GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

SANKİ SUYA YAZIYORUZ

Ülkemizdeki bazı engelli spor federasyonlarında yaşanan yolsuzluklar, devletin parasını hesapsızca harcamalar, yetkileri aşan konularda karar vermeler bitmiyor. Bütün yaşananlara Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile ilgili kurumlarının ilgisiz kalması, devletin bu konulara ayırdığı fonların da özel çıkarlar için kullanılması derken olan yine engelli sporuna oluyor. Ama kaç defadır yazıyoruz, yazdıklarımız ne yazık ki suya yazılmış gibi oluyor. Bu işi yapanlar ise yine bir yolunu bulup ayıplarını örtmeyi başarıyorlar. Burada en büyük sorunlardan biri de, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu’nun hantal yapısı. Aylar, yıllar süren araştırmaları bir türlü bitmiyor. Bitse de disiplin kurulu gerekli cezaları ya vermiyor ya da veremiyor.

Görme Engelliler Sporuna Ambargo

Bu sütunlarda defalarca yazdık. Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun başında Hasan Sayyıdan adlı bir başkan var. Ailece; kızı, oğlu, gelini ve diğer akraba-i taallukatı ile görme engelliler sporlarına ambargoyu koymuşlar. Onlar ne derse o oluyor. Bu arada Hasan Sayyıdan’ın, gri pasaport çıkararak torununu bir Avrupa Şampiyonası’na devlet kesesinden götürmesinden tutun da, oğlunun görme engelli sporcuları tehdit ederek para almasına kadar pek çok şey yaşandı.

Paralar Hemen Ödendi

Tüm bu olanlara rağmen hiçbir şey yapılmadı. Belki de yapılamadı, çünkü bu konuları dile getiren sporcular, savcılıklardaki yazılı ifadelerini, “Bir daha milli takıma alınamazsınız” diye tehdit edildikleri için geri çekmek zorunda kaldılar. Başkan Sayyıdan’ın oğlunun sporculardan topladığı yaklaşık 30 bin TL biz konuyu sütunlarımızda paylaşınca, bir günde geri ödendi. Sporculara da, “Sakın bu paraları yeni aldığınızı kimseye söylemeyin, 1-2 hafta sonra iade edilmişti” dersiniz diye sıkı sıkıya tembih edildi. İşte bu şekilde ifade vermeleri sağlandı.

Protokole Uyulmadı

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nda ise, yine idaresizlik ve basiretsizlik yüzünden Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’nda madalya beklentisi olan sporcularımız yarışmalara katılamadılar. Bu federasyonun başkanı ayrıca devletimizin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile 1994 yılında imzaladığı protokolün kurallarına uymayarak, KKTC’de yeni kurulmuş bir tekerlekli sandalye basketbol takımını liglere almadı. Gençlik ve Spor Bakanımız da devletimiz adına yapılan bu çirkinliğe ve ayıba ses çıkarmadı.

Yazacak Çok Şey Var

Bunlar bizim ilgi ve bilgi alanımızdaki engelli spor federasyonlarından ikisinin durumundan kısa özetler. Daha yazılacak çok şey var, çoğu yazıldı da. Böyle devam ettiği sürece ülkemizde dürüst, kurallara uygun, kişisel egolardan arınmış başkanların görev başına gelmesi maalesef çok zor.

Down Sendromlu Sporcular Olimpiyatları 2020’de Antalya’da

Türkiye önümüzdeki yıl önemli bir uluslararası organizasyona ev sahipliği yapacak. ‘Down Sendromlu Sporcuların Olimpiyat Oyunları’ kabul edilen Trisome Games 2020’, 31 Mart- 7 Nisan 2020 tarihlerinde Antalya’da yapılacak.

Ülkemize Verildi

İlk defa 2016’da İtalya- Floransa’da düzenlenen Down Sendromlu Olimpiyatları, Fransa ve İngiltere’nin adaylığına rağmen ülkemize verildi. Bunda, Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı sevgili Birol Aydın’ın Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi olması da önemli rol oynadı.

2 bin kişi katılacak

Oyunlara 60 ülkeden 1000 down sendromlu sporcu, 500 antrenör ve idareci, 500 özel sporcu ailesi olmak üzere 2000 kişinin katılması bekleniyor. Bu organizasyonun başarılı olacağına hiç şüphemiz yok. Nedeni ise, önce Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı ile Yönetim Kurulu üyelerinin son yıllarda böyle organizasyonlara gösterdikleri önem ve özel sporcu sayısının artması.

Destek veririz

Bir diğer güvencemiz ise, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Doç. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu. Sevgili müdürümüz Hacıcaferoğlu, engelli sporlarına özel değer vermekte ve bu konuda önemli çalışmalar yapmakta. Böyle olduktan sonra bu organizasyondan yüzümüzün akı ile çıkacağımıza eminiz. Ayrıca Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı da (TESYEV) gerekli destekleri sağlama konusunda elinden geleni yapacaktır. Oyunların 2’nci tanıtım toplantısı geçen hafta Antalya’da yapıldı.

Toplantıya katılan, Dünya Down Sendromlular Federasyonu (SUDS) Başkanı Dr. Geoff Smedley, Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, her iki federasyonun yönetim, teknik ve sağlık kurulları üyeleri ile Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu organizasyon hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Ülkemizde böylesine büyük bir spor olayının gerçekleştirilmesinin önemine vurgu yaptılar. Atletizm, yüzme, jimnastik, masa tenisi, judo, basketbol, futbol, voleybol gibi branşlarda gerçekleştirilecek olan ‘Trisome Games 2020’, gerek engelli sporları konusunda toplumdaki farkındalığın artırması, gerekse ülkemizin tanıtımı açısından önemli bir misyonu yerine getirecek.

ÇENGELLİ PANO

‘Ne zaman evimiz olacak?’

Engelli olarak TOKİ’ye 5 yıldır başvuru yapıyorum. Ne yazık ki hâlâ bir ev sahibi olamadım. İlk yıl ev çıkmış olsaydı şimdiye kadar borcumun yarısını ödemiş olacaktım. Şimdi yetkililere sesleniyorum: Biz engelliler ne zaman ev sahibi olacağız? Zaten hayat şartlarımız zor, ayrıca ev kiraları da yüksek. Kim bizi bu zor durumdan çıkaracak? Artık sesimizi duyun lütfen.
Uğur Becerikli

‘Yük olmadan okudum’

Sevgili TESYEV ailesi iyi ki varsınız. 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren yani 5 yıllık eczacılık lisans eğitimim boyunca vermiş olduğunuz burstan faydalandım. Aileme yük olmadan okudum. Bunun için sizlere çok teşekkür ederim.

S. Ç./ Karadeniz Teknik Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Mezunu

‘Kulaklarım duymuyor’

44 yaşındayım. 5 yıldır cezaevindeyim. İşitme engelliyim. İki kulağım da duymuyor. Duymadığım için konuşmakta zorlanıyorum. Buradaki şartlarla çok zorlanıyorum. Yardımseverlerden yüksek frekanslı dijital işitme cihazı bekliyorum.

İsa Yurdakul T Tipi Kapalı Karabük K.C.İ.K.
Kurum Müdürlüğü Zopran Cezaevi / Karabük

Yardım etmek isteyenler 0546 200 02 74 numaradan ulaşabilir.