GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

REHABİLİTASYON VE SPOR

Almanya’da BG Berufsgenossenschaft‘ın (Sendikalar Birliği) çeşitli yerlere yayılmış 14 kaza hastanesi ve rehabilitasyon merkezi bulunuyor. Dünyada bir örneği daha az bulunan bu klinik ve rehabilitasyon merkezlerine çeşitli kazalarda yaralananlar geliyor. Özellikle omurilik felçlileri hayata yeniden döndürüldükten sonra rehabilitasyon yoluyla spora kazandırılıyor. Alman Engelliler Spor Federasyonu , BG ile yaptığı anlaşmalarla rehabilitasyon dönemine geçen kazazedeleri bu kliniklerde ziyaret ederek, yine kliniklerin içinde bulunan spor salonlarında tekerlekli sandalye veya diğer bedensel engelli sporlarına yönlendiriyor. Daha sonra o yöredeki engelli spor kulüpleri bu sporcularla temas kurarak onları kadrolarına alıyor. Böylece bir yandan hem ulusal hem de uluslararası alanda engelli sporcuların ortaya çıkması sağlanırken, öte yandan engellileri rehabilitasyonla yaşama bağlanıyor. Yalnız profesyonel değil, geniş alan sporu çerçevesinde her türlü spor eğitimi veriliyor.

Klinik turları yapılıyor

Geçtiğimiz haftalarda Frankfurt’daki Trafik Kazaları Hastanesi’nde Alman Federasyonu’nun hastane yetkilileri ile yaptıkları bir panele katıldık. Hessen Eyaleti’nin Çalışma Bakanı, Başbakan Danışmanı, engelli spor camiasının önde gelenleri , sporcuların ve hastanede bulunanların katıldığı panelde engelliler sporu tartışıldı. ‘’ Klinik Tur ‘’ adı verilen bu etkinlikler her 2-3 haftada bir , başka bir klinikte tekrar ediliyor. Bizde ise sadece Ankara’daki GATA’da , özellikle de gazilerimiz benzeri bir yolla spora ve yaşama bağlanıyor. Onun dışında ne benzeri bir rehabilitasyon kliniğimiz ne de Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun bu konuda ülkeye yayılmış bir çalışması var.

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı

Şimdilerde Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV)ile BG Klinikleri grubu ülkemizde çok modern bir sağlık tesisinin yanında benzeri bir rehabilitasyon merkezini kurmak için görüşmeleri sürdürüyor.

Umarız ülkemizde de böyle hem kaza geçirenleri iyileştiren hem de engelliler sporuna destek olacak modern bir çalışma ortaya çıkar.

Dünyada Paralimpik Komiteleri

Engelli ve engelsiz sporları kendi branşlarına göre, 2016 – 2020 yılından başlamak üzere artık dünyada ‘’Tek dünya tek spor ’ sloganı altında, tek federasyon çatısı altında faaliyet gösterecekler. Bugün ise dünyada değişik uygulamalar var. Ağırlık, ülkelerin Paralimpik Komiteleri’nin tüm engelli sporlarını kapsayacak şekilde faaliyet göstermelerinden yana. Görme, işitme ve bedensel engellilerin dışında, paralimpik oyunlarına dahil olmayan işitme engelliler de bir çok ülkede gerek ihtiyaçlarının sağlanması, gerekse programlarına destek verilmesi bakımından, o ülkenin Milli Paralimpik Komitelerine bağlı olarak çalışıyorlar. Bunların en belirgin örneklerinden bir tanesi de Kore Milli Paralimpik Komitesi.

Yine ülkelerin birçoğunda, o ülkelerdeki sporun devlet tarafından desteklenme şekline göre, ilgili federasyonların yıllık bütçeleri Milli Paralimpik Komiteleri vasıtasıyla kullandırılıyor. Bunun en önemli nedeni ise ; bizdeki gibi tüm sporu kucaklayan, maddi bakımdan bütçeleri veren bir Gençlik ve Spor Teşkilatı’ nın olmayışı.

Almanya örneği

Örneğin; Almanya‘da federasyonların yıllık bütçeleri içişleri Bakanlığı tarafından veriliyor ve daha sonra sıkı bir şekilde denetleniyor. O kadar ki , bugünlerde de aktüel olan bir konu var. Alman Engelliler Spor Federasyonu’nun genel sekreterinin maaşı İçişleri Bakanlığı tarafından ödendiğinden, federasyon pek de memnun olmadığı genel sekreter yerine yeni birinin tayininde İçişleri Bakanlığı’ndan izin ve bütçe almak zorunda kalıyor.

Ülkemizde

Ülkemizde ise; Milli Paralimpik Komitesi genelde paralimpik sporlarının ve oyunlarının tanıtılması, ileride İstanbul’da yapılması düşünülen Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na hazırlık olması maksadıyla toplumun bilinçlendirilmesi konusunda çalışıyor. Bu çalışmanın önümüzdeki dönemde daha aktif olması için , örneğin ; okullarda, ‘’ Paralimpik Okul Günleri‘’ düzenlenmesi veya federasyonlarla daha yakın ilişkilerde bulunmak için yapılan çalışmalar da bir yandan devam ediyor.

Benim sizden farkım var

Sevgidir istediğim

İlgidir beklediğim

Herkes gibi değilim

Benim sizden farkım var

Elimi bırakmayın

Benden uzaklaşmayın

Duyarsız davranmayın

Benim sizden farkım var

Gösterin çalışırım

Öğretin başarırım

Yılmadan savaşırım

Benim sizden farkım var

Söz – müzik : Memo Aslan

Memo Aslan‘ın sözünü yazıp müziğini yaptığı bu parçanın bir CD olarak hazırlanması gerekiyor. Bunun için de ünlü bir sanatçı ve sponsor lazım. Albümün tüm geliri engellilere bağışlanacak. İlgilenenler maslan212@hotmail.com adresinden Memo ile irtibata geçebilirler.

DUYURU Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ İnsan nefsini feda etmekle insan olur. Maugham