin yaşamlarına doğrudan fayda sağlayacak birçok pratik önlem bizi cesaretlendiriyor. Daha da önemlisi, oyunların erişebilirlik adına kalıcı olmasını sağlayan yasal değişikliklerdir.”

ERİŞİLEBİLİRLİK BİR ADIM ÖNDE

İlerleme sadece Pekin’de değil, kros kayağı, biatlon ve snowboard etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan Zhangjiakou’da, kentte ve mekanlarda erişilebilir bir çevrenin sağlanmasına büyük önem verildi.

Temmuz 2021’in sonunda, Zhangjiakou şehrinde; Planlanan iş yükünün yüzde 99’unu oluşturan 358,58 kilometrelik dokunsal kılavuz yolları yenilendi. Planlanan iş yükünün yüzde 99.4’ünü oluşturan 4.422 kaldırım rampası takıldı. Planlanan iş yükünün yüzde 98.8’ini oluşturan 680 erişilebilir tuvalet oluşturuldu.

Tüm spor salonlarına engelli asansörleri ve tuvaletler kuruldu. Paralimpik Köyü 55 asansör, Ulusal Kayakla Atlama Merkezi 11 asansör ve 8 tuvalet, Ulusal Kros Kayağı Merkezi 3 asansör ve 6 tuvalet, Ulusal Biatlon Merkezi 3 asansör ve 5 tuvalet, Taizicheng tren istasyonu 3 asansör ve 3 tuvalet olacak şekilde engellilere uygun inşa edildi.

YÖNETİCİLERİMİZ BU YAZIYI OKUSUN

Çin, Zhangjiakou’da da erişilebilirlik mirası yaratmayı taahhüt ediyor. Tüm yeni, genişletilmiş ve yenilenmiş kamu binaları, konut binaları, konut çevrelerindeki kentsel yollar, şehirdeki kamusal yeşil alanlar ve kamu hizmeti tesisleri, planlama, tasarım ve inşaatın Pekin’in ilgili gereksinimlerine göre yapılması gerekmekte.

2022 erişilebilirlik yönergeleri kapsamında inşa edilen projelerin, erişilebilir tesislerinin de projenin ana gövdesi ile aynı anda tasarlanıp inşa edilmesi ve teslim edilmesi gerekmekte. Tekrar hatırlatalım Pekin 2022 Paralimpik Kış Oyunları, 4-13 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu arada da tüm Türkiye’ye, özellikle de genel ve yerel yöneticilerimize, Türk sporunu sevk ve idare edenlere Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na aday olmadan önce bu yazıyı okumalarını tavsiye edelim.