GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

Sessiz ama başarılı Fanatik

Yavuz Kocaömer Fanatik

2000 yılında, Engelliler Spor Federasyonuun dörde bölünmesinden sonra faaliyetlerine başlayan Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu bu ayki konumuz.

Başkanları Oktay Aktaş, albenisi olmayan, temsil ettiği grup gibi sessiz çalışan (bize göre biraz fazla sessiz) bir başkan. Kemal Mutlu döneminde, Futbol Federasyonu ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü arasındaki sürtüşmelerden dolayı, futbol liglerini yapamama tehlikesiyle karşı karşıya kalan, daha sonra Futbol Federasyonuun destek verme sözüyle yeniden hayat bulan İşitme Engelliler Futbol Ligi, maalesef Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoyun verdiği sözlerde gecikerek durması ve sonunda tamamen vazgeçmesi, işleri karıştırdı. Bu dönemde işitme Engelliler Spor Federasyonua, Futbol Liglerinin devam edebilmesi için sahip çıkan yine Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay oldu.

Sadece Futbol mu? İşitme engelliler bugün ülkemizde voleybol, masa tenisi, basketbol, atletizm, güreş, yüzme, badminton ve hentbol branşlarında faaliyet gösteriyorlar. Bu yıl içinde katıldıkları Avrupa Atletizm Şampiyonasıda bir üçüncülük, bir dördüncülük aldılar.

Yukarıda saydığımız nedenlerle pasaportları son anda yetiştirilerek kamp yapamadan katıldıkları Avrupa Futbol şampiyonasıda ise 8. oldular. Oysa Sağırlar Milli Futbol Takımımız, 1997 yılında Dünya Şampiyonu idi. Bu ay içinde 14-18 Ekim arası Burhan Felek Spor Salonuda Avrupa İşitme Engelliler Güreş Şampiyonasıa ev sahipliği yapacağız. Yaklaşık 11 ülkeden serbest ve grekoromen güreşçilerin katılacağı bu müsabakalarda en zorlu rakiplerimiz; Ruslar, Ukraynalılar ve Bulgarlar olacak. işitme engelli güreşçilerimizin içinden bugüne kadar Avrupa ve Dünya Şampiyonalarıda altın, gümüş ve bronz madalya alanların sayısı bir hayli fazla.

2000 yılında Bulgaristanda yapılan Avrupa Şampiyonasıda güreşçilerimiz 9 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalya ile dönmüşlerdi. Umudumuz, bu seferki Avrupa Şampiyonasıda madalya sayılarının artması.