GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

SEVİNDİRİCİ HABERLER

Bayan Goalball Milli Takımımız, 30 Haziran-5 Temmuz 2014’de Finlandiya’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 3’üncü olarak, 2016 Rio Paralimpik Oyunları’na gitmeye hak kazandı. Aynı zamanda şampiyonada en çok gol atan ve en iyi savunma yapıp en az gol yiyen Bayan Milli Takımımız’dan Sevda Altunoluk da en fazla gol atan oyuncu unvanını aldı.

Milli takımımızı ve teknik ekibimizi kutluyoruz

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Abdullah Çetin, bu başarıdan sonra, “Bu başarının gerçekleşmesinde emeği geçen, başta Gençlik ve Spor Bakanımız olmak üzere, Spor Genel Müdürümüz, antrenörlerimiz, sporcular ve camiamıza teşekkür ederim” dedi. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne teşekkür yok. Çünkü Abdullah Başkan bu teşekkürü yaparsa Spor Genel Müdürlüğü ile arası bozulabilir. O da gemisini yürütmek zorunda. Hem devlet memuru hem de federasyon başkanı olunursa böyle iltifatların arkasına sığınmak da kaçınılmaz olur. Onun için kendisinin bu eksikliğini saygı ile karşılıyoruz. Kimin ne kadar destek olduğunu bilenler zaten biliyor. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin de kimsenin övgüsüne ihtiyacı yok. Ancak Görme Engelliler Spor Federasyonu’na bir tavsiyemiz var: Kendi içlerinde daha organize olmaları ve yazışmalara önem vermeleri. Aksi halde, Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin organize ettiği şampiyonalardan herhangi birine katılmamaları halinde sorumluluk kendilerine ait olacaktır. Güney Kore Incheon’da 5 Temmuz’da başlayan Dünya Erkekler Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası’na, 16 ülkenin elemeleri geçen takımları katıldı. Maçlara kötü başlayan Milli Takımımız, İngiltere’yi yenerek çeyrek finale kalmıştı. Yarı finalde ise Avustralya ile karşılaşan Milli Takımımız şanssız bir şekilde maçı kaybetti. 4`üncü maçında İspanya ile karşı karşıya kalan millilerimiz rakibini 68-63 ile devirmeyi başararak Dünya üçüncüsü oldu. Milli takımımızı ve teknik ekibimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Görme engelli sporları

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) engelli sporları konusundaki 15 yıldır verdiği destek konuyla ilgili olanlar tarafından biliniyor. Bilmeyenler de işlerine gelmediği için bilmek istemiyorlar. 4 ayrı engel grubunun içinde, görme engellilere bugüne kadar verilen destekleri aşağıda sıralıyoruz:

Spor ayakkabı -651 çift, – Hakem giysisi -233 takım. Yağmurluk- 612 adet. Eşofman -649 adet.T-Shirt -2.035 adet. Çorap  -2.703 adet. Sweatshirt -10 adet. Futsal topu -450 adet. Goalballtopu – 1.521 adet. –Goalball gözlüğün1.074 adet, Goalball kalesi – 41 adet , Satranç takımı 1.845 adet.Torball topu  – 45 adet.

Mücadeleye devam

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı yapısı itibariyle, verilen destekleri medya yoluyla çok da dillendirmeye hevesli değil. TESYEV için önemli olan, yalnız sporda değil, eğitim bursu, işitme cihazı, çeşitli ameliyatlar, ortez, protez gibi konularda engellilere yardımda bulunmak.

· TESYEV’in destekleri olmasaydı, bugün özellikle bedensel ve görme engellilerde kaç spor kulübü olurdu?

· 1999 yılında ilk goalball toplarını bir çuval içinde ülkemize getiren ve daha sonra Alman hocalarla birlikte ilk antrenör kurslarını açan kim acaba?

· Görme engelli öğrenci ve sporculara bugüne kadar kaç (sesli programlı) bilgisayar verildiğini bilen var mı?

Bu hizmetler için de TESYEV kimseden ne teşekkür ne plaket bekledi, ne de bekleyecek. Engelli sporcularımızın toplumumuzda engelsiz sporculardan farkları olmadığını anlayana kadar da bu destek ve mücadele devam edecek. Hal böyleyken, engelliler sporunun ne olduğunu, Paralimpik Oyunları’nın ne zaman başlayıp neden bu ismin verildiğini bilmeyenler, sağda solda konuşuyor. Bu ülkede biz bu konuşmalara alışığız. Önce TESYEV’in yaptıklarının yüzde 25’ini yapacaklar, ondan sonra konuşacaklar. Eğer vicdanları, namusları ve haysiyetleri varsa…