GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

Sporda Başarının Ölçüsü Fanatik

Yavuz Kocaömer Fanatik

Tekerlekli sandalye basketbolunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü yeniden Türkiye şampiyonu oldu. Kendilerini yürekten kutluyoruz. Son senelerde İzmir Büyükşehir Belediyesiin desteğiyle, Türkiyede tekerlekli sandalye basketbolunu en üst seviyelere çıkaran bu kulübümüzün, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasıda da ikinci olması, bizleri son derece mutlu etti.

Ülkemizin koşulları gereği, engelliler sporunda, sponsor bulmanın neredeyse olanaksız olduğu bu ortamda, İzmir Büyükşehir Belediyesiin verdiği desteğin, diğer kurumlarımıza ve belediyelerimize de örnek olmasını diliyoruz. Play – off müsabakalarının oynandığı İzmirde, Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübüün, tüm kulüp başkanlarını ve antrenörlerini İzmire davet etmesi de camiadaki birlik bakımından son derece önemli. Ancak anlayamadığımız husus, böyle bir toplantıya Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Demirhan Şerefhanın çağrılmayışı.

Eğer bir gazeteci arkadaşımızın da yazdığı gibi, bu toplantıda kulüpler birliği oluşumu, sponsorluk konusunda yaşanan zorluklar, kulüplerin mali yapısına kadar her şey konuşulduysa, burada federasyonun dışlanması doğru değil. Bu federasyonu, engelli spor kulüplerinin temsilcileri seçmiştir. Böyle bir davete katılan diğer spor kulübü başkanlarının da bu konuyu önceden düşünmesi gerekirdi. Bu tip toplantılarla, zaten çok zorlukla yürüyen tekerlekli sandalye basketboluna yarardan çok zarar getirilir.

Eğer İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü bunu, kendi antrenörleri Harman Yazıcıoğluun, Milli Takım Antrenörlüğüden azledilmesine bir karşılık olarak yaptıysa, bu da ayıp.

Bu satırların yazarı, bugüne kadar, bu konuyu bu kadar açıklığıyla gündeme getirmekten hep çekindi. Ama, madem artık böyle guruplaşmalar başlıyor, o zaman bizim de söyleyecek birkaç sözümüz var. Önümüzdeki yıl sonunda Federasyon Başkanlığı seçimleri yapılacak. Kendine güvenen herkes bu seçimlerde aday olur. Sonra seçilen başkana bakılır, eğer tekerlekli sandalye basketboluna, kulüpçülüğünü ön plana çıkarmayarak hizmet edebilecek, çevresi ve olanakları olan bir başkan seçilirse, bu ülkede herkes, TESYEV de (Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı) dahil, yeniden seçilecek başkanı destekler. Tersi olursa, o zaman başta TESYEV olmak üzere, bu spora gönül verenler birer birer çekilirler, durum da yine beş sene öncesine döner.

Harman Yazıcıoğluun Milli Takımdan azledilmesine gelince; sporcu insanlar, spora gönül vermiş insanlar, oyuncusuna ana – avrat küfür eden, devre aralarında elinde bira şişesiyle gezen, maç sırasındaki aralarda sporcusunu tokatlayan antrenör istemiyor. Sporda başarı çok önemli. Ama başarıya ulaşmak için her yol mübah değil. Önce sporcu ruhuna sahip olunacak, ondan sonra başarı gelecek. Dolayısıyla, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, başta başkanları Demirhan Şerehan olmak üzere, bu konuları son derece gizli tutmuş ve hiçbir basın kuruluşuna açıklama yapmamıştır. Bu satırların yazarı, yukarıdaki iddialarının gerçek şahididir. Tüm olaylar kendi gözleri önünde cereyan etmiştir.

Bundan sonra herkes aklını başına toplamalı, bu ülkenin milli formasını, gerek sporcu, gerek antrenör, gerek malzemeci olarak taşıyabilmenin, ağırlığını kaldırabilecek durumda olmalıdır. Bu konuda daha yazacak çok şey var, ama şimdilik burada noktayı koyuyoruz.