GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

SPORCU KONSEYİNDE BİR TÜRK KIZI …

Uluslararası Paralimpik Komite çatısı altında, mevcut kurullardan en etkin olanlarından biri Sporcu Konseyi’dir. Sporcu Konseyi, Paralimpik sporcuların uluslararası örgütlenme içindeki sesi. Uluslararası Paralimpik Komitesi’yle  sporcular arasında bir köprü ve uygulama sürecine etkin katkı sağlayan katılımcı temsil organıdır. Paralimpik hareket içinde evrensel farkındalık ile bugünün ve geleceğin paralimpik sporcuları için fark yaratır.

 
Türkiye’den Gizem Girişmen seçildi

Sporcu Konseyi’ne, Paralimpik Yaz Oyunları’ndan 6, Paralimpik Kış Oyunları’ndan 3 olmak üzere toplam 9 üye seçiliyor.Ulusal Milli Paralimpik komiteleri kendi ülkelerini temsilen yalnız 1 sporcu aday gösterebilir ve bu adaylar arasından elemeyi Uluslararası Paralimpik Komitesi yapar.

2012 Londra Paralimpik Oyunları‘nda gerçekleştirilen seçimler için, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, milli okçu Gizem Girişmen’i aday gösterdi. Gizem, Türkiye’nin Sporcu Konseyi’ne seçilen ilk sporcusu olma onurunu taşıyor. Henüz dört yıllık sporcuyken Avrupa Üçüncülüğü (2006) ve Paralimpik Oyunları Şampiyonluğu (2008) unvanlarını elde eden Gizem Girişmen, ilerleyen zamanlarda bunlara Dünya Şampiyonluğu (2009) ve Türkiye’nin Laureus Dünya Spor Ödülleri’ne aday gösterilen ilk sporcusu unvanlarını da eklemiştir.


Sporcuların dertlerine çare bulacak

Gizem Girişmen “Hem kendi adıma hem de Türkiye için çok mutlu oldum. 2016 Rio Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na kadar Uluslararası Paralimpik Komite Sporcu Konseyi üyesi olarak görev yapacağım.Öncelikli görevimiz sporcuların etkin şekilde temsil edilmesi, önerilerinin, sorunlarının, projelerinin dile getirilmesi.Ayrıca engelli spor dalları ile ilgili farkındalık yaratmak, sporcuların performans ve emeği ön planda tutularak elçi görevinin üstlenilmesi de yine görevlerimiz arasında” diyor.
Her zaman örnek bir sporcu olma özelliği ile ön plana çıkan sevgili Gizem Girişmen’e biz de başarılar diliyoruz.

Yenilmeyen Şampiyon                       
Hollandalı  tekerlekli sandalyeli tenisçi Esther Vergeer, 18 Temmuz 1981 doğumlu. Altı yaşında, yüzme antrenmanı sırasında  birden  ağır bir baş ağrısı geliyor ve bayılıyor. 2 sene sonra doktorlar omuriliğindeki doğuştan gelen bir eksikliği tespit ediyorlar.Yapılan  ameliyat başarılı olamıyor ve 8 yaşındaki  Esther, ameliyattan sonra kendine geldiğinde omurilik felçlisi olarak hayata devam etmek zorunda kalıyor. Yeni yaşamına alıştıktan sonra spordan kopmuyor ve 16 yaşındayken, 1997‘de  Hollanda Milli Takımı ile en genç oyuncu olarak Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonluğu’ nu kazanıyor.

Dünyanın en büyük sporcusu mu?
Ama o  takım sporlarının kendisi için uygun olmadığını düşünüyor ve tekerlekli sandalye tenisine başlıyor. Haftada  5 gün 4‘er saat çalışıyor.13 senedir Dünya klasmanında tek bayanlarda birinciliği muhafaza ediyor.Yaklaşık 10 seneden beri hiçbir maçını kaybetmemiş. Son Londra Paralimpik Oyunları’nda 6’ncı ve 7’nci altın madalyasını kazanıyor.Bir süre önce New York Times, Esther için ‘’Dünya’nın en büyük sporcusu mu?‘’ diye bir soru sordu.Kendisinin bu denli başarılı olması, Hollanda’da tekerlekli sandalye tenisinin, özellikle bayanlarda gelişmesine de büyük katkıda bulundu.Antrenörü Marc Kalkman, Esther için ‘’En büyük avantajı mental gücü’’ diyor. Yıldızların  koçu olarak ün yapan Sven Gröneweld, 90’lı yıllarda Monika Seles,  Arantxa Sanchez Vicario gibi isimleri de çalıştıran bir koç. Bugün Esther ile birlikte çalışıyor.Esther  bugün ‘’Bu kaderim için Tanrıya binlerce şükürler olsun. Belki de ben şu anda normal 30 yaşında genç bir kadın olacaktım“ diyor.  Esther, Pekin Paralimpik Oyunları finalinde,  setlerde 4:5, son sette 30:40 geriyken, mental gücü sayesinde, maçı çevirerek, tiebreak de şampiyonluğu kazanıyor.

GÜZEL SÖZ
Hiçbir zaman tehlikeye düşmemiş olan biri, cesaretten bahsedemez.
François Duc de La Rochfoucauld