GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

SATRANÇ TURNUVASI

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) kurucularından, adam gibi adam, rahmetli Osman Şahin anısına  her sene yaptığımız Görme Engelliler Satranç Turnuvasını 2 senedir organize etmiyoruz.  

Son günlerde çok sayıda görme engelli satranççımız, TESYEV’e başvurarak bu turnuvanın yapılması gerektiğini, çok önemli anılarla bağlı olduklarını mailler atarak bildirdiler.    

Kendilerine yazdığımız cevapta, ekonomik koşullar dolayısıyla bu sene de yapamayacağımızı söyledik. Ve ilave ediyoruz: “Ekonomik durum müsaitte olsa, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan’ın kurduğu aile şirketi, devletimizin paralarını çarçur etmeye devam ettiği sürece, akrabalarını, yakınlarını (kaç defa yazdık bilmiyorum) nasıl kayırdığı konusunda soruşturma açılıp, Ceza Kurulundan bir karar çıkmadan da bu federasyonumuzla TESYEV işbirliğine gitmeyecektir.”  

Bize başvuran görme engelli satranççılarımız, benzer mailleri federasyonlarına da gönderdi mi acaba?  

Geçenlerde Gençlik ve Spor Bakanlığımızın Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Dairesi Başkanı ile bir konuda görüşürken, aramızda şöyle bir konuşma geçti:  

– Türkiye Milli Paralimpik Komitesini biliyor musunuz Başkan Bey?
– Hayır, bilmiyorum.
– Paralimpik nedir biliyor musunuz?
– Hayır bilmiyorum.
– Eee nasıl iş bu?
– Ben Eğitim Dairesi Başkanıyım. Onun için bu konularla ilgim yok.  

Bakar mısınız, Gençlik ve Spor Bakanlığının bürokratları ne halde? Bakanlığımızda bir daire başkanının paralimpik sporcular ve paralimpik oyunları konularında bilgisi olmaması ancak ülkemizde görülür.  

Ama inşallah şu seçimler hayırlısı ile bitsin, o zaman herhalde bu sorunlara da çözüm bulunacak. İşte Gençlik ve Spor Bakanlığımızın engelliler konusundaki son hali!

24.03.2019 Milliyet Gazetesi