GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ HAKSIZ MI?

Geçtiğimiz hafta Cemal Ersen kardeşimiz konuyu çok geniş bir şekilde gazetemizde inceledi. Biz de Paralimpik sporları ile ilgili görüşlerimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edelim. Yaptığı konuşmada federasyonlarımızı eleştiren Cumhurbaşkanımız, 2 önemli sporcumuzu danışman olarak yanına aldığını ve kollektiv sporlarda bir adım atmamız gerektiğini açıkça dile getirdi. Ve ilave etti, “Bu konularda aslında bütün federasyonlarımızın çok daha ciddi bir şekilde işe eğilmesi lazım.”

Sayın Cumhurbaşkanım, spora gönül vermiş bir insan olarak sizinle aynı fikirde olmamamız mümkün değil. Ancak, bir küçük eksikliği dile getirmemize de izin veriniz. Engelsiz sporlarında bahsettiğiniz neredeyse başı bozukluk, birçok federasyonun düzgün çalışmayışı, Engelliler Spor Federasyonları’nda da aynı şekilde devam ediyor.

Özellikle de Bedensel ve Görme Engelliler Spor Federasyonu’nda. İçlerinde sadece Özel Sporcular Spor Federasyonu son senelerde büyük bir ivme kazandı. O da, başındaki başkanın ciddi ve bu spora gönül vermiş bir insan olmasından dolayı.

Size arz ediyoruz ki, Paralimpik oyunları bittikten sonra, Gençlik ve Spor Bakanlığı vasıtasıyla, özellikle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan, yukarıda bahsettiğimiz iki federasyonun hesaplarının, çalışan profesyonel personelin hem Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu’nun, hem de mahkemelerdeki ceza ile sonuçlanan davalarının incelenmesi talimatını vermenizi bekliyoruz. Hiç değilse 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na kadar, ülkemiz Paralimpik sporlarda da bugün geldiği yerlerden çok daha yüksek seviyelere çıkar.

İsim vererek, gerek devlette konu ile ilgili kardeşlerimizi, gerekse federasyon çalışanlarını zor durumda bırakmak istemiyoruz. Danışmanlarınızdan birini görevlendirseniz ve bizleri bir dinlerse, belki o zaman sizin talimatlarınızla engelliler sporunda çok daha düzgün seviyelere geliriz.