GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

SÖZÜ OKURLARIMIZA BIRAKTIK…

Sevgili okurlarımız, sizlerden çok sayıda mektup, faks ve e-mail aldık. Bu nedenle bugünkü köşemizi sizlere ayırdık ve “Söz sizin” diyoruz. İşte sizlerden gelen mesajların bazıları…

‘Antrenör bulamıyoruz’

17 Kasım’da POSTA Gazetesi’nde yayınlanan ‘Engelli Sporu Sosyal Sorumluluk Projesi mi?’ başlıklı yazınızı çok dikkatli bir şekilde okudum. Bir engelli babası olarak oğlumuza spor yaptırmak istesek de antrenör bulamıyoruz. Sadece gönüllü bir Derya Hocamız var. Derya Hoca ve onun gibilerin sayılarının artması dileğimle.

Hasan Ergin hasanergin01@hotmail.com Ceyhan/Adana

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne Engelli olmak ya da engelli yakını olmak çok zor. Düşünecek olursak yakınlarım benden daha çok durumuma üzülüyorlar.

* Ülkemizde engelleri kaldırmaya yönelik yasalar çıktı, kaldırımlar yapılmış gibi gösterildi. Ama hâlâ kaldırımlardan inip çıkarken zorlanıyoruz. Kaldırımların yollarla birbirine yakın seviyelerde yapılması bu kadar zor mu? Avrupa’da birçok ülkede bu sistem kullanılıyor.

* Engelli bireylerin sokağa çıkmasında en büyük sıkıntılardan bir başkası bulunduğumuz şehirlerde engelliler için uygun tuvalet olmaması.

* Adana Büyükşehir Belediyesi’ne sesleniyorum, duyuyor musunuz? Tonlarca para akıtıp metro diye raylı sistem yapıyorsunuz ama engelliler için engelli tuvaleti yapmıyorsunuz.

* Türkiye’deki bankalar ne zaman engellilere uygun hale gelecek? Hangi bankanın ATM’si engelsiz olacak? Engelli bireylere ne zaman destek çıkacaksınız? Yoksa köstek olmaya devam mı edeceksiniz?

Rumuz: N7K

‘Çok çalışıp doktor olacağım’

Annemi ayağa kaldırdığınız için teşekkür ederim. Annem 4 senedir bu arabayı bekliyor. Biz, babasız olduğumuz ve kira verdiğimiz için ona araba alamadık. Eve 300 TL ödüyoruz. Annem 3 ayda bir 800 TL alıyor. Ben 10 yaşındayım. Kardeşim Mustafa 8 yaşında. Sizin sayenizde annem okulumuza gelip toplantılara katılabilecek. Ben çok mutluyum. Kuru ekmek yesek de o bizim annemiz. Sayenizde biraz rahat edeceğim. Çünkü annem artık işini kendi görebilecek. Bütün işleri ben yaptığım için çok yoruluyordum. Artık çok ders çalışıp okuyacağım ve emin olun, okuyup bir doktor olacağım.

Nebahat Seyyar

‘Boncuk yollar mısınız?’

2 yıldır cezaevindeyim. Maddi durumum kötü. Kimseye muhtaç olmamak için el işi, boncuk yapıyorum. Ama durumum olmadığından boncuk alamıyorum. Bana yardımcı olmak isteyen duyarlı vatandaşlarımızdan isteğim, bana boncuk ve kıyafet göndermeleri. Bedenim 29-30 .

Metin Yıldırım 4 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi B-17 Koğuşu Şakran-Aliağa/İzmir

Kitap ve mektup gönderir misiniz’ – 32 yaşındayım. 8 yıldır cezaevindeyim. Daha yatacağım 12 yılım var. Siz değerli okurlardan dileğim kitap göndermenizdir. Şimdiden teşekkür ederim.

Serkan Koç E Tipi Kapalı Cezaevi C-14 Koğuşu /Gümüşhane

– 5 senedir cezaevindeyim. Burada vaktimi kitap okuyarak ve resim yaparak geçiriyorum. Okumuş olduğunuz eski kitap ve dergilerinizi bana gönderirseniz sevinirim.

Gürkan Kaya 7 No’lu L Tipi K.C.İ.K. B-12 koğuşu Silivri/İstanbul

– 30 yaşındayım, 9 yıldır hapisteyim. Kütüphanemizde bulunan kitapları bitirdim. Okumayı çok seviyorum. Dört duvar ardında benim de meşgalem kitaplar. Yardımseverlerin evinde bulunan okunmuş roman, gerilim, macera, tarih, psikoloji kitaplarını göndermelerini rica ediyorum. İshak Önal 1 No’lu T Tipi Cezaevi Adalet Şubesi Kocaeli/Kandıra – Kitap okuyan biriyim. Okunmuş kitaplarınızı rica ediyorum. Bir de dürüst kişilerle mektup arkadaşlığı yapmak isterim.

Derviş Çelik 1 No’lu L Tipi K.C.E. E 10 Koğuşu Maltepe/İstanbul

– 3 yıldır cezaevindeyim. Daha 15 yıl cezam var. Kitap okumayı çok seviyorum. Okumadığınız ve okumuş olduğunuz kitapları gönderirseniz çok sevinirim. Herkesten mektup bekliyorum.

Ramazan Kuyanay Silivri 4 No’lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu C-13 Koğuşu Silivri/İstanbul -19 yaşındayım. 6 sene daha cezam var. Burada kütüphanemiz yok gibi. Ben okumayı çok seviyorum. Sizden istediğim bana kitap konusunda yardımcı olmanız. Burada tek dostum kitaplar.

Tayfur Seçkin Bandırma 1 No’lu T.Tipi Kapalı Cezaevi D-5 Koğuşu Bandırma/Balıkesir

– 2 senedir cezaevindeyim. Almanca ve İngilizce bilen arkadaşlar arıyorum. Mektuplaşmak isteyenlerin mektuplarını bekliyorum. Aydın Turgut E Tipi Kapalı Cezaevi D/4 /Nevşehir

YALNIZLIKTAN SIKILANLARA

Yine senin için yazdım Her gün sana yazdığım gibi Yine seninle maziyi anımsadım Her gün olduğu gibi Aslında her gece aynı Dün olduğu gibi bu günde Her gün sen olduğum için Yine sana yazdım Kendini yalnız hissedenlerden mektup bekliyorum. Yalnızlıktan sıkılanlar yazın, mektuplaşalım.

Yunus Zengin E Tipi Kapalı Cezaevi B/11 Koğuşu Bitlis 27.10.2014