GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
SANAT TUTKUSU ENGEL TANIMIYOR
| Posta

SANAT TUTKUSU ENGEL TANIMIYOR

Her yıl köşemizde bedensel engelli sanatçıların tablolarından oluşan takvime yer veriyoruz. Bu yıl yine birbirinden yetenekli ressamlarımız var. Fırçalarını ağızlarıyla ya da ayaklarıyla tutarak birbirinden güzel eserlere imza atıyorlar.

Bugün sizinle Almanya’da satışa çıkan ve engel tanımayan ressamların tablolarından oluşan takvimin bazı yapraklarını paylaşmak istiyoruz.

ZELJKO VERTELJ

26 Temmuz 1959’da Slovenya-Ljubljana’da doğdu. Resim yapmayı çocuk yaşlarından beri seven Zeljko, 1992 yılında trafik kazası geçirdi, el ve ayaklarını kullanamaz hale geldi. Çok sevdiği resimden hiç vazgeçmedi ve fırçayı dudaklarıyla tutarak doğa resimleri yapmaya başladı.

1955 yılında Fransa’da doğan ANNICK LECLERC, 1991 yılında yakalandığı hastalık nedeniyle uzun süre tedavi gördü. Engelini unutmak isteyen Annick Leclerc, fırçayı ağzıyla tutarak tablolar yapmaya başladı.

Dudaklarıyla tablolar yapan ELODIE CAZES 1979 yılında Fransa’da doğdu. 1992’de geçirdiği kaza sonucu felç oldu. Hastanedeki tedavisi sırasında terapi için resim yapmaya başlayan Elodie Cazes doğa resimleri çiziyor ve parlak renkler kullanmaya bayılıyor.

KATRINA GARDNER

1962 yılında dünyaya geldi. Şimdi yasaklı olan ama o yıllarda dünyada pek çok bebeğin hayatını etkileyen ilaç nedeniyle engelli doğdu. Sanata her zaman çok ilgiliydi. Hem ayak hem de dudaklarıyla resim yapabilen Katrina tablolarını sergilemeyi seviyor.

WENCHE LOSETH

1960 yılında Norveç’te doğdu. Teknik ressam olmak için eğitim alan Wenche atletik bir yapıya sahipti
ve sürekli spor yapardı. 2000 yılında felç geçirdi ve tekerlekli sandalyeye bağlı kaldı. 2011 yılında resim yapmaya başladı. Fırçasını ağzıyla tutan Wenche bu yılki takvime yaptığı gemi tablosuyla katıldı.

MARK W. SOTAK

Amerika-Ohio’da doğup büyüdü. Mark 1981’de üniversiteye gitmek için evinden ayrıldı. Dışarı çıktığı bir gece arkadaşlarıyla araba kazası geçirdi ve omurilik felçlisi oldu. Kazadan sonra tedavi gördü, hukuk diploması aldı ama avukatlık yapmak onu mutlu etmedi. Sanat tutkusu onu resme yönlendirdi.