GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

SÖZ BEDENSEL ENGELLİ SPOR KULÜPLERİNDE…

Geçtiğimiz hafta bu sütunlarda  Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı ‘ nın   ( TESYEV )   engelliler sporuna verdiği destekleri  yazmıştık. Bu yazımız üzerine , bedensel engelliler spor kulüpleri ‘’ Bizim de söyleyecek sözümüz var ‘’ dedi. İşte onlardan  gelen tepkiler ve beklentileri… Bugüne kadar gerek spor kulüp başkanı , gerekse engelli biri olarak  bir çok kez yararlandığım , etrafımdaki engellilerin  faydalanmasına da aracı  olduğum TESYEV`in haksız yere eleştirilmesi beni ziyadesiyle üzüyor. 13 yıllık yöneticilik hayatım boyunca eleştirinin ‘’ Meyve veren ağaç taşlanır’’  mantığıyla yapıldığını biliyorum. Ama taşlayanlar genellikle kendi işini beceremeyenler oluyor. Biz engelliler ve engelli kulüplerimiz her zaman bağış ve desteklerle ayakta duruyoruz. Bizler spor malzemelerini,   kendi ihtiyacımız olan protez, tekerlekli ve akülü sandalye gibi  hayati önem taşıyan malzemelerimizi temin etmekte zorlanıyoruz. Devletten  destek gelmesi  uzun zaman alıyor ve belirli bir kısmını ödemek zorunluluğunuz var. Bu konuda hiç geliri olmayan veya geliri çok düşük engelli ve aileleri çok zorluk çekiyor. İşte tam bu sırada TESYEV devreye giriyor. Hiç bir masraf çıkarmadan ve hatta engellilerin gidiş dönüş yol parasını karşılayarak gerekli ihtiyaçlarını karşılıyor.Peki bundan kim rahatsız oluyor da TESYEV`i taşlıyor? Taşlayanlara sesleniyorum :   Siz sadece işinizi yapın. Eğer gerçekten bir şey yapmak istiyorsanız  TESYEV`e destek olun.

Muttalip ALTUN     

Başkan

7 OCAK Engelliler Spor

Kulübü Başkanı Milli müsabakalarda kullanacakları spor sandalyelerinin ücretinin yarısını milli takım oyuncularından  isteyen ,organize ettiği liglerde oynayan takımların yolluklarını veremeyen ancak milli takımların kamplarını 7 yıldızlı tatil köylerinde sporcu sayısı kadar yöneticinin katılımı ile yapan federasyonumuz var.  Kulüplere gönderdiği ve tamamen TESYEV`i hedef alan  genelgesinde , kulüplerin tüzüklerinin varlığından bihaber olduklarını göstererek ,  ‘’ Kulüpler , federasyonun izni ve haberi olmadan , hiçbir vakıf, dernek, kamu kurum ve kuruluşlarından yardım talep edemezler.Aksi halde disiplin kuruluna sevk edileceklerdir ‘’ diyor. Peki bu genelgede imzası olan yönetim kurulu üyelerine ve başkanına soruyorum : ‘’ Kulüplerin bu genelgeye göre hareket ettiklerini varsayalım, federasyon olarak sadece Tekerlekli Sandalye Ligleri’ nde yapacağınız organizasyonla kaç tane takımı sahaya çıkarabilirsiniz? ‘’ Sizler bu soruya cevap veremezsiniz çünkü hayal satıyorsunuz . Dilerseniz bu soruya ben yanıt vereyim ; Süper Lig ` de 4 takım haricinde hiçbir takımı sahaya çıkaramazsınız , hiçbir takımı deplasmana gönderemezsiniz. Siz TESYEV`i hedef almakla bindiğiniz dalı kestiğinizin farkında değilsiniz.

