GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ HAKSIZ MI?

Geçtiğimiz haftalarda Milliyet Gazetesi’nden Cemal Ersen kardeşimiz konuyu çok geniş bir şekilde inceledi. Biz de Paralimpik sporları ile ilgili görüşlerimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edelim. Yaptığı konuşmada federasyonlarımızı eleştiren Cumhurbaşkanımız, 2 önemli sporcumuzu danışman olarak yanına aldığını ve kolektif sporlarda bir adım atmamız gerektiğini açıkça dile getirdi. Ve ilave etti: “Bu konularda aslında bütün federasyonlarımızın çok daha ciddi bir şekilde işe eğilmesi lazım.” Birçok engelli spor federasyonunda sorun var.

Sayın Cumhurbaşkanım, spora gönül vermiş biri olarak sizinle aynı fikirde olmamamız mümkün değil. Ama, bir küçük eksikliği dile getirmemize de izin veriniz. Engelsiz sporlarında bahsettiğiniz neredeyse başı bozukluk, birçok federasyonun düzgün çalışmayışı, Engelliler Spor Federasyonları’nda da aynı şekilde devam ediyor. Özellikle de Bedensel ve Görme Engelliler Spor Federasyonu’nda.

Talimatınızı bekliyoruz

İçlerinde sadece Özel Sporcular Spor Federasyonu son senelerde büyük bir ivme kazandı. O da, başındaki başkanın ciddi ve bu spora gönül vermiş biri olmasından. Size arz ediyoruz ki, Paralimpik oyunları bittikten sonra, Gençlik ve Spor Bakanlığı vasıtasıyla, özellikle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan, yukarıda bahsettiğimiz iki federasyonun hesaplarının, çalışan profesyonel personelin hem Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu’nun, hem de mahkemelerdeki ceza ile sonuçlanan davalarının incelenmesi talimatını vermenizi bekliyoruz. 2020’ye daha iyi durumda olalım. Hiç değilse 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na kadar, ülkemiz Paralimpik sporlarda da bugün geldiği yerlerden çok daha yüksek seviyelere çıkar. İsim vererek, gerek devlette konu ile ilgili kardeşlerimizi, gerekse federasyon çalışanlarını zor durumda bırakmak istemiyoruz. Danışmanlarınızdan birini görevlendirseniz ve bizleri dinlerse, belki o zaman sizin talimatlarınızla engelliler sporunda çok daha düzgün seviyelere geliriz.

Engellilere hatalı denir mi?

08 ve 15 Şubat 2016 tarihli köşemizde yazdık. 08 Ocak 2016’da Antalya- Alanya’da düzenlenen Engelsiz Siber Güvenlik Konferansı’na katılan Savunma Sanayi Müsteşarlığı ARGE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanı Ata Şenlikci konuşmasında şöyle demişti: “Benim şahsıma ait 6 çocuğum var, hanımımla beraber. Elhamdülillah hiçbirinde hata yok.” Bu akla ve mantığa sığmayan konuşmasıyla ilgili olarak, kendisine yazılarımızla sorular sorduk. Mesela “Allah-ü Teala’nın yarattığı en değerli varlık olan insana ‘Hatalıdır’ deme cesaret ve gücünü nereden alıyorsunuz? Bir başka ifade ile, Allah-ü Teala size göre hatalı işler mi yapıyor?” diye yazdık. Daha sonra, okuyucularımızdan yüzlerce mail geldi. Bunların bir kısmını yayınladık.

Unutulan bir şey yok.

Sonuçta Ata Şenlikci’nin bir özür dilemesi gerektiğini hem okurlarımız, hem de biz ısrarla hatırlattık. Aradan geçen 2 ay içinde Ata Şenlikci’den ses çıkmadı. Herhalde bazılarının düşündüğü gibi, “Milletimiz balık hafızalıdır, nasılsa bu unutulur, geçer gider” dedi. Oysa unutulan bir şey yok. Ancak devlette görev yapan insanlarımız, çoğunlukla özür dilemeyi bir zayıflık kabul ederler. Oysa hepimizin bildiği gibi, hatalı bir davranış veya sözümüzden dolayı özür dilemek bir erdemdir. Kendisine bir kez daha hatırlatıyoruz.

Not: Bu yazı 3’üncü kez 04 Nisan 2016 tarihinde bu sütunlarda yayınlanmıştır. Bu beyefendiden hâlâ ses çıkmadığı için hatırlatmakta yarar gördük. Teşekkürler TESYEV’İşe başladığım için Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’ndan aldığım bursumun kesilmesi rica ederim. Başta Yavuz Kocaömer abimize teşekkür ederim. 2 yıldır üniversite hayatımı kolaylaştıran ve yeni arkadaşla tanışma fırsatı veren TESYEV ailesi iyi ki varsınız.

Mehmet İleru Balıkesir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Lojistik Bölümü

‘Mektup arkadaşım olun’

32 yaşındayım. Gününü dört duvar arasında geçiren müebbet yemiş kader mahkumuyum. Haksızlık her insanın hayatında olduğu gibi benim hayatımda da büyük bir rol aldı. Her insan bir mahkum adayıdır. Herkesin başına her şey gelebilir. Gönül dostu olmak isteyen mektup arkadaşı arıyorum.

Levent Ser

1 no’lu T-Tipi Kapalı Cezaevi İzmit/Kocaeli

‘Oktay Kaynarca’ya sesleniyorum’

30 yaşındayım, 5 yıldır gurbet mahkumuyum. İnanın ki sizin köşenizi okumak için Pazartesi gününü iple çekiyorum. Bana ve bütün mahkumlara moral veriyorsunuz. Salı akşamları saat 20.00’yi sabırsızlıkla bekliyorum. ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ dizisinin fanatiğiyim. Şahin Ağa’yı, Okan Turan’ı hepsini zevkle izliyorum. Oktay Kaynarca’nın yıllardır hayranıyım. Burada zaman zor geçiyor. Oktay Kaynarca’dan kızıl kehribar tesbih ve bir adet kol saati rica ediyorum. Bu hayallerimi gerçekleştirirse ona çok duacı olurum.

Şeyhmus Denktaş T Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu Müdürlüğü B-14 Koğuşu Tavşanlı/ Kütahya

Not: Okurlarımızın mübarek Ramazan Bayramı’nı kutlar, huzur içinde geçirmelerini dilerim. 04.07.2016