GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

RİO PARALİMPİK OYUNLARI 2016

Rio Paralimpik Oyunları’na neredeyse 6 ay kala engelliler sporu konusundaki çalışmalar da tüm hızıyla devam ediyor. Ay sonunda Gençlik ve Spor Bakanlığımızın temsilcileri ile Olimpiyat ve Paralimpik Komitelerimizin birer temsilcisi hazırlıkları görmek, ortaya çıkacak muhtemel aksaklıkları önlemek için birkaç günlüğüne Rio’ya gidecekler. Özellikle engelli sporcuların kalacakları yerler, spor alanlarına, transferleri ve geri dönüşlerinde ortaya çıkabilecek zorluklar yerinde incelenecek.

Her 4 senede bir Paralimpik Oyunları yaklaştıkça böyle güzel çalışmalar yapılıyor. Gönlümüz bunların daha sonraki yıllar içine de yayılması. Bu konuda da Engelliler Spor Federasyonu ile Spor Genel Müdürlüğü’nün bir araya gelip bazı branşlarda yabancı antrenörleri getirme zamanı gelmiş geçmektedir.

Ayrıca Spor Genel Müdürlüğü’nün hazır olduğunu söylediği yüzlerce engelli spor antrenörlerinin ne yaptığını da kimse bugüne kadar açıklamadı. Bugün goalballda başarılı isek 1998-1999 yılında Almanya’dan getirttiğimiz goal-ball antrenör hocalarının verdikleri seminerlerinin faydası gözardı edilmemelidir. Aynı şekilde tekerlekli sandalye basketbolunda ve tekerlekli sandalye tenisinde yurtdışından getirilen hocalar da burada antrenörlerimize destek olmuşlardır.

Bazen aklımıza gelmiyor değil, acaba niye Engelli Spor Federasyonlarımız yabancı antrenörleri istemiyorlar? Bunun bir nedeni olmalı! Aklımıza gelen ve aldığımız duyumları burada yazmayalım. Ama Rio Paralimpik Oyunları’ndan hemen sonra yabancı antrenörlerle ülkemizde engelliler sporunun daha da gelişmesi sağlanmazsa, o zaman bizim söyleyecek bazı şeylerimiz olacak.