GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
SAYYIDAN’IN MUMU
| Posta

SAYYIDAN’IN MUMU

Geçen haftaki yazımızdan sonra Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan, Instagram üzerinden kulüplere bir konuşma yaptı. Bizimle ilgili kısımlarına bir açıklık getirelim: Hasan Sayyıdan diyor ki: “Mesut Dedeoğlu ile arasının iyi olmadığını biliyordum.” Bu bir yalan! Mesut Dedeoğlu’yla kardeş gibiyiz, halen de beraberiz. Hasan Sayyıdan konuşmasına “O nedenle ben de kendisine (beni kastediyor) Paralimpik Komite ile aramın düzelmesini istediğimi söyledim. O da, benim dediklerimi ve istediklerimi yaparsan aramız tabii ki düzelir dedi” diye devam etti. Bu da ikinci büyük yalan! Yavuz Kocaömer hiçbir zaman böyle bir şey söylememiştir, söylemez! Hasan Sayyıdan sonra da demiş ki: “Ama şunu gözlemledim ki hep engelli federasyonlarını yönetme ve engelli federasyonlarının iç işlerine karışma alışkanlığının olduğunu gördüm.”

Bay Sayyıdan, bu bir alışkanlık değil. Bu ilgili federasyonlarda yapılan ve belgeli olan yolsuzlukların kamuoyundan gizlenmesinin önüne geçilmesini sağlamaktır. Hasan Sayyıdan’ın bir diğer bahsettiği konu da şöyle: “Yavuz Kocaömer’in egosu tatmin olsun diye burada bu konuyu niye açıklıyorum çünkü, özellikle branşların normal federasyonlara bağlanma önerisini bakanlığa getiren Paralimpik Komite’dir”. Bu da yalan ve yanlış! Artık dünyada uluslararası alanda önümüzdeki belli bir süre içinde Olimpik ve Paralimpik sporları tek çatı altında toplanacak ve engelli spor federasyonları ilgili federasyonların içine alınacaktır. Bunun Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ile ilgisi yok. Bay Sayyıdan bir şey söylerken önce araştır da komik duruma düşme.

Hafızalar tazelensin

Ayrıca sırası gelmişken 2018’de gelen bilgilere göre Goalball Milli Takımımızın, futbolda ise Milli Takımımızın İspanya’ya Dünya Şampiyonası’na gittiği zaman diliminde Sayyıdan ailesi, kızına ve torununa gri pasaport çıkartarak ailece yarışmalara katıldı. Sayyıdan’ın zaten federasyonu bir aile şirketi gibi yönettiği, oğluyla ilgili olan konular da açıkça ortada. Şimdi 2 Temmuz 2018’de bu sütunlarda yayınlanan yazımızı hafızaların tazelenmesi için aşağıda yayınlıyoruz. Tabii ki söyleyecek bu konuda sözü vardır. Tahkim Kurulu, Disiplin Kurulu bir ceza vermemişti, kim bilir onlara da ne yalanlar söylenmiştir. Bizim elimizde bu konuda hâlâ banka dekontları vs. mevcut.

‘HASAN SAYYIDAN’LA DEVAM EDİYORUZ’

2 TEMMUZ 2018/POSTA Geçen hafta bu sütunlarda yayınlanan yazımıza istinaden Görme Engelliler Erkek Goalball Milli Takımı Antrenörü bir mesaj göndermiş ve ‘Bahsettiğiniz sporcular tarafımdan Milli Takıma çağrılmışlardır’ demiştir. Antrenör Zafer Adem doğru söylüyor, yazının hazırlanması sırasında bir yanlışlık yapıldı.

‘Borç vermiştik, geri aldık’ dersiniz

Ama Zafer Bey daha önce şampiyonluklara imza atmış Görme Engelliler Erkek Goalball Milli Takımımızın oyuncularına, kendisinin de başkanı olan Hasan Sayyıdan’ın oğlunun “Sizi bir daha milli takıma almam, v.s.” gibi tehditlerle oyunculardan paralar aldığını ve bu paraları da annesinin, yani Hasan Sayyıdan’ın eşinin hesabına gönderdiğini herhalde biliyordur. Daha sonra bu iş ortaya çıkınca, hemen bu sporculara paraları iade edilmiş ve kendilerine “Sakın bunların size bugün verildiğini söylemeyin. Borç vermiştik, geri aldık dersiniz” denmiştir.

Kişisel bir sorunumuz yok

Bizim hiç kimseyle kişisel sorunumuz yok. Önemli olan, ilgilendiğimiz engelliler sporu konusundaki bu tip yolsuzlukları ve yasa dışı işlemleri kamuoyuna duyurmak. Bir de tabii Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın dikkatini çekerek bu konuda biraz daha süratli davranılmasını dilemekten ibarettir.

Sıkıntıları biliyordur

Herhalde Zafer Hoca, eski Erkek Goalball Milli Takımı sporcularının bu konuda çektiği sıkıntıları yakından biliyordur. İlaveten, haksız yere Hasan Sayyıdan bu sporcuları ceza kuruluna vermiş ve oradan haklarında ceza verilmemesine ilişkin karar çıkmıştır. Geçen hafta da belirttiğimiz gibi, aynı başkan, bu defa da spor hukuku tarihinde belki de bir ilke imza atmış ve konuyu Tahkim Kurulu’na taşımıştır. Tahkim Kurulu anlaşılamayan bir nedenle ceza kurulunun kararını iptal edip yeniden cezalandırılmalarını talep etmiştir. Geçen haftaki sözümüzü tekrar edelim. Yüce Allah bu ülkedeki görme engelli sporculara, bu federasyon başkanı ve bazı üyelerinin yaptıklarından dolayı yardımcı olsun.

ÇENGELLİ PANO

‘İyi ki vardınız’

İyi ki siz yani TESYEV benim ikinci ailem oldunuz. Bu son senem, 4 yıl önce kesişti sizinle yolculuğum. O güzel bakışlarınızla, içten gülümsemenizle insanlara nasıl içten bakılır, nasıl mücadele edilir bunu sizinle daha da güzel hissettim ve anladım. Şimdi mezun oluyorum. Size nasıl teşekkür etsem bilemiyorum. Kalbim o kadar minnet ile dolup taştı ki tüm yaptıklarınız için teşekkür ederim. Siz TESYEV diye yazılırsınız ama sevgi, saygı, mutluluk, aile diye okunursunuz. İyi ki vardınız. Yolum hep size çıksın, hepinizi çok seviyorum, öpücükler gönderiyorum. B. V. Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Bölümü ‘

Teşekkürler TESYEV’

Merhabalar değerli TESYEV ailem. Her başlangıcın bir sonu olduğu gibi okulumun da sonuna geldim. Uzun çabalarım ve azmin sonucu Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 81.60 gibi bir puanla mezun oldum. Bu 3 yıllık süreçte hem maddi hem de manevi yanımda olup bana destekte bulunduğunuz için size sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bu süreçte azmetmem gerektiğini ve başarısızlıklara rağmen pes etmeyip savaşmam gerektiğini gösterdiniz. Pandemi yüzünden bir araya gelemesek de hep yanımda oldunuz. Bu fedakarlığınız ölçülemeyecek derecede benim için eşsiz ve benzersiz. Başta Yavuz Ağabey’e, Gülderen Abla’ya ve bu 3 yıllık süreçte bizim için gecesini gündüzüne katan bütün TESTEV çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum. A.S. Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezunu