GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

PARA-TAEKWONDOCULARIN ‘ŞEREF AYLIĞI’ SORUNU

Son günlerde Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne engelli sporcularımızdan gelen müracaatlardaki artış dikkat çekici boyutlara ulaştı. Engelli sporcularımız genellikle devletimiz tarafından başarılı sporculara bağlanan ‘şeref aylığı’ konusunda çok hassaslar.

Geçmiş dönemlerde Avrupa veya Dünya Şampiyonlarında kürsüye çıktıklarını beyan eden sporcularımızın, mevzuat yönetmeliği konusunda Spor Genel Müdürlüğümüzle anlaşamadıkları gözlemlenmektedir. Hak arama konusunda oldukça dirayetli olan engelli kardeşlerimiz, çoğu kez genel müdürlükle mahkemelik olmaktadırlar.

Geçtiğimiz günlerde komiteye intikal eden konuların başında Para Taekwondo branşında başarılı olan sporcularımız gelmektedir. Bu engelli kardeşlerimiz geçmiş dönemlerde Dünya veya Avrupa Para Taekwondo Şampiyonlarında madalya aldıklarını, fakat mevzuatta Para Taekwondonun Paralimpik spor olarak tanımlanmadığından hak ettikleri  ‘şeref aylığı’nı alamadıklarından dertlenmektedirler.

Özetleyecek olursak;  Para Taekwondo branşı, Dünya Taekwondo Federasyonu tarafından 2005 yılından itibaren faaliyete geçirilmiş ve ilk   Para Taekwondo Dünya Şampiyonası 2009 yılında Azerbaycan/Bakü’de yapılmıştır.

Para Taekwondo Kasım 2015 tarihinde Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) tarafından ‘Paralimpik Spor’ olarak tanınmış ve 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na dahil edilmiştir.

2017 yılındaki Para Taekwondo Dünya Şampiyonası’nda madalya ve 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılım kotaları dağıtılmaya başlanmıştır. Bu güne kadarki en büyük şampiyona ise; 2019 yılında 69 ülkeden 400 engelli sporcunun katılımıyla Antalya’da gerçekleştirilmiştir.

Diğer yandan Avrupa  Para Taekwondo Şampiyonaları da sırasıyla 2016’da Polonya/Varşova, 2017’de de Bulgaristan/Sofya’da yapılmıştır.

Umarız bu bilgiler doğrultusunda mevzuatta gerekli düzenlemeler yapılır ve en zor şartlarda spordan kopmayıp ülkemize madalyalar kazandıran engelli sporcularımızın mağduriyetleri en kısa zamanda giderilmiş olur.