GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

SÖZÜ OKURLARIMIZA BIRAKTIK

Sevgili okurlarımız, son aylarda sizlerden çok Sayıda mektup, faks ve e-mail aldık. Bu nedenle bugünkü köşemizi sizlere ayırdık, “Söz Sizin” diyoruz. İşte sizlerden gelen mesajların bazıları…

“Başımızı sokacak bir ev lazım”

3 çocuklu aileyiz. Çocuklarımdan biri engelli. Eşim hastalığı nedeniyle uzun süredir çalışamıyor. 3 aydır kiramızı ödeyemedik. Ev sahibimiz iki günde bir kapımıza gelip evi tahliye etmemiz için bağırıp çağırıyor. Kızımdan dolayı evde bakım ücreti alıyordum, kesildi. Çocuklarımızın eğitim giderlerini karşılayamıyoruz. Komşularımızın ve muhtarın yardımları ile geçiniyoruz. Giyecek, yakacak, gıda, para gibi tüm yardımlarınızı bekliyoruz. Başımızı sokacak bir eve de ihtiyacımız var.

Nevriye Alkan/Balıkesir

Tel: 0538 885 51 29

‘Kitaplarınızı bekliyorum’

Benim hiçbir engelim yok. Sadece özgürlüğüm engelli. 28 yaşında, 2 yıldır cezaevindeyim. Cezamın bitmesine daha 3 yıl var. Arkadaş olabileceğim, benim gibi yalnız olan kişilerden mektup bekliyorum. Bir de okumadıkları kitaplar varsa bana yollarlar mı?

Uğur Olukkaya

Kapalı Cezaevi Baydındır/ İzmir

‘Evlenmek istiyorum’

Yüzde 80 engelliyim. Eşim benden ayrıldı. Kiramı ödeyemediğim içim İstanbul-Beyoğlu Kaymakamlığı Evsizler Evi’nde kalıyorum. Ben engelli bir hanım ile evlenmek istiyorum. Üç ayda bir 1800 TL engelli maaşı alıyorum. Hiçbir şeyim yok. Benimle evlenmek isteyenin evi varsa oraya da taşınabilirim. Ev tutacağım ama maddi imkanım yok. Ev tutmamda bana yardımcı olan çıkarsa çok sevinirim.

Selahattin Özdemir/İstanbul

Not: İlgilenenler 0212 238 71 91 no’lu telefondan bilgi alabilirler.

“Her şey evlatlarım için”

42 yaşındayım, engelliyim ve 2 çocuğum var. Maddi sıkıntılar nedeniyle eşimden ayrıyım. Eşim eski bir hükümlü olduğu için çocuklarımın velayeti bende. Evim kira, zor geçiniyorum. Oğlum okula gidiyor, her ay 300 TL çocuk parası alıyorum, yetmiyor. Gitmediğim yer kalmadı, valiyle konuşmak istedim izin vermediler. Kaymakam “Yardımcı oluruz” dedi. Sayın Başbakanımız’a mektup yazdım, cevap yok. Büyüklerimden ve iş adamlarından yardım bekliyorum. Kendimi değil, iki çocuğumu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanıma, Sayın Başbakanıma, Sayın Ali Ağaoğlu’na ulaşmak istiyorum. Allah rızası için elimden tutun. Ameliyat olmam gerekiyor ama evlatlarımı kime bırakayım da hastaneye yatayım?

Yeter Aycan / Samsun

Tel: 0545 974 72 05

‘Karikatür çiziyorum’

Bütün duvarlarımı beyazlara boyadım karanlık odalarım aydınlasın diye..! Seslenişimden anlaşıldığı üzere kader mahkumuyum. Aslında ben karikatüristim. Uzun zamandır cezaevindeyim. Bulunduğum koşullar sebebiyle karikatür dergileri, resim kitapları, karakalem çizim kitaplarına ihtiyacım var. Duyarlı kişilerden yardım rica ediyorum.

İsmail ÇELEBİ

Tekirdağ 1 Nolu

T Tipi Kapalı Cezaevi A – 24

Koğuşu/Tekirdağ

‘Hatasız insan yok’

Benimle bu dört duvar arasında ve dışarıda arkadaşlık yapmak isteyen herkesin ve kader mahkumlarının mektuplarını bekliyorum. Ben cezaevinde yatmaya mahkumsam, günler de geçmeye mahkumdur.

Veysel Kaya

Silivri 5 No’lu

L Tipi Kapalı Ceza

İnfaz Kurumu A Blok

A- 1 Koğuşu

Silivri/İstanbul

‘Çalışmak istiyorum’

Ortopedik engelliyim. Evliyim ve bir kızım var. Geçimimi 3 ayda bir verilen 730 TL ile sağlıyorum. Bir tarlada hayırseverin verdiği konteynerde yaşıyoruz. İş-Kur’a gittim, beni işe almadılar. Hayırseverler sayesinde aç kalmıyoruz. Verilen eski elbiseler, gıdalarla hayatımızı devam ettiriyoruz. İstemez miydim çalışsam da evime ekmek, çocuğuma bez alsam. Allah’a şükür, sadece bir ayağımı almış, ya ikisini alsaydı ne yapardım?

Sedat Karadağ

Tel: 0545 223 09 32

Yalnızlığıma ortak olun’

Kaderin oynadığı kötü bir oyundan dolayı cezaevinde yatan 32 yaşında mahkumum. Daha 6 yıl cezam var. Ne mektup yazacak, ne de halimi hatırımı soracak biri var. Yalnızlığın ve kimsesizliğin yükünden yoruldum. Şiir yazıp okumayı seven, arkadaşlığını, dostluğunu esirgemeyecek, yalnızlığıma ortak olacak engelli arkadaşlara diyorum ki “Benim engelim özgürlüğüm. Gelin engelleri birlikte yok edelim.”

Barış Piral

5 Nolu L Tipi Kapalı cezaevi

C / 14 Koğuşu Silivri/İstanbul

‘Mektup yazın’

31 yaşındayım. Özgürlüğüm engelli. Burada yalnızlık çekiyorum. İçerden ve dışarıdan engelli, engelsiz yalnızlığımı paylaşacak ciddi kişilerden mektuplar bekliyorum.

Arap Yalçın Tekiner

E Tipi Kapalı Cezaevi D-20 Koğuşu

/ Gümüşhane