GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

‘’ SABAHIN KÖRÜ ‘’

İki Nisan’dan beri sabahları atv ‘ de canlı olarak yayınlanan programın adı bu. Görme engelli sanatçı Metin Şentürk ve Seray Sever sunuyor. Her sabah 1 – 2 konuğun yanında en az bir engelliye da destek olunuyor. İlk programını Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’ın izlediğini ve ihtiyaç sahibi vatandaşımıza Başbakanlık olarak her türlü desteğin vereceğini gazetelerden okumuşsunuzdur. Çünkü programa telefonla bağlanmak mümkün değil. Daha sonraki günlerde de program her gün artan bir tempo ile devam etti. Programın isim babası da esprileriyle, hayata bağlılığıyla tanıdığımız , bir çok engelli insanımıza hayata bakış açısı ile örnek olan Metin Şentürk’ün kendisi.

3 yaşında masadan düşüyor

Metin Şentürk 3 yaşındayken masadan düşüyor ve başına aldığı darbe dolayısıyla da kör oluyor.

İlkokul ‘ u İstinye Körler Eğitimi ve Yetiştirme Okulu’nda okuyor. Üstün başarısından dolayı bir yılda 2 sınıf atlıyor. Daha sonra Büyük Çekmece Lisesi’nde ortaokulu bitiriyor. Ortaokulu tamamen gören öğrencilerle beraber okuyor.

Yatılı okul

Böylece 8 yılı yatılı olarak okuyan Metin Şentürk , daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ nın lise bölümüne giriyor. Liseyi başarı ile tamamladıktan sonra baraj sınavlarını kazanarak 1987 – 1988’de İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan başarı ile mezun oluyor. Daha sonra da profesyonel müzik hayatına atılıyor.Metin Şentürk , bildiğiniz gibi son 16 yılda 14 albüm çıkardı.

‘’ Masal ‘’

Son çıkardığı albümün adı ‘’ Masal’’. İki ayrı CD’den oluşuyor. Özellikle ‘’Ölmeyen Şarkılar ‘’ isimli Klasik Türk Sanat Müziği CD’sini dinlemenizi tavsiye ederim.

Gözlerim kamaşıyor

Tarih 10 Mayıs 1999. Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’nun organizasyonunda engellilere destek olan, onların seslerini duyuran kişi ve kurumlara o zamanki Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel ödüllerini veriyor. Ben de salondaydım. Sıra Metin Şentürk’e geliyor. Ödülünü aldıktan sonra Süleyman Demirel’e hitaben ‘’ Sayın Cumhurbaşkanım gözlerimi kamaştırıyorsunuz ‘’ diyor. Salon kahkaha ve alkıştan yıkılıyor. 3 yaşından beri gözleri görmeyen, ama hayata bu kadar bağlı , kendisi ile bu kadar barışık bir insanın dostu olmak da çok keyifli.

Politika

Son 1-2 aydır kendisiyle sıkça bir araya geliyoruz. Konuşmalarımızdan anlıyorum ki Metin Şentürk önümüzdeki dönem siyasete girmeye kararlı. Bir konuşmamızda şöyle diyor : ‘’ Benim için Milletvekili olmak çok önemli değil. Zaten sanatçı kimliğimle ben insanların gönlünde taht kurmuşum. Eğer siyasete gireceğim parti hükümet olursa , ben Engellilerden Sorumlu Bakan neden olmayayım ? İngiltere’de kör bir adam İçişleri Bakanı oluyor da , Türkiye’de neden olmasın ? Hem engellilerin sorunlarını benden daha iyi kim bilebilir ki ?’’

Haksız değil

Metin Şentürk’ü yıllardır tanırım. Onun , yalnız kalbindeki insan sevgisi ve sıcak yaklaşımı ile değil, eğitim ve kültür bakımından da bu ülkede bakan olmaması için hiçbir neden yok. Hatta tam tersine belki o zaman engellilerimiz çok daha modern , Batı’dakine uygun yaşam tarzına kavuşabilirler. 6 Nisan ‘ da Ankara’da Serdar Bilgili’nin ‘’ Engellere Rağmen ‘’adlı fotoğraf sergisinde sevimli eşi Fulya’nın kendisine fotoğrafları ve oradaki motifleri anlatırken ki hallerini izledim. Metin Şentürk’ün yüzündeki ifadeye, her şeyi nasıl aklına yazdığına bizzat şahit oldum. Umarım , siyasi partilerimiz önümüzdeki seçimlerde Metin Şentürk’ün adaylığını göz ardı etmezler. O da hiçbir etki altında kalmadan ülkemize hizmet edecek en iyi partiyi seçer.

DUYURU

JANDARMA – TESYEV bilgisayar kursu İstanbul’da başladı. Katılmak isteyen engelli vatandaşlarımız TESYEV’in ( 0212) 274 10 32 – 274 11 71 no’lu telefonlarına başvurabilirler.

DUYURU

Tempo Dergisi ve Serdar Bilgili’nin üstün fotoğraf yeteneği , spor ve sanatın çeşitli dallarıyla uğraşan engelli gençlerimizin özverisiyle ortaya çıkan mükemmel bir çalışma ; ‘’ Engellere Rağmen ‘’ Sergisi Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde 6 Nisan’da açıldı. Sergi 30 Nisan’ a kadar açık kalacak. ‘’ Engellere Rağmen ‘’ fotoğraf sergisini mutlaka görün.