GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
SEYİRCİSİZE HAZIR OLUN
| Milliyet

SEYİRCİSİZE HAZIR OLUN

Tokyo 2020 Olimpik ve Paralimpik Oyunları için geri sayım devam ediyorken, hatta Olimpik Oyunlara yaklaşık iki buçuk ay gibi bir süre kalmışken organizatör, spor takvimindeki en büyük etkinliğin seyirciler olmadan yapılabileceğini söylüyor.

Organizasyon Komitesi Başkanı Seiko Hashimoto önceki gün (cuma) yaptığı açıklamada, Tokyo Olimpik Oyunları’nın kapalı kapılar ardında seyirci olmadan yapılabileceğini söyledi.

Korona virüs salgını nedeniyle uluslararası seyircilerin ertelenen 2020 Oyunları’na katılmalarına izin verilmeyeceği daha önce kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Hashimoto, “Oyunlar ancak sporcular ve Japon Halkı ‘tamamen’ korunursa başarılı olur. Seyirciye izin veremeyeceğimiz bir durum olabilir.” dedi. COVID-19 salgınındaki gelişmelerle ilgili belirsizlikle karşı karşıya kalan organizatörler, yerel izleyicilere izin verilip verilmeyeceğine dair kararı Haziran ayına kadar ertelediler. Düşünebiliyor musunuz, yılın spor takvimindeki en büyük etkinlik ve seyircisiz!

Japonya’nın hastane sistemi halihazırda yoğun baskı altındayken, Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi Japon sağlık personelinden yardım etmesini istediği için eleştirildi. Hashimoto ise, seyircilerin yokluğunun baskıyı hafifletebileceğini ifade ederek, “Bu, hastane sistemi için halkın endişelerini azaltabileceğimiz bir alan” dedi.

Japon halkı büyük ölçüde erteleme veya iptal istiyor. Halkın bu yöndeki şüpheciliğini ve endişelerini yatıştırmak amacıyla geçtiğimiz hafta çarşamba günü tanıtılan sıkı anti-virüs önlemlerini listeleyen ‘oyun kitapları’ yayınladı.

Yine de gelecek sporcular için karantinanın ve aşıların zorunlu olmayacak olması halkı endişelendiriyor.

Seiko Hashimoto, kuralların geliştirilmeye devam edeceğini kaydetti ve halka, oyunların ancak ‘güvenli’ olursa yapılabileceğinden emin olmaları garantisini verdi.

Geri sayım başladı. Bizler de hem heyecanlı hem endişeliyiz. Paralimpik ve Olimpik sporcularımızın da müsabakalara gitmeden mutlaka aşı olmaları gerektiğini düşünürken bu hafta Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Kasapoğlu’ndan açıklama geldi.

Sn. Kasapoğlu, Tokyo 2020 Olimpik ve Paralimpik Oyunları öncesinde kota alan sporcuların öncelikli COVID-19 aşı uygulaması randevusuna dahil edildiğini belirtti.

Bu umut verici gelişmeden sonra artık görev sporcularımıza düşüyor. Tokyo Olimpik ve Paralimpik Oyunları’na katılacak ve bayrağımızı Tokyo semalarında dalgalandıracak tüm sporcularımıza başarılar diliyorum.