Erol Gökçe

Kırklareli Bedensel Engelliler Spor Kulübü                                                                                              

6 yıla yakın  zamandır engelli camiasında  yer alıyorum. 2008 ‘ de bazı dostlarımın aracılığı ile TESYEV ve Sayın A.Yavuz Kocaömer’ i tanıma imkanı buldum. Bu mutluluğumu için Batman`da oturan engelli kader arkadaşlarım adına da sizlerle  paylaşmak istiyorum. Taraf olmamak  , doğru yazmak ve doğru konuşmak gerektiğini düşünüyorum.İyi ki varsınız TESYEV ve Sayın A.Yavuz KOCAÖMER . Bugün  engellilerin  yaptığı bir spor varsa , takımlar kuruluyorsa bu sizlerin destekleri ile oluyor.  Desteklerinizden dolayı sizlere ve TESYEV çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Nasreddin KAYA

Batman Engelliler Spor Kulübü BaşkanıMalatya Bedensel Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı olarak ve Yönetim Kurulu adına  bu yazıyı yazıyorum.  Yapmış olduğunuz çalışmalar, yardımlar ,  Türkiye genelindeki engelli kardeşlerimiz için attığınız adımlar   takdire değer.   TESYEV Başkanı’ na ve yönetimine şükranlarımızı sunarız                

Hüseyin Karaoğlan

Malatya Bedensel Engelliler Spor Kulübü Derneği

 Yazınızı zevkle okudum. Çünkü en başından beri engelli sporlarına şahsınız ve vakıf olarak yaptığınız  katkıları çok ama çok yakından biliyorum. Şahsım ve Kulübüm adına size bu yardımlarınız nedeniyle teşekkür ederim.  1999 ‘ da kurduğumuz kulübümüz , yardımlarınız olmasaydı ayakta kalma şansına sahip olamazdı. Bugün hala liglerde mücadele edebiliyorsak ve milli takıma sporcu yollayabiliyorsak , bu sizden aldığımız malzeme yardımları sayesindedir. Sizi Türkiye’ de yaşayan engellilerden biri olarak ayakta alkışlıyorum. NE ZAMAN ADAM OLURUZ: Yapılan doğru işleri ve doğru insanları takdir etmeyi öğrendiğimiz zaman!

Erdal Denizaslanı

İzmir Karşıyaka Engelliler Spor Kulübü

      

Kendi gayretimle kurduğum Bucalı Engelliler Spor Kulübü ‘ nde ne sıkıntılar çektiğimi ben biliyorum. Sadece emekli aylığımla geçinip, üniversitede 2 çocuk okutuyorum. Maaşıma haciz koymak isteyenler  sırada. Şu an kullandığımız sandalyeler ligden çekilen Bursa Engelliler Spor Kulübü’ nün. Sıkıntımı federasyonumuza ilettim. Başkan sanki ‘’ Bize mi güvendin takımı kurdun ‘’ diyor. Sandalye talebimizi onlara  bildirdik. Ama umutsuzca bekliyoruz sadece. Onlar harcırahlarımızı zamanında yollasalar o da bize yeter. Federasyon yönetimi olarak engellilere kendilerinin vermediği desteği TESYEV  sağlıyor  diye çekememezlik yapmasınlar.

Raşit Yürüm

Bucalı Engeliler Spor

Kulübü Başkanı Türkiye’ de engellilere ortez, protez, tekerlekli basketbol sandalyesi, akülü ve manüel tekerlekli sandalye bağışları yapıyor,  turnuvalar, seminerler düzenliyorsunuz.   2011 yılından beri Şanlıurfa Engelliler Spor Kulüb’ nü ayakta tutmaya çalışıyoruz. Bu konuda kulübümüze  yaptığınız sayısını ve meblağını bile tutmaya zorlandığımız yardımlarından dolayı TESYEV ‘ in tüm çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Bu tür çalışmaların ve desteklerin  özellikle seminer, toplantı ve turnuvaların  çoğalmasını beklediğimi belirtirim.

Mehmet Veysi Fırat

Şanlıurfa Engelliler

Spor Kulübü Başkanı

      Sayın  Yavuz Kocaömer ‘ in  belirttiği gibi birçok kulübe ve engelli sporculara yardımları olmuştur. Hatta 2006 – 2007 sezonunda  biz Yüksekova Engelliler Spor Kulübü olarak spor sandalyemiz olmadığı için neredeyse lige giremiyorduk. O tarihlerde durumumuzu TESYEV ‘e bildirdik. Anında bize 5 adet spor sandalyesi gönderdiler. Son dakikada lige katılabildik. Bu tarihe kadar TESYEV’ in yardımları ,  bizleri verdiğimiz mücadelede güçlü kılmaktadır. Hatta bir sezon önce yine bize spor sandalyesi göndermiştir. Bu anlamda Yavuz Kocaömer başkana , ekibine ve tabii ki gönül sponsorlarına ne kadar teşekkür etsek azdır.

Mustafa Işık
Yüksekova Engelliler Spor Kulübü