GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

REHABİLİTASYON VE SPOR

Almanya`da BG Berufsgenossenschaft‘ın (Sendikalar Birliği) çeşitli yerlere yayılmış 14 kaza hastanesi ve rehabilitasyon merkezi bulunuyor. Dünya’da bir örneği daha az bulunan bu klinik ve rehabilitasyon merkezlerine çeşitli kazalarda yaralananlar, özellikle omurilik felçlileri hayata yeniden döndürüldükten sonra rehabilitasyon yoluyla spora kazandırılıyor. Alman Engelliler Spor Federasyonu, BG ile yaptığı anlaşmalarla rehabilitasyon dönemine geçen kazazedeleri bu kliniklerde ziyaret ederek, yine kliniklerin içinde bulunan spor salonlarında tekerlekli sandalye veya diğer bedensel engelli sporlarına yönlendiriyor, daha sonra o yöredeki engelli spor kulüpleri bu sporcularla temas kurarak onları kadrolarına alıyor. Böylece bir yandan hem ulusal hem de uluslararası alanda engelli sporcuların ortaya çıkması sağlanırken, öte yandan engelli insanların rehabilitasyonla yaşama bağlanmaları sağlanıyor. Yalnız profesyonel değil, geniş alan sporu çerçevesinde her türlü spor eğitimi veriliyor.

Klinik Turları Geçtiğimiz haftalarda Frankfurt’taki Trafik Kazaları Hastanesi’nde Alman Federasyonu’nun hastane yetkilileri ile yaptıkları bir panele katıldık. Hessen Eyaleti’nin Çalışma Bakanı, Başbakan Danışmanı, engelli spor camiasının önde gelenleri, sporcuların ve hastanede bulunanların katıldığı panelde engelliler sporu tartışıldı. “Klinik Tur” adı verilen bu etkinlikler her 2-3 haftada bir başka bir klinikte tekrar ediliyor. Bizde ise sadece Ankara’daki GATA’da, özellikle de gazilerimiz benzeri bir yolla spora ve yaşama bağlanıyor. Onun dışında ise ne benzeri bir rehabilitasyon kliniğimiz ne de Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun bu konuda ülkeye yayılmış bir çalışması var.

TESYEVŞimdilerde (TESYEV) Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı ile BG Klinikleri grubu ülkemizde çok modern bir sağlık tesisinin yanında benzeri bir rehabilitasyon merkezini kurmak için görüşmeleri sürdürüyor. Umarız ülkemizde de böyle hem kaza geçiren insanlarımızın sağlığına hem de engelliler sporuna destek olacak modern bir çalışma ortaya çıkar.