GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
SPOR YOLU İLE DAHİL ETME
| Milliyet

SPOR YOLU İLE DAHİL ETME

Ülkemizde engellilerin yaşadıkları sorunları bu sütunlarda size yıllardır dilimiz döndüğünce, kalemimiz elverdiğince yazmaya çalışıyoruz. Yetkili kurum ve kuruluşları, ilgilileri uyarmaya gayret ediyoruz. Bazıları vermeye çalıştığımız mesajları alıyor, bazıları duymazdan, görmezden geliyor. Olsun, biz Allah sağlık ve ömür verdiği müddetçe yazmaya devam edeceğiz. Bugün de engellilerin ülkemizde yaşamış olduğu en önemli sorunlardan birini dile getirmeye çalışacağız. Daha doğrusu, bundan 6.5 yıl önce (26 Nisan 2015) yazdığımız, gündeme getirdiğimiz bir konuyu; engellileri topluma ‘dahil etme’ konusunu bir kez daha ısıtmaya, yetkili kurumların ve ilgililerin dikkatini çekmeye çalışacağız. Çünkü bu sorun hala bütün yakıcılığıyla devam ediyor. Umarım birilerinin dikkatini çeker!

***

Daha önce de yazmıştık. 2009 yılında, Birleşmiş Milletlerin, engellileri topluma artık entegre değil, ‘dahil etme’ konusunda bir karar aldığını, bu kararın da birçok ülke tarafından imzalandığını…

‘Dahil etme’nin önemli yollarından biri de spordur. Geçtiğimiz günlerde, Alman Çalışma ve Sosyal Bakanlığı tarafından desteklenen ve ilgili yerlere gönderilen 114 sayfalık bir kitap elimize geçti. Kitabın adı ‘Spor ile ve Spor yoluyla dahil etmenin yolları’. Kitap, bir-iki yıllık çalışmanın ürünü ve birkaç tanesini örnek vermek gerekirse; Alman İşitme Engelliler Spor Federasyonu, Alman Tekerlekli Sandalye Sporları Federasyonu, Alman Hareket ve Spor ile Dahil Etme Araştırma Enstitüsü, Özel Olimpiyatlar Almanya, bir-iki tane yerel engelliler spor dernekleri, Federal Alman Engelliler Spor Federasyonu, gibi kurumlar. Entegrasyon devrinde, sanki engelliler bir başka gezegende yaşıyor gibi, onları getirip, dünyadaki çeşitli toplumlarda o insanların içine sokmak entegre etmek. Oysa engelliler, zaten toplumlarımızda bizimle birlikte yaşıyorlar.

Kitapta, ‘dahil etme’nin önemi, sporda, spor yolu ile dahil etmenin özellikleri, spor kulüplerinin bu konudaki görevleri, engelli spor federasyonlarının katkıları anlatılıyor ve örneklerle nasıl yapılacağı belirtiliyor.

Öncelikle, olayın toparlanması, konulacak hedefler, öncelikler saptanıyor, daha sonra ‘dahil etme’ kültürü konusunda bilgilendirmeler yapılıyor, mevcut yerleşmiş uygulamaların değiştirilmesi veya yeniden düzenlenmesi öngörülüyor. Ve bunlar için spor federasyonlarına ve spor kulüplerine örneklerle neler yapılması gerektiği anlatılıyor. Bu rapor geçtiğimiz Mart ayında, Birleşmiş Milletler Dahil Etme Komisyonu’nun, Almanya’da yaptığı araştırmaları ve bu konuda bu ülkenin hangi seviyede olduğunu ortaya çıkarması konusunda da incelendi.

Bizde mi? Ülkemizde daha ‘dahil etme’nin (inclusion) ne olduğunu bilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda kaç bürokratımız var? Bırakın bilmeyi, acaba ‘dahil etme’ diye bir şeyi duydular mı? Herhalde biz de bunun ne olduğunu anlamaya, önümüzdeki yıllarda başlarız.