| Milliyet

SİNAN ERDEM TURNUVASI

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesiin rahmetli başkanı Sinan (Erdem) Ağabeyin anısına Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfıın (TESYEV) birlikte düzenledikleri 1. Ulusal Sinan Erdem Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası, 9 Aralıkda İstanbul -Ataköyde Ahmet Cömert Spor Salonuda başladı. Turnuvaya Birinci Lig en Beşiktaş Engelliler Spor Kulübü, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü, Ankara Kara Kuvvetleri Gücü Spor Kulübü ve İstanbul Engelli Yıldızlar Spor Kulübü katılırken, İkinci Lig en 4 Güneydoğu Anadolu takımı; Diyarbakır, Hakkari, Muş ve Şanlıurfa Engelli Spor Kulüpleri katıldı.

Bu yıl Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Anadolu Sigorta, Anadolu Hayat Emeklilik, Türk Henkel ve Kristal Kolaın sponsorluğunda başlayan turnuva, önümüzdeki dönemden itibaren uluslararası nitelikte olacak.

Son yıllarda ülkemizde büyük gelişme gösteren tekerlekli sandalye basketboluna ilgi, özellikle Anadolu kentlerimizde giderek artıyor. Tek sorun ise çok pahalı olan spor sandalyeleri ve sponsor bulunamayışı. Dünyada ise durum, özellikle Batıda daha farklı. Almanya ve İngilteredeki bazı kulüpler Kanada ve Amerikadan tekerlekli sandalyeli basketbolcuları transfer edebiliyor. 12 Aralık Pazar günü 12.00de İkinci Lig takımlarının katıldığı bölümün finali, 14.00de ise Birinci Lig takımlarının katıldığı şampiyonanın finalleri yapılacak. Ödül töreni ise saat 15.30da.

Ülkemizde olimpiyat fikrinin yayılması, gençlerin olimpik sporlara yönelmesi için sabırla her türlü zorluğa göğüs geren Sinan (Erdem) Ağabeyin ruhunun şad olacağından şüphe etmiyoruz. Keşke aramızda olsaydı da adına yapılan bu turnuvanın birincilik ödülünü verseydi. Ama ülkemizde başarılı insanlara yaşarken ödül vermeyi “Yağdanlık” sayıyor, sonra onlar ölünce kıymetlerini anlayıp arkalarından ağıtlar yakıyoruz.

Oyunların başlama saatleri son derece uygun. Umarız, yarın Ahmet Cömert Spor Salonu`nda yalnız izleyiciler değil, zamanları müsait olduğu takdirde, hangi spor dalından olurlarsa olsunlar spor yazarı kardeşlerimizi ve ağabeylerimizi de görürüz. Eminiz öyle bir turnuvanın finali izlendikten sonra, kendilerinin de tekerlekli sandalye basketboluna ilgileri artacaktır.