GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

RİO’DAN HABERLER İYİ DEĞİL

07-18 Eylül 2016 tarihleri arasında RİO`da yapılacak Paralimpik Oyunları ile ilgili Uluslararası Paralimpik Komitesi`nden gelen haberler iyi değil.

Anlatılanlara göre, bütçe denkliği sağlanamamış, Dünyadaki Milli Paralimpik Komiteleri`ne yapılması gereken ödemeler yapılamıyor. Bu durum böyle devam ederse, en az 30-40 ülke Paralimpik Oyunları`na katılamayacak.

Ayrıca, bugüne kadar tüm Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları`nda kural haline gelmiş, ilgili ülkenin başkan ve genel sekreterine tahsis edilen bir araba, şoför ve tercümanı son anda `Bütçe yok` diye iptal ettiler. Hadi bu bir yana, ülkelerin sporcularını Olimpiyat Köyü`nden, yarışmaların yapılacağı yerlere götürecek otobüslere de yine aynı gerekçe ile şoför veremiyorlar. Ve tavsiyeleri şu: “Ya buradan size Brezilyalı şoförler buluruz, parasını siz ödersiniz, ya da kendi ülke kafilenizden ehliyetini Portekizceye çevirip, tasdik ettirdikten sonra bir elemanınız bu otobüsleri kullanabilir.” Düşünün, Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelecek olan, RİO`yu hiç bilmeyen insanlar o trafik keşmekeşinde ve güvenlik sorunlarının yaşandığı kentte, sporcularını kendileri alıp, yarışmaların yapılacağı yerlere götürecekler.

Bazı yarışma yerlerinin iptal edilerek, yeni yerlerde yapma kararı aldılar. O salonların ve sahaların ne durumda olduğu da belli değil. Ayrıca birçok medya merkezini kapatıp, diğerleri ile kombine etmeyi düşünüyorlar. (Bu bizim ülkemizi çok ilgilendirmiyor.

Çünkü Türkiye`de yazılı basından bu güne kadar akreditasyonunu yaptıran hiçbir gazete yok.) Peki bu durumda kabahat kimin? Tabii ki önce Brezilya Devleti`nin. Ama onun kadar da sorumlu olan Uluslararası Olimpiyat ve Uluslararası Paralimpik Komiteleri. Kendileri ile ilgili her türlü ihtiyaçları en iyi şekilde karşılanırken, iş engelli sporculara gelince “Para bitti” diye ortaya çıkıyorlar. Burada yanlış, zamanında bu oyunların Brezilya`ya verilmesiydi.

Bir başka yazımızda bu konuya değineceğiz.