GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

SİMİTLE ANTRENMAN YAPAN SPORCU!

Doğuştan görme engelli olan milli haltercimiz Serhat Us, 2007 yılında spora başlıyor ve aradan geçen 12 yılda 3 kez Dünya Şampiyonu oluyor. Bunun yanı sıra, ABD’nin Miami kentinde yapılan Dünya Şampiyonasında 200 kg ağırlık ile rekor da kırıyor. Ancak, ne Gençlik ve Spor Bakanlığından, ne de Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonundan herhangi bir destek görüyor.

Hadi, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonunu anlarız; her zaman söylediğimiz gibi, orası ‘bir aile şirketi’ olmuş durumda! Ancak bunun böyle devam etmeyeceği de ortada. Serhat şöyle diyor: “Zor şartlarım devam etmekte. 2018 yılında dönemin Ankara Valisi Ercan Topaca ile bir görüşme yaptım ve o zaman Sayın Valimiz bana ekonomik olarak destekte bulundu. Eşya, yiyecek, elektrik, su ve kira bedeli gibi temel ihtiyaç maddelerinin karşılanması suretiyle ekonomik destek alarak ayaklarımın üzerinde durmaya çalıştım. Ancak bunun dışında bana sahip çıkan olmadı. Bir simit ile antrenman yaptığım günler oluyor. Herhangi bir işim yok. Bugüne kadar defalarca Cumhurbaşkanlığımıza, gerekli kurum ve kuruluşlara sözlü ve yazılı müracaatta bulundum. Fakat herhangi bir destek alamadım.”

Bunlar Serhat Us’un yazdıkları ve iddiaları. Biz, ‘elçiye zeval olmaz’ prensibiyle buradan Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonunun dikkatlerine sunuyoruz. Umarım, her iki kurumumuzun da bu konuda söyleyecekleri vardır. Ve umarım, bu yazıyı okurlar ve Serhat Us’un feryadına kulak verirler.